Jeanne D’arc Kimdir?

0
Advertisement

Jeanne D’arc Kimdir? Jeanne D’arc hayatı, biyografisi, Jeanne D’arc hakkında bilgi.

JEANNE D’ARC (1412-1431)

Adı tarihe geçmiş bir Fransız kızıdır. Roma Katolik Kilisesi’nin belli başlı «Sainte» (azize) lerinden sayılır.

Jeanne D’Arc Fransa’da Domremy köyünde doğdu. Okuma-yazmayı evinde annesinden öğrendi. Çocukluğu, evde annesine yün eğirmekte yardım etmekten başka, peri masallarını, azizelerin hayatlarını anlatan kitapları okumakla geçti.

O sıralarda Fransızlar tahtlarına göz dikmiş olan İngilizler’le savaşmaktaydı. Jeanne D’Arc 16 yaşına geldiği zaman Tanrı’dan duyduğuna inandığı sözler üzerine, Fransız veliahtı Charles’ı tahta çıkarmayı kendine görev edindi.

Jeanne D’Arc bu uğurda yollara düştü, türlü güçlüklerden sonra veliaht Charles’ın yanına vardı. Ona kendisinin Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyerek görevini anlattı. Bu sözlere inanmayan saray erkânı Jeanne D’Arc’ ın bilgili din adamları tarafından muayene edilmesini istediler. En sonunda Jeanne D’Arc’a inanmak gerektiği sonucuna varıldı; kendisi Fransa’yı kurtarmakla görevlendirildi.

Advertisement

Jeanne D’Arc zırh giydi, kılıç, kalkan kuşandı, Fransız kuvvetlerinin başına geçerek Orleans’a doğru yola çıktı. Savaşarak şehri kurtardı. Bundan sonraki dört savaşta da İngilizler’i yenerek Reims’e geldi. Burada veliaht, VII. Charles olarak kral ilân edildi. Jeanne D’Arc’ın yanında törenle taç giydi.

Böylece görevini büyük bir başarıyla yerine getiren Jeanne D’Arc köyüne dönmeye karar verdiyse de Kral Charles onu yanından ayırmak istemiyordu. 1430’da, Paris’in kurtarılması için girişilen hücumda Jeanne D’Arc yaralandı. İngilizler’le işbirliği yapmış olan Burgondiyalılar’ın eline geçti, para karşılığı İngilizler’e teslim edildi. İngilizler onu önce hapsederek türlü işkence yaptılar, sonra büyücülük ve yalancılıkla itham ettiler, yakılmasını istediler. 30 mayıs 1431’de 10.000 kişinin toplandığı Rouen meydanında Jeanne D’Arc, gözleri gökyüzüne çevrili olduğu halde yakıldı; külleri Seine nehrine atıldı.

Fransa’da her yıl 30 mayıs Jeanne D’Arc günü olarak kutlanır. Jeanne D’Arc’ın hayatı, şahsiyeti, özellikleri edebiyat dünyasını geniş ölçüde etkilemiştir. Schiller onun hayatını işliyen bir trajedi; G. B. Shaw bir piyes; P. Claudel, Honegger’in bestelediği bir oratoryo yazmışlardır.


Leave A Reply