Pulmoner Hipertansiyon Nedir? Çeşitleri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0
Advertisement

Pulmoner Hipertansiyon nedir, türleri nelerdir? Pulmoner Hipertansiyon neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Pulmoner hipertansiyon nedir?

Pulmoner hipertansiyon (PH), kalbin sağ tarafından akciğerlere kan taşıyan arterler daraldığında ve kan akışını bozduğunda ortaya çıkan ciddi bir sağlık durumudur. Kan, vücuttaki tüm organlara, kaslara ve dokulara verdiği oksijeni almak için hava değişimi için akciğerlerden geçmelidir.

Pulmoner hipertansiyon

Kalp ve akciğerler arasındaki arterler daraldığında ve akış daraldığında, kalbin akciğerlere kan pompalamak için çok çalışması gerekir. Zamanla, kalp zayıflayabilir ve vücutta uygun dolaşım azalabilir.

Pulmoner hipertansiyon türleri

Beş tür veya PH grubu vardır:

Grup 1 pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH)

Grup 1 PH’ın aşağıdakiler dahil çeşitli nedenleri olabilir:

Advertisement
 • bağ dokusu hastalıkları (bazı otoimmün hastalıklar)
 • HIV
 • karaciğer hastalığı
 • doğuştan kalp hastalığı
 • Orak hücre hastalığı
 • şistozomiyaz, bir tür paraziter enfeksiyon
 • bazı eğlence amaçlı ilaçlar ve diyet ilaçları dahil olmak üzere belirli ilaçlar veya toksinler
 • akciğerlerin damarlarını ve küçük kan damarlarını etkileyen durumlar

PH ayrıca genetik olarak kalıtsal olabilir. Bazı durumlarda, PH bilinen bir neden olmaksızın ortaya çıkar.

Grup 2 PH

Grup 2 PH, kalbin sol tarafını etkileyen ve kalbin sağ tarafına taşınan koşullardan kaynaklanır. Bu, mitral kapak hastalığını ve uzun süreli sistemik yüksek tansiyonu içerir.

3. Grup PH

Grup 3 PH, aşağıdakileri içeren belirli akciğer ve solunum koşulları ile ilişkilidir:

 • kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
 • akciğer dokusunda skar oluşmasına neden olabilen interstisyel akciğer hastalıkları (pulmoner fibroz gibi)
 • uyku apnesi
Grup 4 PH

Akciğerlerdeki kan pıhtıları ve diğer pıhtılaşma bozuklukları Grup 4 PH ile ilişkilidir.

Grup 5 PH

Grup 5 PH, aşağıdakileri içeren çeşitli diğer koşullardan kaynaklanır:

 • polisitemi vera ve trombositemi gibi kan bozuklukları
 • sarkoidoz ve vaskülit gibi sistemik bozukluklar
 • tiroid hastalığı ve glikojen depo hastalığı gibi metabolik bozukluklar
 • pulmoner arterleri sıkıştıran tümörler ve böbrek hastalığı gibi diğer durumlar

Tüm PH türleri tıbbi müdahale gerektirir. PH nedenini tedavi etmek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Advertisement

Sağkalım oranları ve prognoz

Şu anda PH için halihazırda mevcut bir tedavi yoktur. İlerleyen bir hastalıktır, yani zamanla ilerleyebilir, bazen bazı insanlar için diğerlerinden çok daha hızlıdır. Tedavi edilmezse hastalık birkaç yıl içinde hayati tehlike oluşturabilir.

Ancak hastalık yönetilebilir. Bazı insanlar etkili bir şekilde yaşam tarzı değişiklikleri yapabilir ve sağlıklarını izleyebilir. Ancak birçok insan için PH, önemli kalp yetmezliğine yol açabilir ve genel sağlıkları büyük tehlike altında olabilir. İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yöneliktir.

Küçük arterleri ve iç organları da etkileyen bir otoimmün cilt hastalığı olan PH ve sistemik sklerodermanız varsa, 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, iki yıllık hayatta kalma oranınızın yüzde 40 olduğu tahmin ediliyor. PH ile hayatta kalma oranları, durumun nedenine bağlıdır.

Pulmoner hipertansiyon

Tedavi

Şu anda PH için cerrahi olmayan bir tedavi yoktur, ancak ilerlemesini geciktirebilecek tedaviler mevcuttur. PH tedavisi, durumun nedenine bağlı olarak değişir. Şiddetli mitral kapak hastalığınız varsa, mitral kapağınızı onarmak veya değiştirmek için ameliyat PH’nizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, belirli kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan ilaçlar reçete edilir. Bunlar, geleneksel hipertansiyonu tedavi etmek için de kullanılan kalsiyum kanal blokerlerini içerir.

Kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan diğer ilaçlar fosfodiesteraz-5 inhibitörleridir. Bu ilaçlar, pulmoner arterlerin içindeki düz kası gevşeterek kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve bunların genişlemesine neden olur. Bu, akciğerlere yeterince kan pompalamak için kalbin fazla mesai yükünü azaltır.

Bazı ilaçlar ağızdan verilir. Diğerleri, ilacı damarlarınıza yerleştiren bir pompa aracılığıyla sürekli olarak uygulanabilir.

Diğer ilaçlar ve tedaviler

PH tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar arasında kalbin daha güçlü pompalamasına yardımcı olan digoksin (Lanoxin) bulunur. Digoksin ayrıca bazılarında kalp yetmezliği veya diğer kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

PH’li kişilerin ayaklarında ve bileklerinde aşırı sıvı birikebilir. Sıvı seviyelerini normale döndürmeye yardımcı olmak için diüretikler reçete edilir. Kandaki oksijen seviyelerinin artmasına yardımcı olmak için oksijen tedavisi de gerekebilir.

Egzersiz ve sağlıklı bir yaşam tarzı, doktorunuzun rehberliğinde kişinin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen uzun vadeli PH tedavisi için de gereklidir.

Advertisement
Transplantasyon

En ciddi PH vakalarında akciğer veya kalp-akciğer nakli kullanılır. Şiddetli PH ve akciğer hastalığı olan kişilere akciğer nakli yapılır, ancak kalp fonksiyonu yeterli kabul edilir. Hem kalp hem de akciğerler artık sizi hayatta tutacak kadar iyi çalışamıyorsa, kalp-akciğer nakli gerekli olabilir.

Sağlıklı organlar implante edilebilir ancak nakil ameliyatının riskleri vardır. İlişkili komplikasyonlarla gelebilecek çok karmaşık bir işlemdir ve sağlıklı organlar için her zaman bir bekleme listesi vardır.


Leave A Reply