Ahtapot Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Yumuşakçalar grubuna dahil bir hayvan olan ahtapot ile ilgili kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız

Ahtapot Hakkında Kısa Bilgi

Yumuşakçaların kafadanbacaklılar sınıfından denizlerde yaşayan bir hayvandır. Boyu cinsine göre değişir. Okyanuslarda yaşayan bazı cinsleri arasında ağırlıkları 25 kiloya varan, yarım metre yüksekliğinde, kollarının arasındaki mesafe 2 metreyi bulan ahtapotlar bulunduğu gibi 5 santim kadar olanları da vardır.

Ahtapotun vücudu boş bir çuvala benzer. Bunun üst kısmında ağzı, ağzının etrafında da üzerileri emici vantuzlarla kaplı sekiz tane uzun kolu vardır. Ahtapot, pek derin olmayan kayaların kovuklarına gizlenerek avını bekler. Balıkları, ıstakoz ve yengeçleri çok sever. Çok kuvvetli gözleri vardır.

Avını gördüğü zaman kollarından birini veya birkaçını ani bir hareketle uzatır, avını yakalayıp ağzına götürür. Ağzında papağan gagasını andıran gayet kuvvetli çeneleri vardır. Önce tükürük bezlerinden saldığı zehirli salgı ile avını öldürür, sonra da yer. Ahtapotun salgısı zehirli olduğundan ısırması tehlikelidir.

Akdeniz’de, Ege kıyılarında, hatta Marmara’da bile ahtapot bulunmaktadır. Bazı Akdeniz ülkelerinde (buna ülkemizde dahildir) ahtapot, eti yendiği için dükkanlarda, marketlerde ve balıkçılarda satılmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply