Kanguru Hakkında Genel Bilgiler

0
Advertisement

Sadece Avustralya’da yer alan Kanguru ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Kanguru nasıl yaşar ne gibi özellikleri vardır?

kanguru

Yavrusunu cebinde taşıyan ana KANGURU

Avustralya’da yaşayan koyundan iri, ön ayakları kısa, art ayakları ile kuyruğu uzun, kuvvetli bir hayvandır. Birçok çeşitleri vardır. En küçükleri bir tavşan boyundadır. Bazı çeşitlerinin boyu, art ayaklarının üzerinde doğrulunca, 2 metreye yaklaşır. Geniş, uzun kulakları dolayısıyla başı eşeğe benzer, ön ayakları çok kısa olduğundan, arka a-yaklarının üzerinde zıplayarak koşar. Dururken de kuyruğuna dayanarak arka ayaklarının üzerinde doğrulur. Kangurular kalabalık sürüler halinde yaşarlar.

KANGURU BİR PARMAK DOĞAR

Kangurunun başlıca özelliği, dişilerinin karınlarındaki ceptir. Kanguru, yavrusunu bu cebin içinde bulunan me-meleriyle emzirir. Doğduğu zaman parmak boyunda olan yavrular kısa zamanda gelişip büyürler. Bir tehlike sezince hemen anasının karnındaki torbaya giren yavru, başını dışarı uzatarak rahatça otlayabilir. Tamamen ot yiyerek beslenen kangurular düşmanlarından hızla kaçarak kurtulurlar.

Advertisement

Son zamanlarda çok avlandıkları için sayıları azalmıştır. Avustralya’da kangurunun derisinden, etinden faydalanılır. Bununla beraber, eti pek lezzetli olmadığından makbul sayılmaz. Kürkü, külrengidir.


Leave A Reply