Vücudumuzdaki Çakralar: Özellikleri, Renkleri, Anlamları ve Dengeleme

0

Chakraların gücünü keşfedin. Vücudumuzdaki Enerji merkezleri, özellikleri, renkleri, anlamları, dengeleme ve sağlığımıza etkilerini öğrenin. İçsel huzuru bulun.

çakralar

Çakralar bir bireyin fiziksel, zihinsel ve duygusal etkileşimlerle ilişkili enerji merkezleridir. Bir kişinin aurasında bulunan ve yaşam enerjisinin içeri ve dışarı akmasını sağlayan açıklıklardır. Bir çakranın işlevi fiziksel bedeni canlandırmak ve öz bilincin gelişmesini sağlamaktır.

Çakralar, içinde daha küçük huniler bulunan bir tür huni olarak tasvir edilmiştir. Ayrıca sıklıkla lotus çiçeklerine benzetilirler.

7 ana çakra kök, sakral, solar pleksus, kalp, boğaz, kaş ve taçtır. Her çakra ile ilişkili renkleri ve hizmet ettikleri amaçları öğrenmek için okumaya devam edin.

Kök Çakra.

Kırmızı renkle ilişkilendirilen kök çakra, zihni fiziksel bedenle hizalamaya yarar. Başka bir deyişle, uzaklaştığınızda sizi yeryüzüne indirir. Böylece kök çakra bireyi toprak enerjilerinde “köklendirir”.

Bu çakra fiziksel olarak omurganın tabanında yer alır. Bel ağrısı, depresyon veya bağışıklık sistemiyle ilgili rahatsızlıklar kişinin kök çakrasının dengesiz olduğunun bir işareti olabilir.

Böyle bir durumda kök çakrayı besleyen yiyecekler arasında havuç, yaban havucu, turp, soğan, soya ürünleri, acı kırmızı biber ve kırmızı biber bulunur.

Sakral Çakra.

Sakral çakra turuncu veya kırmızı-turuncu renkle bağlantılıdır. Bu çakra yaratıcı fikirleri besleyen yaratıcı enerjiler yayar. Karnın alt kısmı ile göbek deliği arasında yer alır. Sakral çakra aynı zamanda suçlama, suçluluk, para, seks, güç, kontrol, yaratıcılık ve ahlaka bağlı duygularla da ilgilidir.

Solar Pleksus Çakrası.

“Solar” isminden de tahmin edebileceğiniz gibi bu çakra, öğle vakti parlak bir güneş gibi sarı renkle bağlantılıdır. Solar pleksus çakrası kişinin özgüvenini ve egosunu geliştirir ve tipik olarak ergenlik döneminde gelişir. Ayrıca, ne zaman biri içgüdüsel bir duygudan bahsetse, bu solar pleksus çakrası iş başındadır.

Solar pleksus çakraları reddedilme korkusu, eleştiriye karşı duyarlılık ve kararsızlık gibi duygusal sorunları etkileyebilir. Güçlü bir solar pleksus çakrasından çıkarılabilecek ruhani ders, kişinin yaşam akışındaki yerini kabul etmesi ve öz-sevgi yaymasıdır.

Kalp Çakrası.

Kalp çakrası yeşil veya pembe renklerle ilişkilendirilir. Fiziksel ve duygusal bedenlerimizdeki sevgi merkezidir. Adından da anlaşılacağı gibi, kalp çakrası göğsün merkezinde kalp organının yanında yer alır.

Kalp rahatsızlıkları, akciğerlerle ilgili sorunlar, göğüs kanseri ve üst sırt problemleri yaralı bir kalp çakrasının belirtileri olabilir. Ekmek, keten tohumu, süt ürünleri, nane ve zerdeçal kalp çakrasını dengelemeye yardımcı olabilecek gıdalardan birkaçıdır.

Boğaz Çakrası.

Gök mavisi rengiyle bağlantılı olan boğaz çakrası iradenin ve gerçeğin merkezidir. Açık olmak ve kendini dürüstçe ifade etmek sağlıklı bir boğaz çakrası sağlayabilir. Öte yandan, dürüst olmamak ya da yalan söylemek boğaz çakrasının enerji akışını bozar. Boğaz çakrası kapandığında, kişi özgünlüğünü kaybeder. Güçlü bir boğaz çakrası kişiye kendi ihtiyaçları için sorumluluk almayı öğretebilir.

Kaş (Üçüncü Göz) Çakrası.

Üçüncü göz olarak da adlandırılan kaş çakrası çivit rengiyle bağlantılıdır. Çivit renkli kıyafetler giymek bilinçaltına kaş çakrasının daha fazla farkında olmayı ve onu güçlendirmeyi hatırlatabilir. Alnın merkezinde yer alan kaş çakrası bilgeliğin ve öğrenme yeteneğinin merkezidir. Bu çakra rüya görmeyi teşvik ederken, kişinin gerçeği fanteziden ayırmasını da sağlar.

Kaş çakrası beyni, nörolojik sistemi, gözleri, kulakları, burnu ve fiziksel bedenin hipofizini etkiler. Çilek, kırmızı üzüm, lavanta, haşhaş tohumu, pelin otu ve kırmızı şarap üçüncü gözü besleyen yiyeceklerdir.

Taç Çakra.

Taç çakra menekşe veya beyaz renkle ilişkilendirilir. Ruhsal bağlantının merkezidir ve ruhsal uyanışı ateşleyen çakradır. Sanatta genellikle lotus çiçeği olarak temsil edilen taç çakra başın tepesinde ve merkezinde yer alır.

Taç çakrası dağınık olabilir, bu yüzden birçok kişi bu enerji akışının yolunu temizlemek için oruç tutmaya, detoks yapmaya veya lekelenmeye yönelir. Kehribar, elmas ve moldavit taç çakrayı dengelemeye yardımcı olabilecek taşlardır.


Leave A Reply