Dünya İle Bağlantısı Olmayan Haklarında Hiçbir Şey Bilmediğimiz Kabileler

0
Advertisement

Sentinelese’den Korowai’ye, neredeyse hiç temasa geçmeyen kabileler, kabul ettiğimiz dünyanın neredeyse hiçbir şeyi bilmiyor.

Çoğu tahminlere göre, dünya çapında 100’den fazla yerli halkın dünya ile teması bulunmamaktadır.  Nispeten küçük olmakla birlikte, onlar, otomobilin ya da radyonun icadından bir haber yaşayan insan topluluklarıdır. Hayatta kalmak için büyük ölçüde Amazon yağmur ormanlarının, çıplak (ya da ona yakın), avlayıcı ve toplayıcı bir hayat hüküm sürüyorlar.

Bu modern çağdaki herkesin sadece GSM şebekesi ya da internet ağından tamamen ayrı olarak yaşayamayacağını düşündüğünü biliyoruz. Bununla birlikte, Sentinelese’den Korowai’ye kadar dört temassız kabile, dünyanın geri kalanıyla çok nadiren (varsa) temasa sahiptir.

1. Sentinel Kabilesi

Hint Okyanusu’ndaki küçük Kuzey Sentinel Adası’nda Sentinel kabilesini bulacaksınızdır. Onlara böyle diyoruz çünkü kendilerine ne dedikleri hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Bu kabilenin gelişmiş bir tarımı yoktur ve kabile üyeleri yaklaşık 10.000 yıl önce insanların yaşamaya çalıştığı gibi hala avlanmaya ve toplanmaya dayalı yaşamaktadırlar. Ve Sentinelliler kesinlikle hiçbirimizle herhangi bir temasa geçmek istemiyor gibi gözüküyorlar.

Advertisement
Sentinel Kabilesi

Sentinel Kabilesi

Mızraklar ve oklarla onlara yakın olan herkesi ve her şeye saldırarak ne düşündüklerini ifade ettiler. Marco Polo, onlar için şöyle yazmıştır: “Onlar, yakaladıkları herkesi yermiş gibi görünen en şiddetli ve acımasız bir nesildir.” Şu ana kadar kabilenin yamyamlık yaptığına dair bir kanıt bulunamamıştır.

2006 yılında Hintli balıkçılar Sunder Raj ve Pandit Tiwari teknelerini Sentinelese bölgesinde buldular. Ne yazık ki, ne yaşadıklarını anlatacak kadar uzun yaşayamadılar. Görgü tanıkları neredeyse çıplak sayılacak kabile üyelerinin balta ve mızraklar ile saldırarak iki balıkçıyı katlettiklerini anlattılar. Bu olaydan hemen sonra helikopterler adaya ulaştılar ancak Sentineller yine helikoptere saldırdılar. Bu durum Sentinellerin dış dünya ile kesinlikle temasa geçmeye niyetlerinin olmadığını net bir şekilde ortaya koymuştur.

2. Korowai Kabilesi

1970’lerde keşfedilen Korowai kabilesi yaklaşık olarak 3000 ile 4000 kişi arasındaki en büyüük dış dünya ile ritibatı bulunmayan kabile olarak bilinmektedir.  Korowai kabilesi Papua Yeni Gine topraklarında yaşamaktadır.

Korowai kabilesinin hala yamyamlık yaptığı düşünülmektedir. Korowai geleneklerine göre “Khakhua” ismi verilen bir ruhani varlık o kişinin vücududundan ancak o kişiyi öldürüp yiyerek kovulacağına inanmaktadır. Bu da yamyamlıklarının (kendilerine göre) masumane bir açıklamasıdır.

Korowai Kabilesi

Korowai Kabilesi

Kabile ile konuşmak ve gözlemlemek için Yeni Gine’ye seyahat eden bir gazeteci olan Paul Raffaele, Boas adında bir Korowai’nin ona şunları söylediğini aktarır.: “Boas’a Korowai’lerin insanları bir savaştan sonra mı yediklerini sordum. O da bana “Elbette hayır,” diye yanıt verdi.  Bana gülerek şunu söyledi. ‘Biz insanları yemiyoruz, sadece khakhua yiyoruz.”

Korowai’deki ölüm oranı çok yüksektir; savaş yaralarını iyileştirecek veya hastalıklara karşı koruyacak ilaçları yoktur. Kabile üyelerinin orta yaşını geçmesi nadirdir. Hastalıklar ve mikroplar hakkında çok az şey biliyorlar ve bu yüzden gizemli ölümler genellikle khakhua’ya atfediliyor.

Advertisement

3. Dokunulmaz Kabileler: Mashco-Piro

Mashco-Piro, Peru’nun güneydoğusundaki Brezilya sınırına yakın Amazon Yağmur Ormanı’nın uzak bir alanında yaşayan göçebelere verilen isimdir.

Tahmini nüfusu en fazla 800 olarak tahmin edilmektedir. Bu sayı eskiden daha fazlaydı, ancak 1894’te kauçuk endüstrisi kralı Carlos Fermin Fitzcarrald, onları öldürmek için özel bir ordu kiraladı ve bu şekilde daha fazla kauçuk ağacına erişimi oldu.

Bugün, kabile Amazon’un ormanlık alanındaki yükseltilmiş ahşap evlerde topluluk halinde yaşıyor. Bambu ağaçlarını iyi kullanıyorlar. Uzun sazları mızrak yapmak için kullanıyorlar.

Dokunulmaz Kabileler: Mashco-Piro

Mashco-Piro

Onlar da bizim hakkımızda bizden daha çok şey biliyor gibi görünüyor. Bu muhtemelen bölgedeki diğer yerleşik yerli insanlarla temastan kaynaklanıyor. Bu bölgeye yapılan keşifler, başkalarının güvenliği açısından endişe verici işaretler olduğu için genellikle yapılmamaktadır. Bu kabilenin, birini tehdit olarak algılarlarsa saldırdığı ve öldürdüğü bilinmektedir. Buna rağmen, hükümet tarafından onaylanmayan kısmi kaçak olarak nitelendirilen safari turlarına katılan turistler tarafından fotoğraflanmışlardır.

4. Fleicheros (Ok Atanlar) Kabilesi

Bunlara genel olarak “ok insanlar” denir. Brezilya’nın bir bölgesinden Javari Vadisi olarak adlandırılan izole bir alanda yaşayan kabile hakkında çok az şey biliniyor. Hatta hangi dili konuştukları veya etnik kökenleri hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Bildiğimiz şey, yay ve oklar konusunda büyük becerilere sahip oldukları ve topraklarına girdiğinizde size zehirli oklar ile saldıracaklarıdır.

Gazeteci Scott Wallace, Flecheiros’u ve üzerinde yaşadıkları kaynak bakımından zengin araziyi ticari çıkarlardan korumayı umuyor. 2002 yılında bu bakir Brezilya topraklarına gitti. Amacı, kabilenin genel sağlık ve güvenliğinin ve onların korunması için kanıtlar ve veriler elde etmekti.

Fleicheros (Ok Atanlar) Kabilesi

Fleicheros (Ok Atanlar) Kabilesi

Bu seferdeyken Wallace’ın ekibi kendileri ile bu insanlar arasında güvenli bir mesafe bırakmak zorunda kaldılar. Aksi takdirde, herhangi bir bağışıklığı olmayan yerlilere mikrop yayabilirler ya da saldırıya uğrayıp ölebilirlerdi. Ekip, kabilenin mükemmel durumdaki alçak kulübelerini ortaya çıkarmıştır.

Bununla birlikte, Brezilya hükümeti o zamandan beri Amazon’un bağlantısız kabilelerini ve yerli halklarını korumakla görevli ajansa bütçeyi kesti. Kısa bir süre önce, bölgede yasadışı bir şekilde madencilik yapan bir grup, yaklaşık 10 Fleicheros kabilesinden oluşan bir grubu öldürüp parçaladığını maalesef itiraf etmişlerdir.


Leave A Reply