Kulula Havayollarından Komik ve İlginç Mesajlar

0
Advertisement

Güney Afrika’da hizmet veren Kulula Havayollarının komik ve değişik mesajlarından oluşan yazımız. Ne yazık ki sadece iç hatlar uçuşları var.

Kulula Havayolları

Ne yazık ki sadece iç hatlar uçuşları var. Yoksa tipik Güney Afrikalı espritüelliklerinden dolayı onları desteklerdik!! Kulula havayollarının merkezi Johannesburg ‘dadır . Kulula havayolları personeli, iç hatlar uçuşlarındaki güvenlik uyarıları ve anonslarını birazcık daha eğlenceli bir hale getirmek istemişlerdir. Duyulan veya iletilen birtakım gerçek örneklerini aşağıda okuyun lütfen, KULULA havayollarını seveceksiniz……..

*Bir Kulula uçuşunda, koltuk rezerve edilmez. Nerede isterseniz orada oturursunuz. Uçuşlardan birinde, yolcular koltuk seçiminde sıkıntı yaşayınca, şöyle bir anons duyuldu: ” Millet, millet….mobilya satın almıyorsunuz! Alt tarafı uçacaksınız. Bir koltuk seçin de oturun!
Kulula Havayolları

—o0o—

Çok “üst düzey” uçuş görevlisi mürettebat ile başka bir uçuşta, kaptan pilot şöyle bir anons yapmış: “Baylar, bayanlar, yeterli irtifaya ulaşınca kabin ışıklarını söndüreceğiz. Amacımız hem sizin rahat etmenizi sağlamak, hem de değerli mürettebatımızın görüntüsünü vurgulamak.!!!

Kulula Havayolları

Advertisement

İniş esnasında hostes anonsu:

“Lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınızdan emin olun! İlla ki bir şey bırakacaksanız da, hoşumuza gidecek cinsinden birşeyler olsun bari !!!”

Kulula Havayolları

“Sevgilinizi terketmenin belki de 50 yolu vardır ama, uçağı terketmek için sadece 4 kapınız var!

Kulula Havayolları

“Kulula ile uçtuğunuz için teşekkür ederiz. Umarız işi bize verdiğiniz için duyduğumuz keyif kadar siz de bizimle uçmaktan keyif almışsınızdır.
Kulula Havayolları
Uçak Durban havaalanına iner inmez, frenlere asılan kaptanın hoparlörden oturaklı sesi duyuldu : “Brrrüüüsss koca dostum BRRRÜÜÜSSSS!!!!!!!!!!!

Advertisement

Kulula Havayolları

Karoo’ya fırtınalı bir havada, sert bir iniş yapmışlardı: Kaptan pilot şöyle seslendi: “-Lütfen başınızın üstündeki dolapları açarken dikkatli olun, böylesine bir inişten sonra herşey düşmek üzeredir şimdi!”
Kulula Havayolları

Bir Kulula çalışanı: ” Port Elizabeth istikametinde Kulula 271 uçuşuna hoş geldiniz..Kemerinizi bağlamak için metal tokayı emniyet kemerine sokup kilitleyin ve çekerek sıkıştırın. Herhangi bir emniyet kemerinden farksızdır! Artık emniyet kemerinin nasıl takıldığını da bilmiyorsanız, o zaman belki de birinin denetiminde olmaksızın toplum içine çıkmamalısınız !!!.

Kulula Havayolları

“Ani kabin basıncı düşmesi olduğunda, tavandan maskeler inecektir. Bağırmayı kesin ve maskeyi yüzünüze kapatın. Yanınızda seyahat eden küçük çocuğunuz varsa, önce kendi maskenizi sabitledikten sonra, onunkine başlayın. Birden fazla çocukla seyahat ediyorsanız, en gözde olanından başlarsınız artık! “

—o0o—

“İstikametimizde hava 50 derece olup parçalı bulutludur. Varmadan önce parçaları bir araya getirmiş oluruz inşallah! Teşekkür ederiz….. ve unutmayın…….sizi, ya da paranızı, Kulula Havayolları kadar seven yoktur!”

—-o0o—

“Koltuğunuzun yastığını su üzerinde kalmak için de kullanabilirsiniz. Ola ki suya acil iniş yaptık, yastığınızla sahile yüzüp, saygılarımızla beraberinizde götürebilirsiniz.”

—o0o—

“Uçağı terketmeden, bir şey unutmadığınızdan emin olunuz. Unuttuğunuz her şey, eşit olarak personel arasında dağıtılır. Aman çocuklarınız ya da karınız unutulanlar arasında olmasın!”

—o0o—

Advertisement

Pilotun hoşgeldin mesajı: “Kulula Havayolları, sektördeki en iyi uçuş ekibine sahip olduğunu gururla duyurur. Ne yazık ki onlardan hiçbiri bu uçuşta bizimle değil!”

—o0o—

Cape Town’a çok sert bir iniş yapan Kulula 255 uçağında duyulmuş: Çok zorlu bir iniş sonrasında mikrofonu alan bir görevli:

“İşte bu çok sert bir iniş oldu ve hepinizin ne düşündüğünü tahmin edebiliyorum. Ancak, şunu belirtmek isterim ki, bu havayollarının suçu değil, pilotun da suçu değil, mürettebatın hiç değil, sadece asfaltın yüzünden!!!! “

—o0o—

Yine Cape Town’a uçan bir Kulula uçağında duyulmuş:

Özellikle fırtınalı ve sarsıntılı bir uçuştan sonra, kaptan büyük zorluklarla nihayet uçağı piste neredeyse vurarak indirebildi. Mürettebatın anonsu: “Baylar bayanlar, başkente hoş geldiniz. Lütfen kemerleriniz bağlı kalsın ve yerinizden kalkmayın ki, pilotumuz da uçağın kalan parçaları ile bizi kapıya kadar getirebilsin!!

—o0o—

Yine mükemmel olmaktan uzak bir inişten sonra mürettebat anonsu: “Lütfen koltuklarımızda bağlı kalalım ki, kaptan Kanguru bizi terminal kapısına atlatsın. “

—o0o—

Bir pilotun anılarından: Çok sert bir iniş yapmıştık…Havayollarının yönetmeliği uyarınca, kaptan pilot olarak kapıda durup, yolcuları uğurlamam, hatta gülümseyerek “Bizimle uçtuğunuz için teşekkür ederiz” demem lazımdı. Bu sert inişten sonra, açıkçası biri bir laf eder diye insanların yüzüne bakmaya utanıyordum.

Nihayet kuyruğun sonu görünmüştü ki, bastonlu bir yaşlı kadın tam yanımda durup:

-“Bayım, müsaadenizle size bir şey sormak isterim” dedi.

Advertisement

-“Tabii ki hanımefendi! Buyurunuz”, dedim.

-” Bu neydi Allahaşkınıza, biz indik mi, yoksa düşürüldük mü?”

—o0o—

Yine Johannesburg’a sert ve canhıraş bir iniş yapılmıştı. Anons şöyle geldi: “Baylar, bayanlar..kaptan “Kraaşş” ve mürettebatı bizi kapının yanına acı fren sesleri eşliğinde bırakana kadar lütfen koltuklarınızdan kalkmayın. Lastiklerin sürtünmekten çıkardığı duman dağılıp sirenlerin de sesleri susunca kapıları açacağız, siz de enkazın arasından terminale yolunuzu bulursunuz artık!

—o0o—

Bir varış anonsundan: “Arkadaşlar, bugün bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Umarız ki gelecek sefer, canınız basınçlı bir metal tüp içinde göklerde patlamayı çektiğinde yine Kulula Havayolları gelir aklınıza!!!”
—o0o—

Yine bir Kulula uçuşundan:

“Baylar bayanlar, sigara içmek isteyenler için: Uçağımızda sigara içebileceğiniz yer, kanatların üstüdür. . Sigarayı yakmayı başarabilirseniz, tabii ki içebilirsiniz.!!

—o0o—

Yine Durban Havaalanı kalkışlı bir uçuş. Normal irtifaya eriştiğinde kaptan pilot interkom’dan seslendi: . “Baylar bayanlar, kaptanınız konuşuyor. 293 nolu- non stop- Cape Town uçuşumuza hoş geldiniz. Yolculuğumuz boyunca hava güzel, dolayısile yumuşak ve olaysız bir uçuşumuz olacak. .. Şimdi koltuğunuza şööyle bir yayılıp, rahatla…AMAN TANRIM!…

Birkaç saniyelik bir sessizlikten sonra kaptanın sesi tekrar duyuldu: “Baylar bayanlar, sizi az önce korkuttum galiba, özür dilerim. Tam sizinle konuşurken arkadaşımız bacaklarımın üzerine kahveyi döktü! Pantolonumun önünü görmelisiniz!

Kabinde bir yolcunun sesi duyuldu:
– “O da bir şey mi! Sen gel de benim pantolonumun arkasına bak!”

Advertisement


Leave A Reply