Sir Arthur Conan Doyle Kimdir? Sherlock Holmes Karakterinin Yaratıcısı İngiliz Yazarın Hayatı

0
Advertisement

Sir Arthur Conan Doyle kimdir? Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısı İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle hayatı, biyografisi ve eserleri.

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle (Kaynak : wikipedia.org)

Arthur Conan Doyle; İrlanda kökenli İngiliz yazarıdır. (Edinburgh 1859-Sussex/Crowborough 1930). Katolik okullarında okudu, Edinburgh Üniversitesi’nde tıp öğrenimi görerek hekim oldu (1881). Güney denizlerine, kutup bölgelerine, Ekvator Afrikası’na sefer yapan gemilerde 1892’den 1890’a kadar az bir para karşılığında gemi hekimi olarak çalıştı, Habakuk Jephson’s Statement (Habakuk Jephson’un İfadesi) 1884, özellikle Sherlock Holmes tipini yaratan ilk kez okurlarına sunduğu A Study in Scarlet (Kızıl Leke) 1887, tarihsel içerikli Micah Clarke (1888) ve The White Company (Beyaz Bölük) 1890 gibi ilk eserlerini bu seferleri sırasında yazdı. 1891’den başlayarak kendini tam anlamıyla edebiyata adadı.

Edebi Deneyim

1887’de göz doktoru olarak çalışmak için Londra’ya taşındı . Biyografisinde kliniğine hiçbir hastanın girmediğini açıkladı. Bu nedenle, bu ona yazmak için daha fazla zaman verdi, özellikle onu ölümsüz yapacak karakterin maceralarını, Sherlock Holmes’u , ancak Conan Doyle’un asla takdir etmediğini. Öyle ki, o yılın Kasım ayında annesine “aklını boşa harcadığı için Sherlock Holmes’u öldürmek” istediğini yazdığında, annesinin cevabı “insanlar bunu iyi bir şekilde karşılamayacak”. Sonunda Son Sorun adlı hikayede dileğine kavuşacaktı. Ancak İngiliz kamuoyu dedektifin ölümünü o kadar kötü karşıladı ki, Doyle’u ricadan tehdide, hakarete kadar çeşitli mektuplarla boğdu ve Holmes’u diriltmesi için çağrı yaptı. On yıllık direnişten sonra, Doyle yumuşadı ve The Empty House adlı hikayede Holmes’u yeniden ortaya çıkardı (daha önce Holmes’un da başrolde olduğu ünlü romanı The Hound of the Baskervilles’i büyük bir başarı ile yayınlamıştı, ancak tarihlendirme konusunda çok dikkatli davranmıştı. Romanı dedektifin sözde “ölümünden” önce yayınlamıştı).

The Hound of the Baskervilles bu yazarın ününü pekiştirmesine rağmen, söz konusu romanın yazarlığı yine de bir tartışma konusu olmuştur. 2000’lerin başında, tarihçi ve yazar Rodger Garrick-Steele , Conan Doyle’u metni intihal etmekle suçladı. Garrick-Steele’ye göre yazar, sanık Bertram Fletcher Robinson’ın gazetecisi ve arkadaşı olacaktı . Buna ek olarak, onu karısının sevgilisi olmakla ve Fletcher’ın ölümünün doğal nedenlerle meydana geldiğine inandırmak düşüncesiyle onu zehirlemek için komplo kurmakla suçladı.

19 Ekim 1894’te The Jungle Book’un yazarı Rudyard Kipling , Doyle’a Brattleboro’daki evinde bir Şükran Günü yemeği verdi. Minnettarlığıyla Doyle , ziyareti sırasında ona golf dersleri verdi. Ertesi yıl birlikte bir oyun oynadılar.

1900’de en uzun kitabı The Boer War’ı yazdı . Aynı yıl Liberal Birlik için aday oldu, ancak çok saygın bir aday olmasına rağmen seçilemedi. Boer Savaşı’nın ardından , geniş çapta tercüme edilen The War in Southern Africa: Causes and Development , Justifying the UK ‘s Involvement başlıklı bir makale yazdı . Ona göre , 1902’de İngiliz İmparatorluğu Nişanı Şövalyesi olmasına ve ona Sir unvanını vermesine neden olan buydu.

Advertisement

Yıllar geçtikçe Robert Louis Stevenson’ın ( Bağlantıların Pavyonu ) bir hikayesi hakkındaki iddiasıyla ünlendi ve onu hikaye anlatma tekniğinin zirvesi olarak ilan etti. Popülaritesine rağmen, kariyeri boyunca herhangi bir ödül almadı.

1914’te Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, elli beş yaşında basit bir er olarak askere gitmeye çalıştı. Mektubunda güçlü olduğunu ve işitilebilir bir sesi olduğunu savunur. Onu geri çevirdiler, ancak propagandaya ve Birleşik Krallık’tan sivil gönüllülerin desteğine yardımcı oldu. Oğullarından Kingsley’nin savaşta kaptığı zatürree nedeniyle ölümü, Allan Kardec’in çok zaman ve enerji ayırdığı ve yine 1926 Tarih’te yayınladığı bir doktrin olan maneviyat çevreleriyle bağlarını güçlendirmesini sağladı.

7 Temmuz 1930’da Crowborough, Doğu Sussex, İngiltere’de yetmiş bir yaşında kalp krizinden öldü. Yirmi üç yıl yaşadığı o kasabada bir heykeli duruyor. Hampshire , New Forest’taki Minstead Kilisesi Mezarlığı’na gömüldü.

Eserleri

Sherlock Holmes’in Serüvenleri (The Adventures of Sherlock Holmes) 1892, Sherlock Holmes’in Anıları (The Memoirs of Sherlock Holmes) 1893 ve en güzel tarihsel romanları oldukları halde Sherlock Holmes’in gölgesinde kalan Refugees (Sığıntılar) 1893, Rodney Stone (1896), The Exploits of Brigadier Gerard (Tuğbay Gerard’m Yiğitlikleri) 1896 hep bu dönemin çalışmalarıdır. 1898’de Sudan Seferi nedeniyle hekim olarak askere alındı, daha sonra Boer Savaşı’na katıldı, ancak 1902’de ülkesine döndü, aynı yıl gördüğü kahramanca hizmetlerine karşılık “sir” ünvanıyla onurlandırıldı. Dedektif öyküleri olarak Baskerviller’ in Köpeği (The Hound of The Baskervilles) 1902, Sherlock Holmes’in Yeni Maceraları (The Return of Sherlock Holmes) 1905, Korku Vadisi (The Valley of Fear) 1915 ve Son Macera (His Last Bow) 1917 ile öldürdüğü halka malolmuş kahramanını sürekli ısrarlar üzerine yeniden dirilttiği Sherlock Holmes’in Hatıra Defteri (The Case Book of Sherlock Holmes) 1927, tarihsel romanlar olarak Sir Ngel (1906), The House of Temperley (Temperley Ailesi) 1909, The Lost Poison Belt (Zehirli Kemer) 1913 başlıca eserleridir. Birinci Dünya Savaşı’ nda oğlunu yitirdikten sonra üzüntüsünden ispritizmaya yöneldi ve History of Spiritualism (Ispiritizmanın Tarihi) 1926, The Maracot Deep (Engin Derinlikler) 1928 gibi çalışmalarla oyalandı.

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle


Kaynak – 2 (Kısa)

Polis romanlarıyla ve bu arada yarattığı Sherlock Holmes karakteriyle tanınan ünlü İngiliz yazardır. Edinburgh’ta doğdu. Edinburgh Üniversitesinde tıp eğitimi aldı. 1882’de mezun olduktan sonra Sauthsea’de doktorluk yaparken bir yandan da roman yazmayı deniyordu. 1887’de yayınlanan “A Study in Scarlet” adlı eseriyle yazım alanında büyük bir başarı sağladı. Sherlock Holmes adlı hafiye karakterinin okurlarına ilk olarak bu eserinde tanıttı. Sherlock Holmes, inanılmayacak kadar karışık, esrarlı olayları çözen, suçluları bulan ve katilleri meydana çıkaran özel bir polistir.

Polisiye romanları konusunda sonradan Doyle’un birçok taklitçileri çıkmış, Sherlock Holmes’a benzer tipler yaratılmıştır. Fakat u konuda Doyle’un zeka ve kavrayış inceliklerine erişebilen çok az yazar çıkmıştır. Doyle’un eserlerinin çoğu tiyatroya, sinemaya aktarılmıştır ve halen özellikle Hollywood sinema endüstrisi tarafından uyarlanmaya devam edilmektedir.

Advertisement

Arthur Conan DOYLE, Güneyt Afrika’da ki Boer Savaşı sırasında oradaki İngiliz kuvvetlerinin doktoru olarak bulunuyordu. 1900’e bu savaşın sebeplerini açıklayan bir kitabı çıktı. “Cause and Conduct of the World Wars” (Dünya Savaşının Sebebi ve Yönetilmesi) adında ki eserinde de Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin de bulunduğu İtilaf Devletleri’nin tutumunu destekledi. Bu kitap on iki yabancı dile çevrildi. Vatanı için gördüğü bu hizmetten dolayı yazara şovalyelik payesiyle “Sir” ünvanı verildi. Doyle, ömrünün son yıllarında İspiritizma konusu ile ilgilendi. Kuvvetle inandığı bu fikir hakkında birkaç eser verdi. Conan Doyle’un birçok romanı defalarca ve başka isimler altında dilimize çevrilmiştir.


Leave A Reply