José María Obando Kimdir? Hayatı Askeri ve Siyasi Kariyeri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

José María Obando kimdir ve ne yapmıştır? José María Obando hayatı, biyografisi, siyasi ve askeri kariyeri nasıldır? Hakkında bilgi.

José María Obando

José María Ramón Obando del Campo (8 Ağustos 1795 – 29 Nisan 1861), iki kez Kolombiya Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Neogranadine General ve siyasetçiydi. Genel olarak, ilk olarak Kolombiya Bağımsızlık Savaşları sırasında Kraliyet Ordusu için savaştı, sonunda Simón Bolívar’ın devrimci güçlerine katıldı, ancak bir kez bağımsızlık kazanıldığında Bolívar’ın Merkezi hükümetine karşı çıktı.

Kişisel hayatı

8 Ağustos 1795’te Corinto belediyesi Güengüe kasabasında, o zamanlar Kolombiya’daki New Granada Vali Yardımcılığının Popayán Eyaleti’ndeki Ana María Crespo’dan evlilik dışı doğdu. José María Ramón vaftiz edildi. Koloni döneminde toplum cüretkardı ve dinsel otoriteler bekar bir annenin çocuğunu kendi başına yetiştirmesine izin vermedi, bu yüzden iki yaşındayken evlatlık verildi.

Obando, Palacé Muharebesi’nden sonra Pasto’ya kaçmak zorunda kalan evlat edinen ailesi sayesinde, Real Seminario de Popayán’da resmi bir eğitim aldı. Obando, 1824 yılında Dolores Espinosa de los Monteros Mesa ile evlendi ve beş çocuğu oldu: José María, Cornelia, José Dolores, Simón ve Micaela. Bayan Espinosa altıncı çocuğun doğumu sırasında bebekle birlikte öldü.

Ordu ve iktidara yükselişi

Kurtuluş Savaşları sırasında Güney, İspanya’ya çok sadıktı ve özel olarak Pasto Obando, 1819’da General Sebastián de la Calzada’nın altındaki Kraliyetler’in güçlerine, İspanyollar için bağımsızlık kazanmayı amaçlayan Devrimci Kuvvetlere karşı savaşan Kaptan rütbesinde katıldı. Bununla birlikte, 7 Şubat 1822’de, İspanya davasından istifa etti ve Devrim Ordusuna katıldı ve başarılı bir askeri kariyere başladı. 1826’da General Francisco de Paula Santander tarafından Pasto’nun Sivil ve Askeri lideri olarak atandı ve Simón Bolívar tarafından Albaylığa terfi etti. 1827’de, demokratik olmayan olarak nitelendirdiği siyasi kuruluştan duyduğu rahatsızlıktan dolayı görevinden istifa etti.

Advertisement

Simón Bolívar, Ocaña Sözleşmesini reddetti ve 27 Ağustos 1828’de New Granada’nın Diktatörü olduğunu açıkladı ve yeni bir anayasa hazırladı. Obando bu yene anayasaya şiddetle karşı çıktı ve buna karşılık olarak, Timbío’da merkezci ve Bolívar’ın destekçisi Vali Tomás Cipriano de Mosquera’ya isyan eden José Hilario López ile ortak bir kampanya başlattı. Güçleri daha sonra 12 Kasım 1828’de kenti ele geçiren Popayán’a saldırdı ve La Ladera Muharebesi’nde yakındaki bir garnizonu bulup mağlup ederek bölgeyi güvenceye almaya ve ülkenin güneybatısında bulunan hükümetin kontrolünü tehdit ederek Bolívar’ı imzalamaya zorladı. Bu ateşkes, 8 Ekim 1829’da Obando ve López için elverişliydi. Bolívar, Obando’yu Genel rütbesine yükseltti ve Cauca Daire Komutanı olarak atadı.


Kısaca Hayatı

José María Obando

José María Obando; (d. 1795, Cauca, Nueva Granada – ö. 29 Nisan 1861, Sobac-hoque, Kolombiya), 1853-54 yıllarında Kolombiya devlet başkanıdır.

Latin Amerika’daki bağımsızlık savaşının büyük bölümünde İspanya adına savaştı. Sonunda Simón Bolivar’ın devrimci kuvvetlerine katıldı, ama bağımsızlığın kazanılmasından sonra Bolivar’ın merkeziyetçi yönetimine karşı çıktı. Birçok tarihçi tarafından Bolivar’ın yardımcısı Mareşal Antonio de Sucre’nin öldürülmesinden sorumlu tutulur. Sucre’nin ölümüyle önü açılan Obando, 1830’larda başkan yardımcılığına ve Yeni Granada Devleti (Estado de Nueva Granada) savaş bakanlığına yükseldi. 1838-40 arasındaki Muhafazakâr Parti yönetimine karşı başarısız bir darbe girişiminde bulunduktan sonra Peru’ya kaçtı. Liberal Parti’ nin 1849’daki seçim zaferinden sonra Nueva Granada’ya döndü, 1853’te devlet başkanı seçildi. Aynı yıl liberal bir anayasayı yürürlüğe koydu. Radikallerin ve Muhafazakârların Muhalefeti sonucunda ertesi yıl düşürüldü ve sürgüne gönderildi. 1860’ta Nueva Granada’ya geri döndü ve iç savaşta çarpışırken öldürüldü.


Leave A Reply