Sardalya Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sardalya balığı hakkında bilgi. Sardalya’nın yaşadığı alanlar ve Sardalya balığının genel özelliklei hakkında bilgi.

Sardalya Sürüsü

Latincesi Sardina pilchardus olan balık türüdür. Kemiklibalıklar takımının Hamsigiller familyasından ringaya benzeyen bir balık türüdür. Tüm ılık denizlerde yaşarsa da en çok Akdeniz’de görülür. Atlas Okyanusu’nun kuzey kesimlerinde yaşayan türleri de vardır. 18-25 cm arasında değişen boyuyla küçük bir balıktır.

Eti beğenilir, geniş çapta avlanır. Sırtı yeşil üzerine mavi benekli, yanları mavi üzerine yaldızlı karnı gümüş rengindedir. Sürüler halinde dolaşır. Kış mevsiminin sonuna doğru Akdeniz’de yumurta bırakır, mayıs başlarında Marmara Denizi’ne girer. İstanbul Boğazı’nın Akdeniz ile bağlantısı olan yere kadar sokulur. Ancak Karadeniz’e geçer. Marmara Denizi’nde avlananların boyu 15 cm’yi geçmez. Özellikle geceleri sürüler halinde geçtikleri yerler, denizde oluşturdukları yakamozlarla kendini belli eder.

Genellikle geceleri balıkçı teknelerinde yakılan ateşle avlanırlar. Ateşe gelen sürüler etrafa atılmış olan ağlara takılırlar. Bu nedenle sardalyaya ateş balığı da denir. Çok avlanan sardalya sudan çıkınca eti en çabuk bozulan balıktır. Taze yenmesi için 2-3 saat içinde tüketilmesi gerekir. Bu nedenle balık satan yerlerde sardalya taze satılmaz. Avlandıktan sonra tuzlanarak fıçılara konur ve konserve işleyen fabrikalara gönderilir. Türkiye’de özellikle Gelibolu çevresinde sardalya konservesi yapan fabrikalar vardır.

Advertisement

Leave A Reply