Hazım Körmükçü Kimdir?

0

Ünlü oyuncu 1898 doğumlu Hazık Körmükçü hayatı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı bilgiler. Hazım Körmükçü Kimdir?

Hazım Körmükçü (1898 – 1944)

Tanınmış bir Türk aktörüdür. İstanbul’da doğdu. Babası sarayda solfej öğretmeniydi. Küçük yaşta müzikle uğraşmaya başladı ve bu zevkini, ölümüne kadar da muhafaza etti.. Sesi «davudi» denilen gür bir baritondu. Birçok komedilerde klâsik usule uygun şarkılar okurdu. Ut ve keman çalmasını da bilirdi. Karagöz oynatmayı çok küçükken öğrenmişti. Darülbedâyi’ye 1917’de, Vasfi Rıza ile birlikte girdi. Sanatın bütün çilesini tam mânası ile çekti. Anadolu turnelerinden eksik kalmadı.

Hâzım Körmükçü, 1927’de başlanıp da ancak üç yıl sonra Paris’teki Tobis-Klangfilm stüdyolarında seslendirilebilen ilk Türkçe sesli filimde, «Kaçakçılar» da rol alarak filmcilik hayatına da atıldı. «Karım Beni Aldatırsa» (1933), «Söz Bir Allah Bir» (1933) gibi operet filmlerinde oynadı. Bunların hepsi konuları Almanca’dan adapte edilmiş operetlerdi.

Hâzım Körmükçü’nün asıl şöhretini taklitler, komediler yapmıştır. Musahipzade Celâl’in konularını Osmanlı tarihinden alan «Bir Kavuk Devrildi», «Aynaroz Kadısı», «Mum Söndü» gibi eserlerinde, ağdalı kelimeleri tecvide (Arap söyleşine) uygun kullandığından başarısı büyük oldu. Bilhassa Cemal Reşit Rey’in bestelediği ve kardeşi merhum Ekrem Reşit Rey’in yazdığı «Lüks Hayat», «Beş Saat» gibi operetlerde başarı gösterdi. Ayrıca, İpek-Film’in çevirdiği «Düğün Gecesi», «Karagöz» gibi dokümanter filmler yaptı. «Dadı» komedisinde, o zamanın moda züppesini temsil eden «bob-stil» rolü ile çok sevildi. Hâzım Körmükçü, hayatının son yıllarında, geçim derdine düşerek Beyoğlu’nda bir de piyango gişesi açmıştı. Genç yaşında ölen oğlu Settar Körmükçü de, filim artistliği yapmıştır.

Aynı ismi taşıyan oyuncu bir torunu vardır. Aynı aileden gelen ve  Körmükçü soy ismini taşıyan başka oyuncularda bulunmaktadır.


Leave A Reply