Rocky Marciano Kimdir? Rocky Filmine Esin Kaynağı Olmuş Boksörün Hayatı

0
Advertisement

Rocky Marciano Kimdir? Rocky film serisine ilham kaynağı olmuş İtalyan asıllı Amerikalı dünya ağır siklet boks şampiyonunun hayatı.

Rocky Marciano

Kaynak : wikipedia.org

Rocky Marciano ( Brockton , Massachusetts , Amerika Birleşik Devletleri , 1 Eylül 1923 – Newton , Iowa , Amerika Birleşik Devletleri, 31 Ağustos 1969 ) ile daha iyi tanınan Rocco Francis Marchegiano , emekli olmuş , yenilgisiz , İtalyan kökenli Amerikalı bir boksördü . kariyerinde yenilgiyi bilmeyen ve şampiyonluğu altı kez savunan tek ağır siklet boks şampiyonu olmak.Jersey Joe Walcott , Roland La Starza , Ezzard Charles (iki kez), Don Cockell ve Archie Moore . O da orduda (1944-1946) bir boksör olarak görev yaptığı süre içinde yenilgisiz kalmıştır. Marciano , “çömelme” gibi biraz alışılmışın dışında boks stiline rağmen, dövüşlerinin %87,76’sına eşdeğer 43 nakavtla etkileyici bir rekora sahip .

23 Eylül 1952’den ( Jersey Joe Walcott’a karşı şampiyonluğu kazandığı zaman ) 30 Kasım 1956’ya kadar geçen dönemde , ağır sıklet boks kategorisinde dünya şampiyonu oldu . unvanı altı kez savunduktan sonra. Boyu 180,3 cm (5 ft 11 inç) ve ağırlığı 82-88 kg (176-193 lb) idi. Uluslararası Boks Araştırma Örgütü (IBRO), onu tarihin en iyi 10 ağır sikletinden biri olarak sıraladı.

Çocukluk ve ergenlik

Marciano, Brockton, Massachusetts’in güney tarafında, ikisi de İtalya’dan göçmen olan Pierino Marchegiano ve Pasqualina Picciuto’nun çocuğu olarak doğup büyüdü. Babası aslen Ripa Teatina , Abruzzo’dan , annesi ise Galdo , Campania’daki San Bartolomeo’dandı . Rocky’nin Peter ve Louis adında iki erkek kardeşi ve Alice, Concetta ve Elizabeth adında üç kız kardeşi vardı. 8 aylıkken zatürre geçirdi ve ölüme çok yakındı.

Gençliğinde, erkek kardeşi Sonny ve David Roosevelt (Marciano’nun komşu arkadaşı) ile beyzbol oynadı, spor salonu ekipmanı yapımında çalıştı (daha sonra Marciano, Charles Atlas’ın müşterisi olacaktı ) ve sırtına yerleştirilmiş bir bavul kullandı. bir sırt çantası. ağır çanta. Beyzbol ve futbol takımlarında oynadığı Brockton Lisesi’ne gitti . Onuncu sınıfı bitirdikten sonra okulu bıraktı. Marciano, Brockton Buz ve Kömür Şirketi için boşaltma kamyonlarında çalıştı ve ayrıca buldozerler üzerinde, demiryolu üzerinde ve bir kunduracı olarak çalıştı. Rocky ayrıca Hanson, Massachusetts’te ikamet ediyordu. Yaşadığı ev Ana Cadde üzerindedir.

Mart 1943’te Marciano, iki yıllık bir dönem için ABD Ordusu’na alındı . Galler , Swansea’de garnizon kurdu ve Manş Denizi’nden Normandiya’ya giden feribotların stoklanmasına yardım etti . Mart 1946’da Fort Lewis , Washington’da hizmetini tamamladı .

Advertisement

Amatör Kariyeri

1944’te Amerika Birleşik Devletleri Ordusunda boks yapmaya başladı ve amatör statüsünü korumak için bir kez Rocky Mack adı altında savaştı. Başlangıçta boks onun sporu gibi görünmüyor ve şansını beyzbolda denemek için bırakıyor . İlginç bir şekilde, topu fırlatma gücünden yoksundu.

Marciano’nun amatör boksör olarak rekoru 9-4’tü. 2 Bu arada, Marciano 1946 Amatör Silahlı Kuvvetler boks turnuvasını kazanarak orduyu temsil etti. Amatör kariyeri, 17 Mart 1947’de Marciano’nun profesyonel bir boksör olarak yüzüğe girmesiyle kesintiye uğradı. O gece Lee Epperson’u üç rauntta nakavt etti. Marciano için amatör saflara nadir bir dönüşte, Mart 1948’de Altın Eldiven All-East Şampiyonası Turnuvası için savaştı. Coley Wallace tarafından yenildi . Bahara kadar amatör olarak mücadele etmeye devam etti ve Boston Garden’da Olimpiyatlar için seçmelerde yarıştı. Burada George McInnis tarafından nakavt edildi, ancak kavga sırasında ellerini yaraladı ve turnuvayı terk etmek zorunda kaldı. Bu onun amatör olarak son dövüşüydü.

Mart 1947’de daha sonra, Marciano ve birkaç arkadaş Fayetteville, Kuzey Carolina’ya gittiler, ancak Chicago Cubs’a bağlı bir beyzbol takımı olan Fayetteville Cubs’ın dışında kaldılar . Marciano, serbest bırakılmadan önceki üç haftayı tamamladı. Başka bir takımla deneme şansı bulamadıktan sonra Brockton’a döndü ve hayat boyu arkadaşı Allie Colombro ile boksör olarak eğitime başladı. Al Weill ve Chick Wergeles menajerleri, Charly Goldman ise koçu ve öğretmeni olacaktı.


Kaynak – 2

Rocky Marciano; İtalyan kökenli ABD’li boksördür (Brockton/Massachusetts 1923 – Newton/Iowa 1969).

Asıl adı: Rocco Marchegiano. İkinci Dünya Savaşı’na gönüllü katıldı, savaş sonrasında 1947’de profesyonel boksa başladı. Yan ağır siklette çıkardığı başarılı maçlarla dikkati çekti. Eylül 1952’de Philadelphia’da, J. Joe Walcott’u 13. raundda nakavtla yenerek dünya ağır siklet boks şampiyonluğunu ele geçirdi. Ağır siklette uzun yıllar süren Zenci egemenliğine son verdi. Yaptığı tüm ünvan maçlarını kazandı. 1956’da kendi isteğiyle boksu bıraktı. Profesyonel boks yaşamında (1947-1956) hiç yenilgi almadı, 49 maçın 43′ ünü nakavtla kazandı. Boks dünyasının en büyük “Beyaz”ı olarak nitelendirildi. 31 Ağustos 1969’da bir uçak kazasındaki ölümünde boks mafyasının parmağı olduğu öne sürüldü.

Advertisement


Leave A Reply