Peder David Geyiği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Peder David Geyiği nedir? Peder David Geyiği nasıl bir hayvandır? Peder David geyiği ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Peder David Geyiği Hakkında Bilgi

Peder David geyiği (Elaphurus davidianus), Artiodactyla (çifttoynaklılar) takımının Cervidae familyasından, ender bulunan Asya kökenli geyik türü. Elaphurus cinsinin tek türü olan Pere David geyiğinin tarih boyunca doğada yaşadığını kanıtlayan bir kaynak yoktur. Anavatanı olasılıkla Çin’in kuzey kesimleridir. Günümüzde yalnız hayvanat bahçelerinde ve özel koruma alanlarında bulunur.
Peder David Geyiği
Peder David geyiğinin omuz yüksekliği yaklaşık 1,1 metre, bacakları kalın, toynakları geniş, kulakları küçük, kuyruğu uzun ve tüylüdür. Yazın kızıl kahverengi olan postu kışın boza döner. Erkeğin uzun boynuzları dibe yakın bir yerde çatallanır. Arkaya doğru uzayan dal boyunca yeni bir çatal oluşmaz.

19. yüzyılda bilinen tek sürü Çin imparatorunun Pekin yakınlarındaki bir korusunda besleniyordu. Fransız misyoner Armand David’in 1865’te gördüğü bu geyikleri bir yıl sonra Fransız doğabilimci Henri Milne-Edwards sınıflandırmıştır. 1869-90 arasında birçok Pere David geyiği Avrupa hayvanat bahçelerine getirildi. Çin’deki sürünün çoğu 1895’te sele kapılıp boğuldu, öbürleri de 1900’deki Boxer Ayaklanmasında öldürüldü. Daha sonra bu türün üretme çalışmaları İngiltere’de, Woburn Abbey’de Bedford dükü tarafından başlatıldı. İnsan eliyle düzenlenmiş sınırlı ortamlarda kolay üreyebilen Pere David geyiği günümüzde birçok hayvanat bahçesinde ve koruma alanında bulunmaktadır.


Leave A Reply