Novokuznetsk Nerededir? Rusya Novokuznetsk Özellikleri Konumu

0
Advertisement

Novokuznetsk Nerededir? Rusya’da bulunan Novokuznetsk şehrinin özellikleri, konumu, tarihçesi, eğitim ve kültür merkezleri hakkında bilgi.

Novokuznetsk

Novokuznetsk

Novokuznetsk, Rusya Federasyonu’nda, Kemerovo Yönetim Birimi’nde kenttir.

Kuznets Havzası’nın güneyinde Tom Irmağı’nın ulaşıma elverişli bölümünün başlangıcında, Novosibirsk’in 306 km güneydoğusunda yer alır. Kuznetsk Havzası’nın önde gelen endüstri (demir-çelik, alüminyum, kimya), kömür madenciliği merkezlerindendir.

Tarihi

1618’de Tomsk’tan yerliler tarafından Tom Nehri üzerinde bir Kazak ostrog (kale) olarak kurulan bu adaya başlangıçta Kuznetsky ostrog deniyordu. 1622’de Kuznetsky Uyezd’in merkezi oldu. Kuznetsk 1689 yılında şehir statüsü kazandı. Burada Fyodor Dostoyevski ilk karısı Maria Isayeva ile evlendi. Joseph Stalin’in Sovyetler Birliği’ndeki hızlı sanayileşmesi, uykulu kasabayı 1930’larda büyük bir kömür madenciliği ve sanayi merkezine dönüştürdü. 1931’de Sad Gorod ile birleşti. 1931-1932’de şehir Novokuznetsk, 1932-1961 arasında Stalin’den sonra Stalinsk olarak biliniyordu.

İklim

Novokuznetsk, yağışların çoğunun meydana geldiği sıcak yazlar ve şiddetli, genellikle kuru kışlar ile oldukça tipik bir güneybatı Sibirya nemli karasal iklime sahiptir. Kış aylarında kar yağışı çok sık görülür, ancak soğuk hava nedeniyle su içeriği genellikle çok düşüktür.

Advertisement

Novokuznetsk

İdari Yönetim Bölgeler Belediyeler

İdari bölümler çerçevesinde Novokuznetsk, bir parçası olmasa da Novokuznetsky Bölgesi’nin idari merkezi olarak hizmet vermektedir. İdari bir bölüm olarak, Novokuznetsk Şehri Oblast Yargı Bölgesi olarak ayrı ayrı kurulmuştur – statüleri ilçelere eşit bir idari birimdir. Belediye bölümü olarak Novokuznetsk Şehri Oblast Yargı Bölgesi, Novokuznetsky Kentsel Okrug olarak kuruldu.

İlçeler
Kuybyshevsky
Kuznetsky
Novoilyinsky
Ordzhonikidzevsky
Tsentralny
Zavodsky

Eğitim

Sibirya Devlet Endüstri Üniversitesi
Kemerovo Devlet Üniversitesi Novokuznetsk şubesi
Kuzbass Devlet Pedagoji Akademisi
Devlet Doktorlar Lisansüstü Eğitim Enstitüsü (Novokuznetsk Lisansüstü Doktor Enstitüsü olarak da bilinir), Rusya Sağlık Bakanlığı
Novokuznetsk Medicosocial Uzman Merkezi Invalids Değerlendirme ve Rehabilitasyon, Federal Halk Sağlığı ve Sosyal Refah Ajansı
Rusya Sağlık Bilimleri Akademisi, Hijyen ve Meslek Hastalıkları Genel Sorunları Enstitüsü

Sanayi

Novokuznetsk ağır bir sanayi kentidir ve Kuzbass bölgesinin kalbinde yer almaktadır. Şehirdeki fabrikalar şunları içerir:

Batı Sibirya Metal Fabrikası
Novokuznetsk Demir Çelik Fabrikası
Fabrika “Kuznetsk ferroalyajları”
Novokuznetsk alüminyum fabrikası

Advertisement


Leave A Reply