Tasarruf İle İlgili Atasözleri Anlamları, Tasarruf Tutumlu Olmak Atasözleri

172
Advertisement

Tasarruflu ve tutumlu olmanın önemini anlatan atasözleri ve açıklamaları. Tasarrufu anlatan, tasarruf ile ilgili atasözleri, anlamları

Tasarruf İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Tasarruf İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

“Ak akçe kara gün içindir.”
“İnsanın rahat yaşaması için para gerekir. Para insanı dar zamanında sıkıntıdan kurtarır. Herkes bütçesine göre bir miktar para biriktirmelidir. Öte yandan bizi sıkıntıdan kurtaracaksa, böyle bir durumda para harcamaktan çekinmemeliyiz. Kısaca yerinde tasarruf, yerinde de harcama alışkanlığı kazanmalıyız.”

“Güvenme varlığa, düşersin darlığa”
Tükenmeyecek varlık yoktur. Kişi ne denli varlıklı olursa olsun, bir gün bu varlığın yokluğa dönüşebileceğini unutmamalıdır. İşleri iyi gitmeyebilir, çalışma gücünü yitirebilir. Bu nedenle eldeki malı har vurup, harman savurmamalı, tutumlu olmalıdır.

“Sakla samanı gelir zamanı”
“Şimdi gereksiz bulduğumuz şeyler ileride gerekli olabilir. Bu nedenle en değersiz şeyi bile atmamalıyız. Gün gelir işimize yarar.”

“Ayağını yorganına göre uzat”
“Kazancımız kadar harcama yapmalıyız. Fazlasından kaçınmalıyız. “

Advertisement

“İşten artmaz dişten artar.”
Tasarruf yapmak istiyorsak aşırı harcama yapmaktan, bol bol yemeğe para harcamaktan kaçınmalıyız. Ancak bu şekilde arttırabiliriz.”

Damlaya damla göl olur.
“Küçük birikimler biraraya gelince çok büyük miktarlara ulaşırlar. O yüzden ufak tasarrufları dikkate almalı, bundan ne olacak dememeli biriktirmeliyiz.”

” altını saklamak değil, kuruşu saklamak hünerdir”
tutumluluk değersiz görünen şeyleri değerlendirmekle olur.

“akara kokara bakma çuvala girene bak”
iyi, kötü deme; mal ve para biriktir.

“dişinden tırnağından artırmak”
yiyecek giderlerini kısarak para biriktirmek: Susuz Yaz adlı öykü kitabımı, oyunlarımı hep böyle dişimden tırnağımdan artırarak bastırdım. -N. Cumalı.

“gençlikte taş taşı, kocalıkta ye aşı”
kişi gençliğinde çalışıp para biriktirmelidir ki ihtiyarlığında çalışamadığı zaman onunla rahat rahat geçinsin.

Advertisement

“her çok azdan olur”
çoğu elde etmek için azları biriktirmek gerekir.

“su akarken testiyi doldurmalı (doldur)”
kişi, fırsattan yararlanmalı; geliri bol olduğu zaman ilerisi için para biriktirmeye, mal mülk edinmeye bakmalıdır

Hazıra Dağ Dayanmaz:

ANAFİKİR : Hazırdan yemeye dağ kadar para olsa da dayanmaz. Onun için bir yandan yerken, bir yandan da kazanmalıyız. Hazırda kazanılmış paramız var diye güvenip, yaşantımızı şekillendirmemeliyiz. Çünkü her şeyin tükendiği gibi gittikçe harcanan para da gün gelir tükenir. Ne kadar paramız olursa olsun yine de çalışmaktan geri kalmamalıyız. Elimizdeki para, hele kazanılmadan elde edilmiş bir para olursa, zaten hiç değeri bilinmeden harcanacağı için, umulandan kısa bir süre tükenir. Çalışmayıp, yalnızca bu parayı harcayarak yaşamaya çalışanlar, beklemedikleri bir anda başkalarına muhtaç olacak bir duruma düştüklerini görürler.


172 yorum

 1. çok teşekkür ederim 6 tane atasözü yazmam gerekir tasarrufla ilgili 4.sınıfa gidiyorumda ellerine sağlık 🙂

 2. Cok tesekurler. İsalah hoca. Anlamaz. Talha. Gibi benim de. Yardima ihtiyacim var insalah benim icin ve. Talha. İcin yardim edin

 3. Emir Düztaş on

  teşekkürler çok işime yaradı sağ olun Allah sizden razı olsun Allah’ım iyi ki bilgisayar teknoloji ve internet diye bir şey var olmasaydı şimdi biz ne halde olurduk düşünmek bile istemiyorum D:

 4. EMİRHANIN fikrine bende katılıyorum ama çooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel olmuş.

 5. Ödevimi sonunda yaptım tam 7tane gerekiyordu yaptım. :):):):):):):):):):):):):):):):):):): saolun

 6. çok güzel bir atasözleriydi bence herkezin atasözüyle ilgili ödevi varsa herkez buraya… ben hatta hepsini yazmak isterdim ama yerim kalmadı

 7. 1. dönem kitaplarını kendi başıma bitirebilirim atasözlerini yazdığınız için teşekkür ederim

 8. Bu sitenin sayesinde ödevlerimi rahatça yapabiliyorum artık . :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))99

 9. ödevimi bundan yaptim iyiki yapmışlar bu siteyi 2 tane ata sözü bulcaktım burdan buldüm şunları buldum her çok az olursu akarken testiyi doldur

 10. valla harika tşk ama bişi eksik hiç bişe eksik diğil ama gençikte taş taşı kocalıkta ye aşı atasözü çok komik

Leave A Reply