John Tuzo Wilson Kimdir? Kanadalı Bilim İnsanının Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

John Tuzo Wilson kimdir? Kanadalı bir jeofizikçi ve jeolog olan John Tuzo Wilson’un hayatı, kariyeri ve bilime olan katkıları hakkında genel biligler.

John Tuzo Wilson

John Tuzo Wilson (Kaynak: wikipedia.org)

JOHN TUZO WILSON (1908 – 1993), Kanada’ya göç etmiş İskoçyalı bir mühendisin oğlu olan John Tuzo Wilson Kanada ordusunda yedi yıl hizmet gördü. 1950 ve 60’larda Toronto Üniversitesinde profesörlük yaparken kıtaların kayma kuramını geliştirdi. John Tuzo Wilson yer kabuğunun erimiş bir iç üzerinde yüzen katı ‘plakalar’ olduğunu gösterdi. Bu plakalar her yıl birkaç santimetre hareket etmektedirler. Deprem noktaları ve volkanlar plakaların çarpıştığı, birbirlerine sürtündükleri yerleri belirlerler.

Kariyeri

1936’da Wilson , Kanada Jeoloji Araştırmasına hükümet jeoloğu olarak katıldı. Bu, Kanada Kraliyet Mühendisleri ile hizmet verdiği , Avrupa’da hizmet verdiği ve Albay rütbesine ulaştığı İkinci Dünya Savaşı ile kesintiye uğradı . Musk Ox Operasyonunda yer aldı. 1946’da Toronto Üniversitesi’nde ilk Jeofizik Profesörü olarak atandı .

Levha tektoniği teorisine sıcak noktalar kavramı ekleyerek önemli katkılarda bulundu. Levha tektoniği, Dünya’nın sert dış katmanlarının ( kabuk ve üst mantonun bir kısmı ), litosferin , daha zayıf astenosfer üzerinde bağımsız hareket eden yaklaşık 13 parçaya veya “plakalara” ayrıldığı bilimsel teoridir . Wilson, Hawai Adaları’nın ( Pasifik Okyanusu’nun çoğu boyunca uzanan) tektonik bir levha olarak yaratıldığını, sabit bir sıcak nokta üzerinden kuzeybatıya kaydırılarak uzun bir volkan serisi ürettiğini ileri sürdü . Ayrıca dönüşüm hatasını da tasarladı, iki levhanın birbirini yatay olarak geçtiği ana levha sınırı ( örneğin, San Andreas Fayı ).

Wilson’ın deniz dibi genişleme ve büzülme döngüsü ( Süper Kıta döngüsüyle ilişkili ), günümüz Atlantik Okyanusu’nun eski bir dikiş bölgesi boyunca göründüğüne dair ikonik gözleminin ve 1968 tarihli klasik bir makaledeki gelişiminin tanınması nedeniyle onun adını taşıyor. Daha sonra 1975’te Wilson’ın bir meslektaşı ve arkadaşı olan Kevin CA Burke tarafından “Wilson döngüsü” olarak adlandırılmıştır.

Adı, Tuzo Wilson Seamounts adı verilen iki genç Kanada denizaltı volkanına verildi. Wilson, Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği’nin (IUGG) başkanıydı (1957–1960 ). 1967’de şu anda Toronto Mississauga Üniversitesi olarak bilinen Erindale Koleji’nin müdürü oldu. 1974’te Ontario Bilim Merkezi’nin Genel Müdürü olmak için ayrıldı . 1983’te Toronto York Üniversitesi Rektörü oldu. The Planet of Man adlı televizyon dizisinin sunucusuydu .

Advertisement

Önemli başarısı: Kıtaların kaymasını açıklamak için plaka tektoniği bilimini kurdu, 1963


Leave A Reply