Havanın Sürtünme Kuvveti (5. Sınıf)

0
Advertisement

Havanın sürtünme kuvveti var mıdır? Havanın sürtünme kuvvetini arttıran ve azaltan durumlar nelerdir? 5. sınıf konu anlatımı.

Havanın Sürtünme Kuvveti (5. Sınıf)

Havanın; hareketli cisimlerin hareketini zorlaştıran, cisimlerin hareket yönüne zıt yönde oluşturduğu kuvvete hava direnci ya da havanın sürtünme kuvveti (hava sürtünmesi) denir. Cismin havayla temas eden yüzeyinin büyük olması sürtünme kuvvetini artırır ve cismin hareketini zorlaştırarak süratini azaltır.

Örneğin, aynı özelliklere sahip iki kağıt parçasından Hava: hareket eden cisimlere bir tanesi buruşturularak diğeri düz olarak aynı yükseklikten bırakıldığında buruşturulan kağıdın daha önce düştüğü gözlenir. Çünkü düz olarak bırakılan kağıt, havayla temas yüzeyi büyük olduğu için daha geç düşer.

Hava; sadece havada hareket eden uçak, uçurtma gibi cisimlere etki etmez. Otobüs, kamyon, otomobil veya yürüyen kişiye de etki eder. Bu yüzden yarış arabaları hava sürtünmesini azaltacak şekilde dizayn edilir.

Hareket hâlindeki otomobilin penceresi açıldığında havanın uyguladığı sürtünme kuvveti daha fazla hissedilir. Havanın sürtünme kuvveti arabanın süratini azaltır.

Advertisement

Havanın uyguladığı sürtünme kuvvetinin olumsuz etkileri olduğu gibi olumlu etkileri de vardır. Örneğin uçaktan atlayan paraşütçü, atladıktan sonra paraşütünü açar. Açılan paraşütün havayla etkileşen yüzeyi artar. Paraşütler de, havayla etkileşen yüzey ne kadar büyükse, havanın sürtünme kuvveti de o kadar büyük olur. Bunun sonucunda paraşütün havada süzülmesi ve yavaş yavaş yere inmesi sağlanır.

Hayvanlar, sürtünme kuvvetini azaltacak vücut yapılarına sahiptir. Bu nedenle bazı hayvanların (kuş, balık vs.) vücut yapıları model alınarak hava ve kara taşıtları özel olarak tasarlanır.


Leave A Reply