Johannes Brahms Hayatı

0
Advertisement

Johannes Brahms kimdir? Johannes Brahms hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri hakkında bilgi.

Johannes Brahms

Johannes Brahms Hayatı

Johannes Brahms; Alman bestecisi dir (Hamburg 1833-Viyana 1897).

Yoksul bir çalgıcının oğludur. İlk müzik eğitimini babasından aldı. Daha sonra Cosel ve Marxsen’den piyano ve müzik kuramı dersleri aldı. On yaşındayken piyanoda harika çocuk sayıldı; çeşitli konser turnelerine çıktı. 1853’te Robert Schumann’a tanıtılınca ünlü besteci, Brahms’ı geleceğin büyüklerinden biri olacağı inancıyla müzik dünyasına tanıttı. 1857’de Detmold’de saray piyanisti ve koro şefi olarak görev aldı, birkaç yıl sonra beste çalışmaları yapmak için bu görevinden ayrıldı. 1862′ de, ikinci yurdu saydığı Viyana’ya göç etti. Burada 1863’den başlayarak Şan Akademisi’ni ve 1872-1875 arasında Müzik Derneği konserlerini yönetti. Ölünceye kadar Viyana’da kaldı, önemli eserlerini burada besteledi. Schumann’ın çevresinde yetiştiği halde Beethoven döneminin müzik formlarını geliştirerek eserlerinde ritim yönünden özgünlük gösterdi. Klasik formlara bağlı Alman yüksek romantizm müziğinin baş temsilcisi sayıldı; senfoni, oda müziği, piyano müziği ve lied dallarında izler bıraktı.

Orkestra besteleri arasında en çok sevilen dört senfonisi; Senfoni “Do minör” No. 1 (1854-1876); Senfoni “Re majör” No. 2 (1877); Senfoni “Fa majör” No. 3 (1883); Senfoni “mi minör” No. 4 (1884-1885). Öteki eserleri: Orkestra için iki Serenat (1857 ve 1858-1860); Josef-Haydn’ın Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler (1873); Akademi Töreni Uvertürü (1880); Trajik Uvertür (1881); 2 piyano konçertosu (1853-1859 ve 1878-1881); keman konçertosu (1879); Keman ve Viyolonsel İçin İki Konçerto (1887), Oda müziği eserlerinin başında 3 piyanolu kuarteti ve bir piyanolu kenteti gelir. Aynca yaylı çalgılar için 5 kuartet ve bir klarnetti kentet bestelemiştir. Eserlerinin en tanınmışları: Bir Alman Requiemi (1869); Yazgı Liedi (1871), Rapsodi (1869). Çok sayıda liedi, şarkıları ve romansları da vardır.

Kaynak – 2

Johannes Brahms – 7 Mayıs 1833, Hamburg — 3 Nisan 1897, Viyana

Advertisement

Ünlü Alman bestecisidir. Yoksul bir çalgıcının oğlu olarak Hamburg’da doğmuştur. Müziğe çok küçük yaşta büyük sevgi ve ilgiyle bağlanan Brahms, bu alanda ilk derslerini babasından almış, daha sonraları tanınmış öğretmen Eduard Marxsen’in yanında öğrenimine devam etmiştir. Sanat yaşamına piyanist olarak atılmış, çağının büyük bestecisi Robert Schumann’a hayranlıkla bağlanmıştır. Schumann, yeteneğini kabul ettiği bu genç sanat adamına destek olmuş, çevresine tanıtmıştır. önce Detmold, daha sonra Hamburg’da uzun yıllar orkestra yöneticisi olarak çalışan Brahms, 1862 yılında Viyana’ya göçmüş, önce Teganni Akademisi, 1872-1874 yılları arasında da Müzik Dostları Derneği konserlerini yönetmiştir. ölünceye kadar bazı geziler dışında, hep Viyana’da yaşamış, bu kenti ikinci vatanı kabul etmiş, en önemli eserlerini burada vermiş, yaşamı boyunca evlenmemiştir.

Brahms, opera dışında gerek ses, gerekse çalgı müziğinin çeşitli alanlarında yapıtlar yazmıştır. Asıl alanı oda müziğidir. Orkestra eserlerinin başında konser salonlarında pek sevilen dört senfonisi gelir. «Akademi Töreni Uvertürü», «Trajik Uvertür», «Haydn’ın Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler» adlı orkestra yapıtlarını, ayrıca bir keman konçertosu, iki piyano konçertosu ve keman-viyolonsel için bir konçerto vermiştir. 5 yaylı çalgılar dörtlüsü, 3 piyanolu dörtlü, bir piyanolu beşli, 2 yaylı çalgılar seksteti ve klarnetli beşli, oda müziği alanındaki başlıca yapıtlarıdır. Ayrıca ünlü «Alman Requiem» ini, «Lied» ve şarkılar bırakmıştır. Johannes Brahms, Schumann’ın «romantik» çevresinde yetişmiş daha sonraları hemen tüm veriminde özellikle klasik biçimlere bağlı kalarak ölümsüz yapıtlar vermiştir.


Leave A Reply