Rapee Sagarik Kimdir? Tayland Orkidelerinin Babasının Hayatı

0
Advertisement

Rapee Sagarik kimdir? Tayland’lı bir botanikçi bilim insanı olan ve Tayland Orkidelerinin Babası lakaplı Rapee Sagarik hayatı ve çalışmaları.

Rapee Sagarik
Rapee Sagarik (4 Aralık 1922 – 17 Şubat 2018) Taylandlı bir bahçıvan, botanikçi ve orkide uzmanıydı. Kasetsart Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı ve 1972’den 1980’e kadar başkanlığını yaptı. Bilimsel olarak “Tayland Orkideolojisinin Babası” olarak tanınan orkideleri incelemeye ve kataloglamaya ek olarak, pirinç yetiştiriciliği geliştirme ve tarım araştırmalarında çalıştı. ve Tarım ve Kooperatifler Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yaygın olarak “Tayland orkidelerinin babası” olarak bilinen Profesör Sagarik, daha sonra Bangkok’taki Kasetsart Üniversitesi’nin başkanı ve aynı zamanda kuzeydeki Chiang Mai şehrinde bulunan Maejo Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görev yaptı. Bu hassas, güzel bitkilerin ıslahı ve korunmasında Tayland’ın en önde gelen uzmanı olarak kabul edilir.

Bir zamanlar zenginler için özel bir eğlence olarak kabul edildiğinde, kısmen büyüyen Profesör Sagarik’in araştırma ve eğitim çalışmaları sayesinde orkide yetiştiriciliği daha erişilebilir hale geldi. 1957’de Tayland Orkide Derneği’ni kurdu ve daha sonra Dünya Orkide Konferansında düzenli olarak konuşmacı oldu. 1984 yılında ilk Asya Pasifik Orkide Konferansını düzenledi. Profesör Sagarik’in çabaları sayesinde Tayland’ın ilk orkide kütüphanesi Aralık 1993’te açıldı.

Tayland şimdi dünyanın en büyük orkide ihracatçısı ve en popüler çeşitlerin birçoğu vahşi Tayland orkidelerinden üretildi.

Profesör Sagarik, “Bu çiçekler, her gün gördüğünüz gibi değil, çiçek açan ve sonra solup gider” dedi. Orkidelerin güzelliği gelecek nesillere aktarıldığı için, çiçeklere “insanlığın aşkı” adını verdi.

Advertisement

Kaynak 2

Rapee Sagarik

Rapee, 4 Aralık 1922’de Bangkok’ta doğdu. Yaygın olarak “Tay orkidelerinin babası” olarak bilinen Profesör Sagarik, daha sonra Bangkok’taki Kasetsart Üniversitesi’nde de rektör oldu. Ayrıca kuzeydeki Chiang Mai kentindeki Maejo Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görev yaptı. Bu narin, güzel bitkilerin yetiştirilmesi ve korunmasında Tayland’ın önde gelen uzmanı olarak kabul edilir.

Başlangıçta zenginler için bir eğlence olarak görülen orkide yetiştiriciliği, kısmen Profesör Sagarik’in araştırma ve eğitim çabaları sayesinde daha erişilebilir hale geldi. 1957’de Tayland Orkide Derneği’ni kurdu ve daha sonra Dünya Orkide Konferansı’nda düzenli olarak konuşmacı oldu.

1984 yılında ilk Asya Pasifik Orkide Konferansı’nı düzenledi ve dokuz yıl sonra Tayland’ın ilk orkide kütüphanesini açtı. Tayland şu anda dünyanın en önde gelen orkide ihracatçısı ve en popüler çeşitlerin çoğu vahşi Tay orkidelerinden yetiştirildi. Gülümsemeler diyarı, yaklaşık 1.300 yerli orkide türüne ev sahipliği yapıyor. Bir keresinde şöyle dedi: “Bu çiçekler her gün gördüğünüz, açıp sonra solup giden çiçekler gibi değil.” Rapee, orkidelerin güzelliğinin gelecek nesillere aktarılması nedeniyle çiçeklere “insanlıktaki aşk” adını verdiğini sözlerine ekledi. 17 Şubat 2018’de öldü.


Leave A Reply