Hubble Sabiti Nedir? Neyi İfade Eder? Hubble Yasasında Kullanımı Hakkında

0
Advertisement

Hubble Sabiti nedir, neyi ifade eder? Hubble Sabiti basıl hesaplanır, özellikleri nelerdir? Hubble yasasında Hubble Sabitinin yeri hakkında bilgi.

Hubble Sabiti

Hubble sabiti, kozmolojide, uzak gökadaların hızları ile birbirlerine olan uzaklıkları arasındaki orantı katsayısıdır. Hubble sabiti evrenin genişleme hızını ifade eder. H simgesiyle gösterilen sabit, adını ABD’li astronom Edwin Hubble‘dan almıştır. Bir başka ABD’li astronom olan Vesto Slipher’ ın uzak gökadalarda gözlediği kırmızıya kayma miktarlarından ve bu gökadaların uzaklığına ilişkin kendi tahminlerinden yola çıkan Hubble, kozmolojik hız-uzaklık yasasını,

hız = H x uzaklık

biçiminde ortaya koymuştur. Hubble yasası olarak adlandırılan bu yasaya göre, gökada ne kadar uzaktaysa, uzaklaşma hızı da o kadar büyük olmaktadır. Kuramsal görüşler sonucu ortaya konmuş ve gözlemlerle doğrulanmış olan bu yasanın genişleyen evren kavramının bir kanıtını oluşturduğuna inanılmaktadır. Hubble Hiçin 1 milyon ışık yılı başına saniyede 150 km değerini bulmuştu. Daha kesin uzaklık ölçümlerine dayanan sonraki hesaplamalar 1 milyon ışık yılı başına saniyede 15-30 km arasında değişen değerler vermektedir. Hubble sabitinin tersi 10 milyar ile 20 milyar yıl arasında değerler verir; bu, evrenin yaşını yaklaşık olarak ifade eden kozmik zaman ölçeğidir.

Hubble Uzay Teleskopu

Hubble Uzay Teleskopu gelmiş geçmiş en popüler uzay gözlemevidir. Hubble Uzay Teleskobu, ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble‘ın anısına verilmiştir. Onun çektiği, yıldızları saran disklerin, bulutsuların ve uzak galaksilerin fotoğrafları 20 yıldır birçok gazetenin ilk sayfasında yer almıştır. Uzay mekiği Discovery tarafından 1990’da yörüngeye yerleştirilen uzay aracı yaklaşık iki katlı bir otobüs büyüklüğündedir: 13 m boyunda, 4 m çapında ve 11.000 kg ağırlığındadır. Aynası 2,4 m olan bir teleskop ile görünür ışığın yanı sıra, morötesi ve kızılötesi ışıkta da çok net fotoğraflar çekmesini sağlayan elektronik dedektörler ve kameralar taşır. Hubble’ın gücü atmosferin üstünde bulunuyor olmasından gelir – bu nedenle fotoğraflarında bulanıklaşma olmaz. Artık yaşlanmış olan Hubble’ın kaderi belirsizdir. NASA onun aygıtlarını yenileyebilir ama bu, astronotların bir kez daha uzay mekiğiyle Hubble’a gitmesi demektir. Belki de programı sonlandırılır; gelecek kuşaklara göstermek için yere indirilir ya da güvenli bir şekilde okyanusa düşürülür.

Advertisement

Leave A Reply