Uzayda Gitar Çalabilir Miyiz?

0
Advertisement

Uzayda gitar çalmak istesek gitarın telleri düzgün bir şekilde titreşse de ses duyulmaz? Bunun sebebi nedir, açıklaması.

Uzayda Gitar Çalabilir Miyiz?

Aslında astronotlar müzik aletlerini uzayda çalıyorlar ancak bunu tabi ki de uzay boşluğunda değil, uzay istasyonunda yapabiliyorlar. Teknik olarak gitarı uzay boşluğunda çalmak için öncelikle uzay şartlarında dayanabilecek bir gitarın üretilmesi gerekiyor. (Uzayın soğuk ortamına) Bunun yanı sıra gitar tellerini titreştirecek astronutun eldivenlerinin bu iş için uygun tasarlanması gerekli ki bu da esnek yapıdaki eldivenler demek.

Kısacası teknik olarak uzay boşluğunda zaten gitar çalınamaz ancak bu sorunları aştığımızı düşünelim. Uzay boşluğundayız ve gitarın tellerine dokunduk. Bu durumda gitarın telleri dünyadaki gibi titreşecektir ancak ses çıkmayacaktır. Çünkü ses dalgaları yayılabilmek için havaya ihtiyaç duyar, bu yüzden gitar telleri titreşse de hava olmadan ses dalgaları yayılamayacağından herhangi bir ses üretmez. Hava olmadan ses olmaz. Bunun yanı sıra astronotlar havanın bulunduğu uzay istasyonlarında müzikten mahrum kalmazlar.

NASA astronotların müzik enstrümanlarını çalarkenki resimleri aşağıdadır.

Advertisement

Leave A Reply