Novalis Kimdir?

0
Advertisement

Novalis kimdir ve ne yapmıştır? Novalis hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri ve edebi kariyeri hakkında bilgi.

Novalis

Novalis; asıl adı Friedrich Leopold, Hardenberg Baronu (d. 2 Mayıs 1772, Oberwiederstedt – ö. 25 Mart 1801, Weissenfels, Saksonya), romantizmin gelişimi üzerinde büyük etkisi olmuş ilk romantik şair ve kuramcılardandır.

Aşağı Saksonyalı soylu bir Protestan ailesinin çocuğuydu. Novalis adını, ailesinin eskiden kullandığı “de Novali” adından almıştı. Jena Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördüğü yıllarda (1790) ünlü şair ve oyun yazarı Schiller’le tanıştı. Hukuk öğrenimini sürdürdüğü Leipzig’de de Friedrich von Schlegel’le dostluk kurdu, Kant ve Fichte’ nin felsefesini öğrenme fırsatını buldu. Öğrenimini 1793’te Wittenberg’de tamamladıktan sonra 1796’da Saksonya hükümetinin Weissenfels’deki tuzlasının denetçiliğine getirildi.

1794’te 14 yaşındaki Sophie von Kühn’e âşık oldu ve nişanlandılar. Ama Sophie 1797’de vereme yakalanarak öldü. Hymnen an die Nacht (1800; Geceye İlahiler) adlı şiir kitabı, Novalis’in bu olaydan duyduğu büyük üzüntüyü yansıtır. Aralarına manzum bölümler serpiştirilmiş altı düzyazı şiirden oluşan kitap, gece ya da ölümü Tanrı’nın huzurunda daha yüce bir yaşama yükseliş olarak ele alır ve Novalis’in öldükten sonra Sophie’yle ve bütün evrenle birleşme umudunu dile getirir. Novalis 1797’de Freiberg’de madencilik öğrenimine başladı. 1798’de Julie von Charpentier’le nişanlandı. 1799’da Weissenfels tuzlasının müfettişliğine getirildi ama iki yıl sonra vereme yakalanarak öldü.

Novalis son yıllarında çok yaratıcıydı. Ansiklopedik yapıtlarının yanı sıra idealizme dayalı bir felsefe sistemi üzerinde çalıştı, şiirlerinin büyük bölümünü de bu dönemde yazdı. Sağlığında yayımlanan ve fragmanlardan oluşan Blütenstaub (1798; Çiçektozu) ve Glauben und Liebe (1798; İnanç ve Aşk) adlı kitapları şiir, felsefe ve bilimi alegorik bir dünya yorumuyla birleştirmeye çalışan zihninin ne kadar kapsayıcı olduğunu gösterir, idealize edilmiş bir ortaçağ ortamında geçen ünlü mitolojik romansı Heinrich von Ofterdingen (1802) genç bir şairin mistik ve romantik arayışlarını betimler. Şairin düşlerinin ana imgesi olan mavi çiçek, Novalis’in çağdaşı romantik şairler arasında romantizmin özlemlerinin bir simgesi haline gelmiştir.

Advertisement

Novalis, Die Christenheit oder Europa (1799; Hıristiyanlık ya da Avrupa) adlı denemesinde kültürel, toplumsal ve düşünsel birliği Reform ve Aydınlanma hareketleriyle yıkılmış Avrupa’yı yeniden birleştirecek evrensel bir Hıristiyan kilisesinin kurulması çağrısında bulundu. Novalis’in ölümünden sonra yayımlanan bu deneme, romantiklerin Katolik Kilisesi’ne yakınlaşmasını başlatan yapıt olarak görülmüştür.


Leave A Reply