Nejat Ferit Eczacıbaşı Kimdir? Hayatı ve İlaç Sanayisine Katkıları Çalışmaları

0
Advertisement

Nejat Ferit Eczacıbaşı kimdir ve ne yapmıştır? Nejat Ferit Eczacıbaşı hayatı, biyografisi ve ilaç sanayisine katkıları nelerdir, hakkında bilgi.

Nejat Ferit Eczacıbaşı (1913-1993)

 • Doğum 5 Ocak 1913 İzmir, Osmanlı İmparatorluğu
 • Ölüm 6 Ekim 1993 (80 yaşında) Pensilvanya, ABD
 • Eğitim Heidelberg University
  University of Chicago
  Humboldt University of Berlin
  Kaiser Wilhelm Institute
 • Meslek Kimyacı, sanayici
 • Organizasyon Eczacıbaşı Holding
 • Evlilik Beyhan Eczacıbaşı
 • Çocuk(lar) Bülent Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı

Nejat Ferit Eczacıbaşı

Nejat Ferit Eczacıbaşı ; Türkiye’de ilaç sanayisinin kurucuları arasında yer alan Türk kimyacı ve sanayicidir. Eczacı Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın oğludur. 1934’te Almanya’daki Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi’nde kimya öğrenimini tamamlamıştır. Ertesi yıl ABD’deki Chicago Üniversitesi’nden yüksek kimya diploması aldı. Uzmanlık alanı olarak biyokimyayı seçmiştir. Berlin Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni bitirerek 1937’de kimya doktoru olmuştur. 1939’a kadar Kaiser Wilhelm Enstitüsü’nde (sonradan Max Planck Enstitüsü) Profesör Adolf Butenandt’ın asistanlığında bulunmuştur. Hormonlar ve vitaminler üzerine araştırmalar yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra, 1940’ların başında vitamin hapları ve vitaminli bebek maması üreten küçük bir laboratuvar kurmuştur. Daha sonra İstanbul’da kurulan Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nın yönetimini üstlenerek Türk ilaç sanayisinin gelişiminde önemli rol oynamıştır. 1940’larda başladığı seramik eşya imalatının yanı sıra seramik sağlık gereçleri, temizlik kâğıtları, konserve, kaynak elektrodları, plastik kökenli ambalaj malzemesi ve sağlık armatürleri gibi alanlara da girmiştir. 1974’te sermaye piyasasına girerek halka açık ilk yatırım ortaklığını kuran Eczacıbaşı, 1969’da kurulan Eczacıbaşı Holding AŞ’de yönetim kurulu üyeliğini üstlenmiştir.

Nejat Ferit Eczacıbaşı

Türk Eğitim Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Eczacıbaşı, 1972’den beri Uluslararası İstanbul Festivali’ni düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ile Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın da kurucularındandır. İstanbul Festivali’nin başarılarından dolayı 1974’te Avrupa Konseyi’nden madalya almıştır. 1983’te Türk Kimya Derneği Kimya Sanayiine Katkı Onur Belgesi’ne, 1975’te Türkiye Kızılay Derneği Şeref Madalyası’na, 1976’da da Almanya Federal Cumhuriyeti Büyük Liyakat Nişanı’na değer görülmüştür. Nejat Eczacıbaşı anılarını Kuşaktan Kuşağa (1982) adıyla yayımlamıştır. 1946’da Beyhan (Ergene) Eczacıbaşı’yla yaptığı evlilikten Faruk Eczacıbaşı ve Bülent Eczacıbaşı doğmuştur. 6 Ekim 1993 tarihinde katarakt ameliyatı için gittiği ABD’de vefat etmiştir.

Advertisement

Dr. Eczacıbaşı, anılarını “Kuşaktan Kuşağa” (1982), görüşlerini ise dünyadan ayrılışından kısa süre önce bitirdiği “İzlenimler, Umutlar” (1994) adlı yapıtlarında dile getirdi.  İzmir Rotary Kulübü`nün kurucu üyelerindendir.


Leave A Reply