Paintball Oyununun Özellikleri ve Kuralları Hakkında Bilgi

0

Son yılların popüler oyunlarından paintball nasıl oynanır, oyunun kuralları ve özellikleri nelerdir? Paintball oyunu hakkında bilgi.

Paintball nedir?

Paintball, temelde bir spor dalı olup kişiler tarafından ister grup halinde ister bireysel olarak oynanabilecek bir oyundur. Boyamak anlamına gelen “paint” kelimesinin ve top anlamına gelen “ball” kelimesinin birleştirilmesinden oluşturulan paintball, “boya topu” olarak adlandırılabilmektedir. Karşılıklı olarak iki takımın hayali bir senaryo üzerine ellerindeki boya toplarını fırlatan silahlarıyla oynanan bir takım oyunudur. Oyun kalabalık oynanan bir oyun olduğundan istendiği takdirde gruplaşmak yerine herkes bireysel olarak oynayabilir ve bireysel galibiyet kazanabilmektedir. Uluslararası alanda da paintball olarak nitelendirilen bu oyun, gün geçtikçe daha da sevilen ve oynanma sıklığı artan bir oyun haline gelmiştir.

paintball

Paintball’un özellikleri nelerdir?

Paintball sporu, Türkiye sınırlarında son 10 yıl içerisinde yaygınlık gösteren ve git gide daha çok rağbet görmeye başlayan bir spor dalıdır. Paintball’un temelinde takım çalışmasına yatkınlık oluşturma, koordinasyon yeteneğini geliştirme, hızlı karar verme ve hızlı düşünme yeteneklerini geliştirme, denge kurabilme ve dayanıklılığı geliştirebilme gibi temel hedefleri bulunmaktadır. Bu sporun bir başka özelliği de her yaştan insana hitap edebilecek bir spor olmasıdır. Öyle ki ister gelişme çağında olan çocuklar, ister yetişkin bireyler bu spora çok rahatlıkla katılabilmektedir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda bir doğa ortamında takım çalışmasını öğrenerek arkadaşlarına güven duyup grup halinde hareket edebilme yetilerini kazandırırken bir yandan da sosyalleşme eğilimini güçlendirmektedir.

Yetişkinlerde de var olan yetilerini biraz daha komplike kullanma yeteneklerini ve herhangi bir durumda stres altında düşüncelerini pozitif yönde kontrol etme yeteneklerini geliştirebilmektedir. Satranç tarzı taktik geliştirebilme özellikleriyle paintball, bu taktikler sayesinde kişilerin içgüdüsel olarak silah kullanabilme eğilimini tamamen zararsız ve doğa dostu araçlarla giderebilme imkanı sunabilmektedir. Böylelikle gerçek silahlardan bir nebze uzaklaşmaktır. Gerçek silahlarla gerçekleştirilebilecek tehlikeli durumları kişilerin birbirine zarar veremeyeceği şekilde yapay olarak tasarlanmış silahları kullanabilme hevesini de karşılamaktadır. Paintball oyununda kullanılan tüm malzemelerin doğa dostu olması, kişilerin bu oyunu ne kadar oynarlarsa oynasınlar bulundukları ortamda ne doğaya ne de birbirlerine zarar verme ihtimallerini ortadan kaldırmaktadır.

paintball

Paintball nasıl oynanır?

Paintball oyuncuları, oyun esnasında ellerindeki paintball tabancalarıyla birlikte birbirlerini hedef alarak ateş etmektedirler. Bu silahlardaki mermiler tamamen doğada çözünebilen ve içi boya dolu jelatin malzemeden oluşturulmuş kapsüllerdir. Oyun çoğu zaman profesyonel paintball alanlarında, profesyonel takımlarla oyunun profesyonel kurallarıyla oynanmaktadır. Oyunun oynandığı alanların geniş ormanlık arazilere kurulur. Böylelikle yapay bir ortamda oynanması yerine doğada daha rahat bir şekilde oynanması sağlanır. Paintball oyunu sadece bir oyun olarak değil; polis güçlerince, güvenlik kurumlarının eğitim süreçlerinde ve silahlı kuvvetlerin eğitiminde de eğitim amaçlı oynatılabilmekte ve bu grupların tehlikeli durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini tecrübe etme imkanı sunabilmektedir. Doğa dışında oynanan paintball oyunlarında yapay bir oyun alanında da oynanabilmektedir. Paintball’un oynanacağı alan yapay düzeneklerle ve yer yapısı yapay yüzeylerle kaplanır ve bu düzeneklere göre oyunda gruplar arasında taktikler geliştirilmektedir.

Paintball’ın oyun amaçlarında bayrak yakalama, belirlenmiş bir noktayı savunma, belirlenmiş objeleri ele geçirme, cephane limitini koruma ve karşı takımdan oyuncu eleme gibi varyasyonlar bulunmaktadır. Bu varyasyonlar arasından seçilen hedefe göre oyunun uzunluğu ya da kısalığı değişmektedir. Eğer ki bir senaryo üzerine kuruluyorsa paintball oyunu günlere dahi yayılabilir. Oyun sırasında silah dışında kullanılan maskeler, kıyafetler, koruyucu kılıflar vb. ürünler oyunun seçilen türüne göre değişebilmektedir. Her tercihte kullanılan malzemeye göre bütçe değişebilmektedir. Bunun dışında paintball’un oynandığı ülkeye göre uyması gereken yasalar gereği oyuna ödenecek meblağ da değişmektedir. Çoğu ülkede oyun esnasında koruyucu maske ve kask takılması zorunludur. Bu nedenle de oyuna başlamadan önce bu ürünlerin kiralanması zorunlu hale gelmiştir. Bu maske zorunluluğu bir tek oyun esnasında ve sonrasında toplanılan bölgede geçerli değildir.


Leave A Reply