Ornithomimus (Dinozor Cinsi) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ornithomimus nedir, nasıl bir hayvandır? Ornithomimus, dinazor cinsinin özellikleri nelerdir, hangi dönemde yaşamıştır, hakkında bilgi.

Ornithomimus

Ornithomimus; devekuşunu andıran dinozor cinsidir (Ornithomimosauria alttakımı). Bu cins üyeleri Geç Kretase Döneminde (97,5-66,4 milyon yıl önce) oluşmuş Tibet ve Kuzey Amerika çökellerinde fosiller halinde bulunmuştur. Omithomimus üyeleri yaklaşık 3,5 m boyundaydı. Kaslı ince arka ayakları koşmaya çok uygundu. Uzun kuyruklarını vücutlarını dengelemek için kullandıkları sanılmaktadır.

Omithomimus üyeleri öbür “devekuşu dinozorlar” gibi dişsizdi ve gagaya benzer çeneleri vardı. Küçük, ince kemikli kafataslannda dinozorlar için alışılmadık ölçüde büyük bir beyin boşluğu bulunuyordu.

Omithomimus cinsi eskiden Struthiomimus cinsinin başka bir bilimsel adı olarak kullanıldı. Ama bu cins üyeleri ön ayakları (Struthiomimus üyelerinin daha güçlü ön ayakları vardı) ve fosillerinin bulundukları kayaçların yaşı (Omithomimus üyeleri daha genç kayaçlarda bulunur) temelinde ayırt edilmektedir. Ayrıca bu iki cinsin farklı ortamlarda yaşadıklan sanılmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply