Nohut Nasıl Bir Bitkidir? Nohut Özellikleri, Yetişmesi İle İlgili Bilgi

0
Advertisement

Nohut nasıl bir bitkidir? Nohutun özellikleri nelerdir? Nerede ve nasıl yetişir? Nasıl tüketilir? Nohut hakkında bilgi.

nohut

Nohut

Nohut

Nohut, (Latincesi Cicer arietinum). İkiçenekliler sınıfının, Baklagiller familyasından bir yıllık bitki ve bu bitkinin yuvarlak tanesi. Anayurdu Akdeniz’ dir.

Yaklaşık 50 cm uzunluğunda, bezelye ile bakla arası bir tarım bitkisidir. Besleyici açıdan zengindir, kuru sebze olarak yenilir ya da leblebi yapımında kullanılır. Bazı ülkelerde de yem bitkisi olarak yetiştirilen ot, taze ya da kuru halde hayvanlara verilir. Türkiye’de hemen her bölgede tanesi için yetiştirilen nohutun bilinen iki türü vardır. Afrika nohutu ve İspanyol nohutu. Afrika nohutu genellikle Afrika’da çokça yetiştirilen otsu ve tırmanıcı bir türdür. Tohumları kırmızı ya da siyah renkli bu türler proteince zengin olup, ekonomik açıdan değerlidirler. İspanyol nohutu 120-150 günde yetişir ve yemeklik olarak kullanılır.

Kaynak 2

Taneleri yenen bir bitkidir. İkiçenekli ayrı taçyapraklıların baklagiller familyasından olan nohut, bileşik telek yapraklıdır; sarımsı renkte çiçekleri vardır. Baklamsı olan meyvaları (taneleri) bol nişastalıdır. Bu ta-Nohut ve meyvası neler, genel olarak, kurutulup yenildiği gibi taze olarak da yenebilir. Nohut tanelerinden, leblebi de yapılır. Gerek yemek, gerekse leblebi yapıldığı zaman iri olan taneler seçilir. Küçük nohut taneleri daha çok hayvanlara yem olarak verilir. Ayrıca, nohutun sapları, yaprakları da hayvanlar için iyi bir yemdir.

Nohut, yurdumuzda en bol yetişen baklagillerden biridir. Nemli, killi, kumlu topraklarda iyi yetişir. Nohut, taneleri nişasta, azotlu maddeler bakımından çok zengin olduğundan en besleyici sebzelerden sayılır.

Nohutlu Patatesli Çorba Tarifi

Advertisement

Nohutlu Patatesli Çorba Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
  • 4 Orta boy Pırasa, temizlenmiş, dilimlenmiş
  • 2 diş sarımsak, soyulmuş ve doğranmış
  • 1 Soğan, soyulmuş ve doğranmış
  • 2 Patates, soyulmuş ve doğranmış
  • 1,5 bardak Konserve Nohut, veya haşlanmış nohut
  • 4 yemek kaşığı Zeytinyağı
  • 6 su bardağı tavuk suyu
  • Tuz
  • Taze öğütülmüş karabiber
Yapılışı:

Bir tencerede zeytinyağını ısıtın. Bir tutam tuz, pırasa, sarımsak, ve soğanı ekleyerek, kavurun. Sonra patates, nohutu ekleyin ve yaklaşık 2 ila 3 dakika pişirmeye devam edin. Tavuk suyu ekleyin, kaynatın ve 20-15 dakika pişirin. Bir el blender ile kaynattığınız çorbayı püre haline getirin. Eğer gerekirse bir miktar daha tavuk suyu ekleyin, istediğiniz kıvama getirin ve kaynatın. Servis yapmadan önce karabiber ilave edin.


Leave A Reply