İnsan ve Doğa Etkileşimi Örnekleri

0
Advertisement

İnsan ve doğa etkileşimi örnekleri nelerdir? İnsanlar doğada ne değişiklik yaptılar? İnsanların doğada yaptıkları mühendislik harikalarına örnekler.

İnsan ve Doğa Etkileşimi Örnekleri

MANŞ TÜNELİ: İKİ ÜLKEYİ BİRLEŞTİREN YOL

* Avrupa kıtasında, Manş Denizinde (Atlas Okyanusu kenar denizi) Fransa ile İngiltere arasındadır.Tünel 6 Mayıs 1994 tarihinde açılmıştır. 38 km.lik su altındaki bölümü ile dünyanın en uzun su altı tünelidir.

KALİFORNİYA CENTRAL VALLEY PROJESİ

* Sulama projesi sayesinde Kaliforniya Central Valley eskiden bir çöl alanı iken günümüzde verimli bir tarım alanına dönüşmüştür.Tarım alanının yanında hayvanlar için otlak alanı oluşturulmuştur.Vadinin yukarı kısmındaki barajlarda depolanan sular kanallarla güneydeki kurak alanlara bağlanmıştır.

* Projenin maliyeti yüksek olduğu için arazide yüksek verim elde edilen ve değeri yüksek olan ürünlerin yetiştirilmesine başlanmıştır, (ör: turunçgil)Çöl alanından kurtarılıp verimli bir tarım alanına dönüşen Central Valley günümüzde şehirleşme tehdidi ile karşı karşıyadır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SU NAKLİ PROJESİ: LİBYA YAPAY NEHİRİ

Proje dünyanın en büyük su nakli projesidir. Bu proje ile Libya’nın güneyindeki yer altı sularının kuzeydeki tarımsal alanlara taşınması amaçlanmaktadır.Bu sayede kuzeyde tarımsal üretimin artacağı ümit edilmektedir.

Advertisement

İSVİÇRE VE DAĞLAR

* İsviçre’de İsviçre Alpleri olarak bilinen dağlar ülke yüzölçümünün %58’ini kaplamaktadır.

* Ülkedeki dağların olumsuz etkisi geniş viyadükler, uzun tüneller ve demiryolu ile aşılmıştır. Ülke turizminin %60’ından fazlası kış turizmi adı altında A/p bölgesinde yoğunlaşmıştır. Jura dağı insanları kış koşulları nedeniyle saat yapımında kendilerini geliştirmişler, el yapımı bu İsviçre saatleri dünyaca meşhurdur.

MÜHENDİSLİK HARİKASI: HOLLANDA KIYILARI

* Hollanda kıyılarının büyük bir bölümünün deniz seviyesinde veya deniz seviyesinin altında olmasından dolayı fırtına, kıyı taşkınları ve su erozyonu bakımından riskli bir bölgededir. Bu nedenle arazi ıslahı, taşkın koruma sahaları yapımı, kıyı setlerinin inşaatı ve deniz seviyesi kontrolü alanında çalışmalar yapmaktadır.Bu kıyılar dünyadaki en kapsamlı kıyı koruma sistemleri ile korunmaktadır.Hollanda deniz ticareti ve liman hizmetlerinde önemlidir. (Rotterdam ve Amsterdam Limanı)

GÜNEŞİ AYNADA GÖREN KÖY: VİGANELLA

* İtalya’nın Viganella köyü bir vadinin içe doğru uzanan yılın üç ayı güneş ışığını hiç görmeyen bir noktadadır. Köylüler güneşin gün ve mevsimler içindeki hareketine göre otomatik olarak ışığı yansıtacak bir ayna düzeneği yerleştirerek güneşten yararlanma yolunu buldular.

Advertisement


Leave A Reply