Reçine Nedir?

0
Advertisement

Reçine nedir ne demektir? Reçine nasıl elde edilir ve reçinenin kullanım alanları ile özellikleri nelerdir?

Reçine

Bazı ağaçlardan, özellikle çamdan sızan, yapışkan, sarı bir maddedir. Çamın gövdesinde çakıyla bir yara açılırsa, bitki gayet hoş kokulu, bal kıvamında yapışkan bir madde salmaya başlar. İçindeki terebentin asıllı yağlardan ötürü başlangıçta daha suludur. Bitki bunu yarasını dış etkilerden koruyup kapatmak için çıkarır. Kokusu sinekleri, bazı böcekleri kaçırır. Havanın etkisiyle bu madde donarak sertleşir, macun kıvamını alır.

Ağaçlardan toplanan bu reçineler birtakım kimyasal işlemlerden geçirilir, süzülür, «reçine» adı altında kullanılan maddeler elde edilir. Baskı mürekkepleri, vernik, cila maddesi yapımında, boyacılıkta, kağıt sanayiinde reçinenin önemli bir yeri vardır. Ayrıca, keman, viyolonsel, kontrbas gibi yaylı müzik aletleri çalanlar, yaylarına zaman zaman reçine sürerek tellerden daha iyi ses çıkmasını sağlarlar.

Başta kozalaklılar olmak üzere, çeşitli ağaçlardan elde edilen reçine ağaçtan salgılandığı anda yumuşaktır, havadaki oksijenin etkisiyle oksitlenip sertleşir. Sertken kolay kırılabilir, ısı etkisiyle gevşer, suda erimez, elektrik akımını kolay geçirmez, alkolde erir.

Advertisement

Leave A Reply