Uzay Araştırmaları Sonucunda Geliştirilmiş Hayatımıza Giren Ürünler

0
Advertisement

Uzay araştırmaları sayesinde hayatımıza giren ürünler ve yenilikler nelerdir? Uzay araştırmalarıyla geliştirilen teknoloji

İnsanları Dünya’nın yörüngesine ve aya göndermesine rağmen, insanların uzayda hayatta kalması fikri bilim kurgu gibi görünüyor. Neredeyse yerçekiminin tamamen yokluğunda ve elektrik prizi veya oksijen olmadan insan yaşamını sürdürebilen bir ortam yaratmak, çok fazla deney gerektirir. Bu, uzay keşiflerindeki en unutulmaz anların bazılarını kolaylaştıran kendini adamış bilim adamlarından oluşan ekiplerin işi oldu.

24/7 Tempo, uzay araştırmaları alanındaki gelişmeler nedeniyle var olan düzinelerce modern ürünü inceledi. Uzay yarışında kullanılmak üzere icat edilen 30 ortak öğeyi derledik.

Artık kullanmadığımız modern icatların aksine, bu buluşlar hayat kurtarmak, çevresel sürdürülebilirliği iyileştirmek ve insanları sağlıklı tutmak için günlük olarak kullanılıyor.

1. Yapay uzuvlar

Yapay uzuvlar

Yapay kas sistemleri, robotik sensörler, elmas eklemli kaplamalar ve sert köpük dahil olmak üzere orijinal olarak uzay araçları için tasarlanan yenilikler, yapay insan uzuvlarını daha işlevsel, dayanıklı, rahat ve canlı hale getiriyor.

Advertisement

2. Çizilmeye dayanıklı lensler

çizilmez lensler

NASA çizilmeye dayanıklı astronot kaskları geliştirdikten sonra, ajans Foster-Grant Corporation’a şu anda çoğu güneş gözlüğü ve reçeteli lensi içeren çizilmeye dayanıklı plastiklerle deney yapmaya devam etmesi için bir lisans verdi.

3. İnsülin pompası

diyabet

Kaynak: pixabay.com

Astronotların uzaydaki yaşamsal belirtilerini izlemesi gereken Goddard Uzay Uçuş Merkezi, kan şekeri seviyelerini düzenlemek ve gerektiğinde insülin salmak için uyarlanmış izleme sistemleri yarattı.

4. Yangınla mücadele ekipmanları

itfaiyeci

Uzay giysisinde kullanılmak üzere oluşturulan polimerler, itfaiyeciler için alev geciktirici, ısıya dayanıklı giysiler yaratmada etkili olmuştur. Daha yeni giysiler ayrıca, itfaiyecilerin ısıya yenik düşmesini önlemek için sirkülasyonlu soğutma sıvısı ve astronot yaşam destek sistemlerinden sonra modellenen gelişmiş solunum sistemlerine sahiptir.

5. Portatif elektrik süpürgesi

Portatif elektrik süpürgesi

Advertisement

Apollo ayına iniş sırasında NASA, uzayda kaya örnekleri almak ve delmek için çeşitli pille çalışan aletler icat etmek için Black & Decker ile ortaklık kurdu. Bu, ultra hafif, kompakt, kablosuz Portatif elektrik süpürgesinin yaratılmasına yol açtı.

6. LASIK

lasik

İnsanların referans çerçevelerinin ağırlıksızlıktan nasıl etkilendiğini değerlendirmek için uzaydaki dönemlerde astronotların gözlerini takip etmek için kullanılan teknoloji, LASIK ameliyatı sırasında kullanım için gerekli hale geldi. Cihaz, cerrahın kullanımı için hastanın göz pozisyonlarını takip eder.

7. Binalar için amortisörler

bina amortisorleri

Uzay mekiği fırlatmaları sırasında ekipmanı korumak için tasarlanan amortisörler artık depreme yatkın alanlardaki köprüleri ve binaları korumak için kullanılıyor.

8. Güneş pilleri

güneş pili

NASA, uzay görevlerine güç verme ihtiyacının dışında, teknolojiyi hızlandırmak için ilerlemeleri diğer şirketlerle paylaşarak fotovoltaik hücreler icat etti ve sürekli olarak iyileştirdi.

9. Su filtrasyonu

su arıtma

1970’lerde NASA, astronotların güvenli, tatlı suya erişebilmelerini sağlamak için iyot ve kartuş filtreleri kullanan filtreleme sistemleri geliştirdi. Bu filtreleme teknolojisi artık standarttır.

10. Daha iyi lastikler

lastik

Goodyear Tire and Rubber Company, NASA’nın Viking Lander paraşüt örtülerinde kullanılan malzemeyi icat ettikten sonra, şirket bunu günlük radyal lastiklerinde kullanmaya başladı. Malzeme çelikten daha güçlüdür ve lastiklere binlerce mil ömür katar.

Advertisement

11. Kablosuz kulaklıklar

kablosuz kulaklık

Kablosuz bir kulaklığın prototipini icat eden iki havayolu pilotuyla birlikte NASA, astronotların Dünya’daki ekiplerle iletişim kurmasına izin verecek hafif, eller serbest bir iletişim sistemi kurdu. Teknoloji, Merkür ve Apollo görevlerinde kullanıldı.

12. Ayarlanabilir duman dedektörü

duman dedektörü

Honeywell Corporation ile ortaklaşa NASA, 1970’lerde duman dedektörü teknolojisini geliştirdi ve sürekli yanlış alarmları önlemek için ayarlanabilir hassasiyete sahip bir ünite oluşturdu.

13. Görünmez diş telleri

görünmez diş telleri

NASA ve Ceradyne, radar ekipmanını radarın sinyalini engellemeden koruyabilecek net bir malzeme icat ettikten sonra, Unitek Corporation / 3M, malzemeyi görünmez diş telleri icat etmek için kullanarak Ceradyne ile işbirliği yaptı.

14. Dondurularak kurutulmuş yiyecekler

Dondurulmuş Kurutulmuş Gıda

Kaynak: pixabay.com

Bir mekikteki her ons ağırlığın ve inçlik boşluğun maksimize edilmesi gereken uzun uzay görevleri sırasında, dondurularak kurutulmuş yiyecekler bir temel haline geldi. Dondurularak kurutulmuş yiyecekler inanılmaz derecede hafiftir ve besin değerlerini korurlar.

15. Kameralı telefonlar

kameralı telefon

1990’larda, NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı, uzaydan yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için çok az enerji gerektiren hafif, minyatür bir görüntüleme sistemi icat etti. Bu teknoloji cep telefonu ve bilgisayar kameralarında standart hale geldi.

16. CAT taramaları

cat tarama

NASA’nın Apollo misyonları sırasında ayın görüntülerini yeniden oluşturmak için kullanılan dijital sinyal teknolojisi, CAT taramalarını ve MRI’ları mümkün kılan temel teknolojidir.

Advertisement

17. Bebek maması

bebek maması

Uzun uzay görevleri sırasında kullanmak üzere bir geri dönüşüm ajanı arayan NASA bilim adamları tarafından icat edilen besleyici, yosun bazlı bir bitkisel yağ, artık birçok bebek formülünde bir katkı maddesidir. İnsan vücudu tarafından sentezlenemeyen iki temel yağ asidi içerir.

18. Cankurtaran makasları (Hidrolik Kurtarma Makası)

cankurtaran makası

Bir uzay mekiğini fırlattıktan sonra roket iticilerinden ayırmak için kullanılan piroteknik mekanizma, cankurtaran makaslarında kullanılanla aynıdır, ancak daha küçük bir ölçekte. Cankurtaran makasları, acil durumlarda içeride mahsur kalan insanları kurtarmak için arabaları veya yıkılan binaları kesmek için kullanılabilecek bir araçtır.

19. Yivli kaldırım

yivli kaldırım

Mekiklerin iniş alanına ilişkin gereksinimler, NASA bilim adamlarının, araçların pistlerde kontrolsüz bir şekilde ıslak bir yüzeyde kayması durumunda suda kızaklamayı en aza indirmeye yönelik kapsamlı araştırmalar yapmasına neden oldu. Pistlerde olukların kesilmesinin suyun pistten uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu ve kazaları önemli ölçüde azalttığını keşfettiler. Birçok otoyol ve havalimanında artık yivli kaldırım var.

20. Hava temizleyici

hava temizleyici

Bir uzay aracının kapalı, yapay ortamında bitki yetiştirme girişimleri etilen birikmesine yol açtı. NASA, çürümeyi hızlandıran etilenin yanı sıra diğer partikül ve patojenleri gidermek için şu anda Dünya’da yaygın olarak kullanılan – restoranlardan hastanelere, buzdolaplarına kadar – Uluslararası Uzay İstasyonu için bir hava temizleyici icat etti.

21. Hafızalı köpük

hafızalı köpük

Hafızalı köpük, başlangıçta astronot koltukları için yüksek kalkış ve iniş kuvvetleri sırasında vücutlarına kalıplanıp daha sonra nötr duruma dönecek bir ped olarak icat edildi. Bu, koltukları bireysel astronotların vücut boyutlarına göre özelleştirme ihtiyacını ortadan kaldırdı.

22. Egzersiz makineleri

egzersiz

Advertisement

Sıfır yerçekimine uzun süre maruz kalmak kemik kaybına ve kas atrofisine yol açtığından, NASA astronotların uzayda fiziksel uygunluklarını korumalarını sağlamak için egzersiz makineleri yarattı.

23. Ev izolasyonu

ev izolasyonu

NASA, Apollo uzay araçları ve elbiseleri için yalıtım teknolojisi denemeye başladı ve bu da ortak yapı yalıtımının icat edilmesine yol açtı.

24. Kızılötesi kulak termometreleri

termometre

Patojenleri toplama ve çapraz enfeksiyona neden olma riski olmadan anında sıcaklık yakalamaya izin veren kızılötesi kulak termometreleri, uzak gezegenlerin sıcaklığını değerlendirmek için geliştirilen teknolojinin aynısını kullanır.

25. Buza dayanıklı uçaklar

buza dayanıklı uçaklar

Buz, uzaydaki servisler için gerçek bir tehdittir ve NASA, bir kısmı şu anda ticari uçaklarda kullanılan uzay araçlarında buz oluşumunu önlemek için birden fazla elektronik çözüm geliştirmiştir.

26. Taşınabilir bilgisayar

taşınabilir bilgisayar

İlk taşınabilir bilgisayar olan Grid Compass, 1980’lerde birden fazla mekik görevinde kullanıldı. Takma adı SPOC (Mekik Taşınabilir Araç Bilgisayarı), bilgisayar yerleşik aygıtlarla iletişim kurabiliyordu ve uyduları uzay mekiklerinden fırlatmak için kullanıldı.

27. LED’ler

led nasa

Uzay mekiklerinde bitki yetiştirmeye yardımcı olmak için kullanılması amaçlanan NASA’nın LED teknolojisi, askerlerde, kanser hastalarında ve Parkinson hastalığı olanlarda kasları gevşeten ve ağrıyı azaltan LED tıbbi cihazların geliştirilmesinde kullanıldı.

Advertisement

28. 3D gıda baskısı

3d yemek

Uzun uzay görevlerinde yemek pişirme yeteneği, 3D gıda yazıcılarının icadıyla artık imkansız değil. Bu teknoloji artık çikolata ve diğer şekerlemelerin ticari kullanımının yanı sıra şeker hastaları ve özel beslenme ihtiyaçları olan diğerleri için besleyici yiyecekler yaratmak üzere geliştirilmektedir.

29. Bilgisayar faresi (Mouse)

fare mouse

fare mouse

Yerleşik bilgisayarlarla etkileşimi artırmanın ve kullanıcıların verileri manipüle etme gibi görevleri gerçekleştirmesine izin vermemenin bir yolunu ararken, NASA ve Stanford araştırmacıları ilk mouseu geliştirdiler.

30. Atletik ayakkabılar

spor ayakkabı

Astronotların kaskları için tasarlanmış şok emici bir kauçuk kalıp, modern spor ayakkabılarının tabanlarında artık ortak bir özellik olan şeye ilham verdi.


Leave A Reply