Gulf Stream Akıntısı Hangi Okyanusta Meydana Gelir?

0

Gulf Stream (Golfstrim) akınrtısı hangi okyanusta meydana gelir ve Gulf Stream akıntısının özellikleri hakkında kısa bilgi.

Gulf Stream Akıntısı

Dünya denizlerindeki akıntıların en büyüğü, en önemlisidir. Akıntı, Meksika Körfezi’nin sıcak sularında meydana gelerek, Kuzey Amerika kıyısı açıklarından, kuzeye doğru akmaya başlar.

Hemen her gemici, Kuzey Atlas Okyanusu‘nun sularında koyu mavi bir nehir gibi akan Gulf Stream’i tanır. Bu akıntının Mississippi Nehri’nden 1000 defa daha büyük olduğu hesap edilmiştir. Hızı günde 100 km. den fazladır. Akıntı, bir ara kuzeye çıktıktan sonra, Avrupa’ya yönelir. Bir kolu da gene Amerika kıyısı boyunca kuzeye akmakta devam eder. Avrupa’ya yönelen kol İngiltere’nin kuzeyine kadar uzanır, bir kol da Avrupa açıklarından Afrika’ya döner.

Golfstrim, yakınından geçtiği kuzey Avrupa’nın iklimine büyük etki yapar, buraların aynı enlem derecesindeki başka yerlerden daha sıcak olmasını sağlar. Ayrıca bu akıntının sıcak suları Kuzeybatı Avrupa’nın birçok limanlarının kışın buz tutmasını önler.


Leave A Reply