Pietro Canonica Kimdir? İtalyan Heykelcinin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Pietro Canonica kimdir ve ne yapmıştır? Pietro Canonica hayatı, biyografisi, eserleri, heykelleri hakkında bilgi.

Pietro Canonica

Pietro Canonica

Pietro Canonica; İtalyan heykelcisidir (Torino 1869-Roma 1962)

Torino’da Academia Albertina’da Tabocchi ve Gamba’nın öğrencisi oldu. 1889’da Torino’da başarılı bir sergi açtı. 1893′ te sergilediği Depo il Voto (Seçimden Sonra) adlı heykeliyle ün kazandı. Uzun süre Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel Bölümü öğretim üyeliği ve okulun yöneticiliğini yürüttü. Pek çok ülkeden anıt siparişleri aldı. Gerçekleştirdiği bu anıtlar arasında Türkiye’dekiler önemli yer tutar. 1929′ da İtalyan Akademisi’ne üye, 1950’de de İtalyan Parlamentosu’na yaşam boyu senatör seçildi.

Klasik heykelciliğin izlerini taşıyan eserlerinde; modellerin betimlenmelerindeki donuk görünüme karşın biçimsel güzelliğe önem veren anlatımıyla başarılı oldu. Atlı anıtlarında atların anatomisini incelikle işledi.

Başlıca eserleri:

Çar II. Aleksandr’ın Atlı Anıtı, St. Petersburg; Arjantin cumhurbaşkanı Figueroa Malacorta Anıtı (tunç) Buenos Aires; Simon Bolivar Anıtı, Kolombiya; İl Tirreno (Tiren Denizi) Roma (II. Vittorio Emanuele Anıtında); Atatürk Atlı Anıtı (1927, Ankara Etnografya Müzesi önü); Atatürk Heykeli (1927, Ankara; Zafer Alanı); Taksim Cumhuriyet Anıtı (1928, İstanbul); Atatürk Atlı Anıtı (1932, İzmir).

Advertisement

Heykelci olarak kazandığı büyük ünün yanı sıra müzik alanında da başarılı oldu. Cravero de Vittore Veneziani’den müzik dersi aldı; şarkı, senfonik parçalar ve operalar besteledi. Başarı kazanan operaları; La Sposa di Corinto (Korynthos Gelini); Enrico di Mirval, Miranda (Shakespeare in The Tempest -Fırtına- adlı oyunundan) Medea Ayrıca kendi portrelerini ve doğa görünümlerini işlediği resim çalışmaları da vardır.

Heykeltıraşlığının yanı sıra müzik alanında da başarılı olmuştur. Cravero de Vittore Veneziani’den müzik dersleri almış ve opera eserleri bestelemiştir. Tanınmış operaları: La Sposa di Corinto (Korynthos Gelini); Enrico di Mirval, Miranda (Shakespeare in The Tempest -Fırtına- adlı oyunundan). Ayrıca resim çalışmaları da vardır; kendi portrelerini ve doğa manzaralarını içeren resimler yapmıştır.

Başarılı sanat yaşamı nedeniyle 1950’de İtalya Parlamentosuna ömür boyu senatör seçilen Pietro Canonica, 8 Haziran 1959’da Roma’da hayatını kaybetti.

Sanatçı, Roma şehrinin izniyle Villa Borghese Parkı’nın içindeki tarihi bir yapıyı ev ve stüdyo olarak kullanma ayrıcalığını elde etmiş ve hayatının sonuna kadar orada yaşamıştı. Evini kendisinin, o dönemin ve içinde bulunduğu sosyal çevrenin ruhunu yansıtacak şekilde döşedi. Ölümünden sonra evi, müze haline geldi.


Leave A Reply