İlk Gazeteyi Kim Çıkardı, İcat Etti?

0
Advertisement

İlk gazete kim tarafından ve ne zaman çıkarıldı, icat edildi? İlk gazetenin icat öyküsü, tarihçesi nedir, hakkında bilgi.

İlk Gazeteyi Kim Çıkardı – İcat Etti?

Bilinen ilk gazete, 59 B.C.’de Julius Caesar’ın emriyle yayınlanan Roma Acta Diurna idi. Belgeleri fiziksel olarak kimin yapmış olduğu bilinmiyor. Sezar, halkı, yaklaşan etkinliklerin yanı sıra önemli sosyal ve politik olaylar hakkında bilgilendirmek istedi.

Bildiğimiz gazete, matbaanın icadıyla başladı. Özellikle Avrupa ve Almanya, 1605’te “Relation” adlı ilk modern gazeteyi yayınladı. Belçika 1616’da “Nieuwe Tijdingen” ile devam etti. Fransa 1631’de “Gazete” basmış ve İngiltere 1665 yılında, “The London Gazette” yi basılmıştır ve hala bir mahkeme dergisi olarak yayınlanmaktadır.

İlk Gazetenin Bulunuşu

***Bir gazetenin ilk çıkarılması görevi, Julius Caeser tarafından verildi. Metale oyulmuş ve herkese açık olarak yayınlanan duyuruların günlük listesiydi. Modern gazetelerden önce, ” yazılı bildirimler ” yayınlandı.

***Julius Caesar ilk gazeteyi icat etti. M.Ö. 59 yılında kuruldu. Halkı önemli sosyal ve politik olaylar hakkında bilgilendirmek amacındaydı. Gazeteler ve içeriği zaman içinde değişti. Teknoloji modern gazeteyi mümkün kıldı. 19 yüzyılın başlarında kağıt, pamuk gibi liflerden yapılırdı. Kağıt endüstrisinin yükselişi, üretimi daha ucuz hale getirdi. İlk geniş sayfalık gazete 1618’de kuruldu.

Advertisement

***Modern gazete bir Avrupa buluşudur. Modern gazetenin en eski ataları, Vince’de 1556 da geniş bir alana yayılan el yazısıyla yazılmış haber bülteniydi.

***Amerika’da ilk gazete 1690’da Boston’da yayınlandı adı “Publick Occurrences” dır. İzinsiz yayınlandığı için hemen yayıncısı tutuklandı ve tüm kopyaları imha edildi. Gerçekten de, bilinen tek örnek 1845’te İngiliz Kütüphanesi’nde keşfedildi.


Leave A Reply