Peri Bacaları Genel Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi, Oluşumu Yerleri Yapısı

19
Advertisement

Birer doğa harikası olan peri bacaları oluşumu ve genel özellikleri ile ilgili genel ve kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Peri Bacaları

Peri Bacaları, İç Anadolu Bölgesinde, Kapadokya bölgesi içerisinde ilginç yeryüzü oluşumlarına verilen isimdir. Kapadokya dediğimiz bölge Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerini kapsıyor. Bu sınırların arasında  Avanos, Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ihlara çevresi ‘Kayalık Kapadokya Bölgesi’ olarak biliniyor.

Peri Bacaları Genel Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi - Oluşumu Yerleri Yapısı

Kaynak: pixabay.com

Yöredeki volkanlardan püsküren lav ve küllerin çukur alanları doldurarak kalın bir tabaka oluşturması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu tüf alanlarından biri Ürgüp, öteki Aksaray yakınındaki Selime Köyü’ndedir.

Tüf yığınlarının zaman içinde aşınması ile yarattığı ilginç görünümlere yöre halkınca “Peri Bacaları” adı verilmiştir. 20 ile 30 metre yüksekliğindeki peri bacalarında aşınma, su ve rüzgar gücü ile oluşmaktadır. Tüf tabakaları arasında andezit ve bazalt kayalarının aşınıma olan direnci, bu farklı oluşumların ortada kalmasını sağlar.

Peri Bacaları Genel Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi - Oluşumu Yerleri Yapısı

Kaynak: pixabay.com

Sürekli yağmurların düştüğü toprak, suların hızla akışını sağlayacak derecede dik olursa, sel suları çok aşındırıcı bir güç elde eder. Bu sular toprağı derin oyarak, bitkileri silip götürür. Yer, dayanımı az olan killi, kumlu bir topraksa, sel suları çok derin yarıklar oyarlar; böylece tepelerine doğru sivrilen piramitler ortaya çıkar. Bu piramitler, aşınması güç bir parça olduğu için, seller artık onu oyamaz, oyulan kısmın üzerinde bulunan taşlar da bu sütunun tepesinde kalır.

Peri Bacaları Genel Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi - Oluşumu Yerleri Yapısı

Kaynak: pixabay.com

Peri Bacaları Nasıl Oluşur? Detaylı Bilgi

Neredeler?

Peribacaları dünyanın birçok yerlerinde bulunmaktadır. En çok bilinenleri, Avrupa’da Alp bölgesinde, Fransa’da Savoy eyaletinde, Tirol bölgesinde, Kuzey Amerika’da New Mexico’da bulunanlardır. Türkiye’de Ürgüp yakınlarında, Maçan Yaylası’ndaki peribacaları dünyaca tanınmıştır. Görünüşü çok ilgi çekici olan peribacaları bölgeye çok sayıda turist çekmektedir.

Advertisement

19 yorum

Leave A Reply