İbrahim el Mevsılî Kimdir?

0
Advertisement

İbrahim el-Mevsılî kimdir ve ne yapmıştır? İbrahim el-Mevsılî hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri hakkında bilgi.

İbrahim el-Mevsılî

İbrahim el-Mevsılî; Ebu İshak olarak da bilinir (d. 742, Küfe – ö. 804, Bağdat), ilk büyük Abbasi şarkıcı ve bestecilerinden.

Arracan asıllı köle bir anne babanın oğluydu. Babası ölünce annesi onu yetişmesi için dayılarının yanına verdi. Müzikle uğraşmasına izin verilmeyen İbrahim evden kaçarak önce Musul’a, sonra Rey’e gitti. İran şarkı üslubunu öğrendi. Çok geçmeden Muhammed bin Süleyman bin Ali’nin ya da kardeşi Ali’nin dikkatini çekerek Abbasi halifesi Mehdi’nin sarayına davet edildi. Orada Füleyh bin Ebi’l-Avra el-Mekki ve Siyat ile tanıştı. Halifenin oğullan Musa (sonradan Hadi) ve Harun’un (sonradan Harun Reşid) içkili meclislerine katıldığı için halife onu bir süre hapsettirdi. İbrahim, beyaz köleler çok daha pahalıya satıldığı için onlara şarkı söylemeyi öğretti. Harun Reşid döneminde sanatının doruğuna ulaştı.

Halifenin buyruğuyla İbn Cami ve Füleyh bin Ebi’l-Avra ile birlikte, yüz şarkılık bir seçki hazırladı (bu seçki, Ebu’l-Ferec el-Isfahani’nin ünlü Kitabü’l-Agani’sinin çerçevesini oluşturur). İbn Cami usul ve geçkilerde bazı yeniliklerden yanayken, İbrahim Hicaz üslubuna bağlı kalmak gerektiğini savunuyordu. Bu görüş ayrılığı, daha sonra İbrahim’in oğlu İshak Mavsilî’nin önderlik ettiği gelenekçilerle, İbrahim Mehdi’nin başım çektiği yenilikçiler arasındaki çatışmanın başlangıcını oluşturdu. Aralarında Süleym bin Sellam, Muharik, Bersevma, Zelzal gibi ünlü müzikçilerin de bulunduğu birçok öğrenci yetiştiren İbrahim, kendinden sonra gelenler tarafından, son derece parlak melodiler yaratmış büyük bir besteci ve şarkıcı olarak değerlendirilmiştir.


Leave A Reply