Malcolm X Kimdir? İnsan Hakları Savunucusunun Hayatı ve Öldürülmesi

0
Advertisement

Malcolm X kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı siyasetçi ve insan hakları savunucusunun hayatı, biyografisi, inançları ve öldürülmesi hakkında bilgi.

Malcolm X

Malcolm X

Meslek: Bakan, Aktivist
Doğum: 19 Mayıs 1925 Omaha, Nebraska
Ölüm: 21 Şubat 1965, Manhattan, New York
En çok bilinen özelliği: İslam Ümmetinde lider ve ırksal entegrasyona karşı duruşu

Malcolm X nerede büyüdü?

Malcolm Little, 19 Mayıs 1925’te Nebraska’nın Omaha şehrinde doğdu. Ailesi çocukken sık sık dolaşıyordu, ancak çocukluğunun çoğunu Michigan, East Lansing’de geçirdi.

Babası Öldü

Malcolm’un babası Earl Little, UNIA adlı bir Afrikalı-Amerikalı grupta liderdi. Bu, ailenin beyaz süpremacistler tarafından taciz edilmesine neden oldu. Bir keresinde evlerini bile yakmışlardı. Malcolm altı yaşındayken, babası yerel tramvayda ölü bulundu. Polis ölümün bir kaza olduğunu söylerken, birçoğu babasının öldürüldüğünü düşündü.

Malcolm X

Advertisement

Fakirlik Yaşadı

Babası gittikten sonra Malcolm’un annesi yedi çocuğu kendi başına yetiştirmeye başladı. Daha da kötüsü, bu Büyük Buhran sırasında oldu. Annesi çok çalışmasına rağmen, Malcolm ve ailesi sürekli açtı. 13 yaşındayken koruyucu bir aileyle yaşamaya gitti, 15 yaşında tamamen okulu bıraktı ve Boston’a taşındı.

Zor Bir Hayat

1940’larda genç bir siyah adam olarak Malcolm, gerçek bir bir yaşam fırsatı olmadığını hissetti. Garip işlerde çalıştı, ama aynı zamanda suç hayatına da karıştı. 1945’te çalıntı mallarla yakalandı ve hapse gönderildi.

Malcolm X adını nasıl aldı?

Hapisteyken, Malcolm’un erkek kardeşi ona katıldığı yeni bir din hakkında İslam Ümmeti (siyahi hareket) adı verilen bir mektup gönderdi. İslam Ümmeti, siyah insanların beyaz insanlardan daha üstün olduğuna ve beyaz insanların kötü olduğuna inanıyordu. Ayrıca İslam’ın siyahi insanların gerçek dini olduğunu söyledi. Bu Malcolm için anlamlıydı. İslam Ümmetine katılmaya karar verdi. Ayrıca soyadını “X” olarak değiştirdi. “X” in Afrika adını temsil ettiğini söyledi.

Malcolm X

İslam Ümmeti

Hapisten çıktıktan sonra Malcolm İslam Ümmeti’nin bakanı oldu. Ülke çapında çeşitli tapınaklarda çalıştı ve Harlem’deki 7 Nolu Tapınağın lideri oldu.

Malcolm etkileyici bir adam, güçlü bir konuşmacı ve doğuştan bir liderdi. İslam Ümmeti gittiği her yerde hızla büyüdü. Malcolm X’in liderleri İlyas Muhammed’in ardından İslam Ümmetinin ikinci en etkili üyesi olması çok uzun sürmedi.

Advertisement

Ünlü Olmak

İslam Ümmeti yüzlerce üyeden binlerce kişiye büyüdükçe, Malcolm daha iyi tanındı. Bununla birlikte, siyah milliyetçilik üzerine “Nefretin Ürettiği Nefret” adlı Mike Wallace TV belgeselinde yer aldığında gerçekten ünlü oldu.

Sivil haklar Hareketi

Afro-Amerikan Sivil Haklar Hareketi 1960’larda ivme kazanmaya başladığında, Malcolm bu konuda şüpheliydi. Martin Luther King, Jr.’ın barışçıl protestolarına inanmadı.

Malcolm X

İslam Ümmetini terk etmek

Malcolm’un ünü büyüdükçe, İslam Ümmetinin diğer liderleri kıskanmaya başladı. Malcolm’un da liderleri İlyas Muhammed’in davranışları hakkında bazı endişeleri vardı. Başkan John F. Kennedy suikaste uğradığında İlyas Muhammed Malcolm’a konuyu kamuda konuşmamasını söyledi. Bununla birlikte, Malcolm yine de konuştu. Bu, İslam Ümmeti için kötü bir tanıtım yarattı ve Malcolm’un 90 gün boyunca sessiz kalması emredildi. Sonunda İslam Ümmetini terk etti.

Malcolm İslam Ümmetini terk etmiş olsa da Müslüman’dı. Mekke’ye giderek hac yaptı. Dönüşte Martin Luther King, Jr. gibi diğer sivil hak liderleriyle barış içinde eşit haklara ulaşma yolları üzerinde çalışmaya başladı.

Malcolm X

Cinayetten sonraki Audubon Salonu’nun sahnesi. Arkadaki yuvarlaklar işaretlenmiş kurşun izleridir.

Suikast

Malcolm İslam Ümmeti içinde birçok düşman kazanmıştı. Birçok lider ona karşı konuştu ve “ölüme layık” olduğunu söyledi. 14 Şubat 1965’te evi yakıldı. Birkaç gün sonra 15 Şubat’ta Malcolm New York’ta bir konuşma sırasında, İslam Ümmeti’nin üç üyesi tarafından vuruldu.


Leave A Reply