Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald Kitabı Konusu Tanıtımı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

F. Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby isimli kitabının konusu, kısaca tanıtımı ve özeti. Muhteşem Gatsby hakkında bilgi.

Muhteşem Gatsby

Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Konusu

Kitabın Özeti İçin Tıklayın

NICK (sıradan bir adam) Long Island’a taşınıyor. Kuzeni DAISY de zengin kocası Tom ile birlikte orada oturuyor. NICK’in kapı komşusu dillere destan, pembe takım elbiseler giyen ve sürekli devasa partiler veren daha da zengin BAY GATSBY. Bir gün NICK de BAY GATSBY’nin evine davet ediliyor. Muhteşem GATSBY’nin komşusundan tuhaf bir ricası olduğu anlaşılıyor: GATSBY, NICK’in kuzeni DAISY ile buluşmak istiyor, çünkü DAISY -sürpriz!- onun bir zamanlar büyük aşkıydı; henüz fakirken ve tam savaşa katılmak üzereyken. Ve işte şimdi DAISY’yi yeniden görmek istiyor.

NICK, evinde bir buluşma ayarlıyor ve kısa bir süre içinde GATSBY ile DAISY arasında bir ilişki başlıyor. DAISY pek fazla vicdan azabı da çekmiyor, sonuçta kocası TOM’un da bir sevgilisi olduğunu biliyor. Bilmediği tek şey, onun kim olduğu. Ama NICK, onun otomobil satıcısının karısı MYRTLE WILSON olduğunu biliyor.

Olaylar dramatik doruk noktasına doğru ilerliyor: NICK, TOM, DAISY ve GATSBY New York’a bir gezi yapıyorlar (bol alkol, olumsuz duygular, kavga) ve dönüş yolunda DAISY, GATSBYnin arabasıyla kocasının sevgilisini yanlışlıkla çiğniyor. TOM, direksiyonda GATSBYnin oturduğunu düşünüyor ve rakibine karşı daha da öfkeleniyor. Araba satıcısı WILSON’a kuşkularından söz ediyor; WILSON, GATSBYyi ve sonra da kendini vuruyor.

Unutmadan, DAISY kocasını muhtemelen terk etmezdi zaten, çünkü GATSBY’nin bütün bu parayı nereden bulduğu sonuna kadar anlaşılamıyor. TOM da geçmişe ilişkin birkaç nahoş öyküyü araştırıp öğreniyor, bu da DAISY’yi daha da tedirgin ediyor.

Advertisement

Muhteşem Gatsby

Kitap Hakkında

Roman, o zamanlar pek başarılı olamadı; Fitzgerald ancak sahne ve film haklarından para kazandı. Öyküleri çok daha fazla para getirdi.

Hemingway, Fitzgerald’m büyük bir hayranıydı ve çirkin, parlak renkli ceketine rağmen GATSBY’ye bayılıyordu. Kitabı okuduktan sonra Fitzgerald’ı uyardı, bu bir yazardan diğerine bir nasihatti: “Harika bir roman yazmışsın ve klişelerden kaçınmalısın.”

Konuyla ilgili Hemingway’in PARÍS BÎR ŞENLİKTİR kitabı okunabilir. Bu kitaptan Fitzgerald ve 20’li yıllar hakkında pek çok ilginç şey öğrenilebilir.

Yeni başlayanlar için

MUHTEŞEM GATSBY kolay okunuyor ve 20’li yılların yaşantısına dalıp gitmek isteyen herkes için biçilmiş kaftan. Dekadans ve zenginlik, şampanya, partiler ve mutlaka yapılması gereken bir iş olmadığı için sürüp giden bir can sıkıntısı.

Tüm bunlar, Fitzgerald’ın harika anlatılarında damıtılmış bir halde bulunabilir. Örneğin RITZ BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ELMAS’ta PERCY okul arkadaşına hava atıyor: “Benim babam açık ara dünyanın en zengin adamı.” Ritz kadar büyük bir elmasa sahipmiş.

Advertisement

Ölçüsüz bir dönemden muhteşem öyküler.


Leave A Reply