Gözler İçin Evde Yapılan Güzellik Banyoları

0
Advertisement

Göz bakımı ve güzelliği için evde yapabileceğiniz göz banyoları, doğal göz bakımı. Şişik gözler için göz bakımı nasıl yapılır?

Göz Banyosu

Gözler için güzellik banyoları:

Gözlerin güzelliği, şekil veya renkle değil, ifadeyle ilgili bir şeydir. Ama bu demek değildir ki, onları güzel gösterecek bir şey yapılamaz. Gözlerinizi günde iki kez suyla çalkalayın, böyle yapmakla hem onları daha güzel bir hale getirir, hem de canlandırırsınız. Normal bir yıkama için, içinde azıcık tuz bulunan su salık verilir.

gül

Daha faydalı bir göz banyosu şu şekilde yapılır:

100 gr. gülsuyu içine 7 adet sarı papatya ve bir tutam çay atarak bunu 10 dakika kaynatın. Bu koyu kahverengi sıvıyı süzün ve İçine 25 gr. güvercin ağacı kabuğu ile birlikte rengi ve yoğunluğu açılana kadar gülsuyu koyun.

“Gözlükleri Atın” adlı reçete de, eskidenberi bilinen faydalı bir reçetedir. Yeni koparılmış peygamber çiçekleri bir havanda dövülür, bir miktar gülsuyu veya arı su eklenir; sonra, dövülmüş olan peygamber çiçekleri bir kaba konularak takriben bir saat kaynatılır. Ölçüler, yarım litre arı suya bir avuç peygamber çiçeği. Bu karışım henüz soğumamışken bir tutam borik asit de eklenir. Sonra süzülerek bir şişeye konur. Her gün bundan gözlerinize bir iki damla damlatırsanız, net olarak görmeye başlayacağınız gibi, gözlerinizin sağlığına da hizmet etmiş olursunuz.

Advertisement

Aklımıza gelmişken söyleyelim: Peygamber çiçekleri yazın toplanabilir, yaz aylarında bu reçeteyi hazırlarsanız kışın ondan faydalanmak imkân dahiline girer.

Sarısabır Banyosu:

Göz çapaklanması için, 250 gr. suya bir tutam sarısabır tozu atarak 5 dakika kaynatın.

Çörekotu Banyosu:

Bir bardak suya 2 çay kaşığı çörekotu tohumu atın, kaynatarak süzün.

portakal suyu

Kaynak: pixabay.com

Portakal ve Limon Banyosu:

Gözlerinizin kenarına bir damla portakal veya limon suyu damlatırsanız, daha net görürsünüz.

Şişik Gözler:

Gözlerinizin altında kabarıklıklar, şişkinlikler varsa ve bunlara bir hastalığın sebep olduğunu tahmin ediyorsanız dok tora gidin. Öte yandan, bunlar uykusuzluktan, ya da yorgunluktan dolayı meydana geliyorsa, başka tedbirler alınabilir. Söz gelimi bir büyük patates ve ya salatalığı ikiye ayırın, sonra bunları iki parça ince bezin (yahut tülün) arasına koyun ve gözlerinizin üzerine yerleştirerek orada yarım saat kadar bırakın. Yalnız patates, ya da salatalığın, gözleriniz çevresindeki deriye değmesi için bu bezin son derece ince olması gerek.

Bu tedaviyi iki hafta süreyle, her gece sürdürün, şişkinlikler tamamıyla kaybolmasa bile mutlaka azalacaktır.

Advertisement

Yazın gül yaprakları toplayıp bunları kurutun ve küçük bez torbacıklara koyun. Kompres yapmak ihtiyacını duyduğunuz zaman, bu torbacıkları sıcak suya atar, sonra da gözlerinizin üzerine koyarsınız. Papatya, ıhlamur ve mürver çayıyla da kompres yapılabilir Ayrıca, soğuk batırılmış kompresler çok faydalıdır.


Leave A Reply