İvan Gonçarov Kimdir?

0
Advertisement

İvan Gonçarov Kimdir? İvan Gonçarov hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları ile ilgili bilgi.

İvan Gonçarovİvan Gonçarov; Rus yazardır (Simbirsk 1812-Petersburg 1891).

Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okudu, ömrünü devlet memurluklarında geçirdi. İlk romanı Obiknovennaya İstoriya’da (Sıradan Bir Öykü) 1847, psikolojik çözümlemelere dayalı gerçekçiliğinin belirgin izleri vardır. Bir amiral sekreteri olarak üç yıllık Japonya gezisinin (1852-1855) izlenimlerini Fregat Pallada adlı kitabında anlattı. İkinci romanı Oblomov ise gerçek bir başeser olarak büyük etki taşıdığı gibi Flaubert üslupçuluğunun usta işi özelliklerini taşır. Roman kahramanının adı zamanla cins ada dönüşerek tembellik ve verimsizlik anlamlarıyla sözlüklere geçti (oblomovculuk). Kendisini Rus Edebiyatı’ nın en büyük gerçekçi romancıları arasında saydıran üçüncü ürünü: Obriv (Uçurum) 1869. Oblomov,

Oblomov, mal mülk sahibi (barin) elinde birçok olanaklar bulunan sağlıklı bir adam olduğu halde, sınıfının ona yüklediği sorumsuz rahatlık içinde bütün irade gücünü yitirir; ne arkadaş yardımıyla ne de bütün varlığını kaplar gibi görünen sevdasıyla bu çöküntünün hareketsizliğinden kurtulabilir.

İlk yüz sayfası kahramanının tek gününü izleyen kitap, yaratışız tembellikleri, insanlık amaçlarından yoksun bencillikleriyle kendi sınıflarının yıkımını hazırlayan Rus mülk sahiplerine dönük amansız bir eleştiriyi içerir.

Advertisement

Leave A Reply