Sir Thomas North Kimdir?

0
Advertisement

Sir Thomas North kimdir? Özellikle Shakespeare’e kaynaklık etmiş olan Bioi Paralleloi isimli eseri İngilizce’ye çevirmesi ile tanınan çevirmen hakkında bilgi.

Sir Thomas North Kimdir?

Sir Thomas North (d. 28 Mayıs 1535, Londra – ö. 1603?), İngiliz çevirmen. Shakespeare‘in birçok oyununa kaynaklık etmiş olan Plutarkhos’un Bioi paralleloi (Hayatlar) adlı yapıtını İngilizceye çevirmesiyle tanınır.

North, İspanyol yazar Antonio de Guevara’nın Reloj de prîncipes o libro aureo del emperador Marco Aurelio (1529) adlı yapıtının Fransızca çevirisini Diall of Princes (1557; Hükümdarların Kitabı) başlığıyla ingilizceye aktardı. İtalyancadan çevirdiği, Doğu’nun yırtıcı hayvan masallarını içeren The Morali Philosophie of Doni’de (1601; Doni’nin Ahlak Felsefesi) akıcı bir konuşma diliyle kendine özgü bir üslup kullandı.

Plutarkhos’un Hayatlar’inin Jacques Amyot’un yaptığı Fransızca çevirisinin İngilizce çevirisi olan Lives of the noble Grecians and Romanes (1579; Soylu Yunanlıların ve Romalıların Hayatları) İngiliz düz yazısının ilk başyapıtlarından biri sayılır. Shakespeare yapıtlarındaki dizelerde North’un çevirisinden bazı bölümleri olduğu gibi ya da küçük değişikliklerle kullanmıştır.


Leave A Reply