Lizbon Nerededir? Lizbon Tarihi

0
Advertisement

Lizbon hangi ülkededir? Lizbon şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Portekiz Lizbon hakkında bilgi.

lizbonLizbon; Portekizce Lisboa. Portekiz’in başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir.

Ülkenin en büyük kenti, Tajo Irmağı’nın Atlas Okyanusu’na dökülmeden önce oluşturduğu koyda yer alan en önemli limanıdır. Koyun hemen batısında, kentin iki yakasını birbirine bağlayan Tajo üzerindeki 25 Nisan Köprüsü (Salazar Köprüsü), Batı Avrupa’nın en uzun asma köprüsüdür. Limanından birçok malın dışalımı yapılır. Kent aynı zamanda Afrika ve Güney Amerika yolcu trafiğinin de merkezidir. Kentin varoşlarında çok yönlü, yoğun endüstri etkinlikleri gerçekleştirilir. Ülke ticaretinin yaklaşık % 40’ının toplandığı kent, aynı zamanda önemli bir turizm merkezidir (kongreler, uluslararası fuarlar). Lizbon Üniversitesi (1911), Lizbon Teknik Üniversitesi (1930), Katolik Üniversitesi, Bilimler Akademisi (1779), Tarih Akademisi, Tıp Akademisi, Teknik Üniversite (1931), yüksekokullar, müzeler (Kalust Gülbekyan Vakfı Müzesi, Eski Sanat Müzesi), Ulusal Kitaplık, tiyatro ve operalar, kentteki eğitim, bilim ve kültür kuruluşlarının başlıcalarıdır.

Tarih. Büyük olasılıkla Alis Ubbo adıyla Fenikeliler tarafından kuruldu. Lusitanyalılarca Olisipo adı verilen kent, İÖ 205’te Roma’ya bağlandı ve Felicitas Julia adıyla Roma eyaleti Lusitanya’nın başkenti yapıldı. 407’den başlayarak Alanların, 585’ten sonra Batı Gotlarının, 716’da Lisbuna adıyla Arapların egemenliği altına girdi. İlk Portekiz kralı I. Alfonso, 1147’de kenti Araplardan geri aldı. III. Alfonso, 1260’ta Lizbon’u kendisine merkez yaptı. Keşifler çağında, önemli bir ticaret merkezi ve Avrupa’nın en zengin kentlerinden biri durumuna geldi. 1765 depreminde 50 bin kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda bina yıkıldı, 1807-1808’de Fransızlar tarafından işgal edilmesi üzerine, 1821’e kadar Portekiz Hükümeti, geçici olarak Rio de Janeiro’ya taşındı.

Tarihsel Eserler. Kentin en eski bölgesi, güneydoğuda Sao Jorge Şatosu’nun (11. yüzyıl) bulunduğu tepe ve onun altından Tajo’ya kadar uzanan eski kenttir (Alfama). Eski kentteki başlıca tarihsel yapılar Katedral (12. yüzyıl, 14. yüzyılda ve 1755 depreminden sonra yenilendi) ve Soa Vicente de Fora Kilisesi dır. (1582-1627). Kentin merkezindeki görkemli Sao Roque Kilisesi (1566-1596) kentin 1/3’ünden fazlasının yıkıldığı 1755 depreminden zarar görmedi. Depremden sonra, Aşağı Kent, bir dikdörtgen planı üzerinde yeniden kuruldu, ticaret Alanı (Praça do Gomercio), kentin batısındaki Estrela Kilisesi (1779-1790) ve yapımına 1802’de başlayan Ajuda Sarayı deprem sonrasının başlıca mimarlık ürünleridir. Vasco da Gama’nın keşif yolculukları anısına 1515-1519 arasında oluşturulan Belem Kulesi kentin simgelerinden biridir.

Advertisement

Leave A Reply