Uzaydaki Uydular Ne İşe Yarar? Uyduların Kullanım Amaçları ve Görevleri

0
Advertisement

Uzaydaki uydular ne işe yarar? Uyduların görevleri ve bize sundukları imkanlar nelerdir? Uzay uydularının kullanım alanları.

Uydular yörüngeye yerleştirilmiş insan yapımı nesnelerdir. Genellikle biz farkına varmadan hayatımızı etkiler: bizi daha güvenli kılar, modern kolaylıklar sağlar ve eğlence yayını yaparlar. Uyduların yaptığı işlerden bazıları şunlardır:

uydu

Televizyon

Uydular televizyon sinyallerini doğrudan evlere gönderir, ancak aynı zamanda kablo ve ağ TV’nin bel kemiğidir. Bu uydular, sinyalleri kablolar veya hava dalgaları yoluyla yerel olarak gönderen daha küçük istasyonlara programlama üreten bir merkezi istasyondan sinyaller gönderir. Bir oylamayla ilgili canlı haber veya bir trafik kazası mahallinden “olay yeri” haber yayınları da sahadan stüdyoya uydu aracılığıyla gönderiliyor.

Telefonlar

Uydular, uçaklarda uçuş sırasında telefon iletişimi sağlar ve genellikle kırsal alanlar ve bir felaketten sonra telefon hatlarının hasar gördüğü alanlar için sesli iletişimin ana kanalını oluşturur. Uydular ayrıca cep telefonları ve çağrı cihazları için birincil zamanlama kaynağı sağlar.

GPS

Advertisement

Navigasyon

Navstar Küresel Konumlandırma Sistemleri (halk arasında GPS olarak bilinir) gibi uydu tabanlı navigasyon sistemleri, elde tutulan bir alıcısı olan herkesin birkaç metre içinde konumunu belirlemesini sağlar. GPS bulucular, araç içi yönlendirme hizmetlerine giderek daha fazla dahil oluyor ve Zipcar gibi araba paylaşım hizmetlerinin araçlarının yerini belirlemesine izin veriyor. GPS tabanlı sistemler, siviller ve ordu tarafından karada, denizde ve havada seyrüsefer için kullanılır ve kötü hava koşullarında bir limanda zor seyir yapan bir gemi veya diğer seyrüsefer araçlarının olduğu bilinmeyen bir bölgede kaybolan askerler gibi durumlarda çok önemlidir.

İş finansı

İletişim uyduları, çok sayıda dağınık konum arasında hızlı bir şekilde iletişim kurma yeteneğine sahiptir. Bu, büyük üretim şirketlerinin ve mağazaların envanter yönetimini gerçekleştirmesine, küçük kasabalara bile anında kredi kartı yetkilendirmesi ve otomatik vezne bankacılığı hizmetleri sağlamasına ve uluslararası şirketlerin video konferansına imkan sağlar.

Hava Olayları

Uydular, meteorologlara, kasırgalar ve El Niño gibi büyük sistemlerin gelişiminde volkanik patlamalar ve yanan gaz ve petrol yatakları gibi olayların etkilerini takip etmelerine olanak tanıyan küresel ölçekte hava durumunu görme yeteneği sağlar.

uydu

İklim ve çevre izleme

Uydular, iklim değişikliği araştırmaları için en iyi veri kaynaklarından bazılarıdır. Uydular okyanus sıcaklıklarını ve hakim akıntıları izler; uydu radarlarından elde edilen veriler, deniz seviyelerinin son on yılda yılda üç mm arttığını gösterebildi. Görüntüleme uyduları, kutup bölgelerinin uzaklığı ve karanlığı nedeniyle yerden yapılması zor olan buzulların değişen boyutlarını ölçebilir. Uydular uzun vadeli yağış modellerini, bitki örtüsünü ve sera gazı emisyonlarını belirleyebilir.

Emniyet

Yer gözlem uyduları okyanus ve rüzgar akımlarının yanı sıra orman yangınlarının, petrol sızıntılarının ve havadan gelen kirliliğin boyutunu izleyebilir; bu bilgiler birlikte acil müdahale ekiplerinin ve çevre temizliğinin organize edilmesine yardımcı olur. Uydular, uzak bölgelerde tehlikede olan insanlar için “arama ve kurtarma” işlevinden “arama” yapabilirler. Doğrudan bir arama ve kurtarma uydusuna bağlı tehlike telsiz sinyal lambaları, kurtarıcıları hızlı ve doğru bir şekilde kara, deniz veya hava acil durum konumuna yönlendirebilir.

Advertisement

Arazi idaresi

Uydular yer altı sularını ve mineral kaynaklarını tespit edebilir; topraktan su yollarına besin ve kirletici maddelerin transferini izlemek; ve kara ve su sıcaklıklarını, denizlerde alg büyümesini ve karadan üst toprağın erozyonunu ölçer. Büyük ölçekli altyapıyı, örneğin kaçaklara karşı kontrol edilmesi gereken ve çok uzun saatler süren kara veya hava tabanlı teftiş gerektiren yakıt boru hatlarını verimli bir şekilde izleyebilirler. Görüntüleme uyduları, yeryüzündeki neredeyse tüm kara kütlelerinin yüksek çözünürlüklü verilerini üretir. Bu tür veriler eskiden sıkı bir şekilde korunan askeri yeteneklerdi. Ancak şimdi, internet bağlantısı olan Google Earth kullanan hemen hemen herkes evinde bulunabilir.

Geliştirme

Uydular gelişen dünya için giderek daha önemli hale geliyor. Hindistan gibi, engebeli araziler ve farklı dillerle ayrılmış nüfusa sahip bir ülke için iletişim uyduları, uzaktaki nüfuslara eğitime ve tıbbi uzmanlığa erişim sağlar. Yeryüzü gözlem uyduları, gelişmekte olan ülkelerin bilinçli kaynak yönetimi uygulamalarına ve yardım kuruluşlarının mülteci nüfus göçlerini takip etmelerine de olanak tanır.

Uzay bilimi

Uzay Çağı’ndan önce, astrofizikçiler evreni yer temelli teleskoplarla incelemekle sınırlıydılar. Bu nedenle, elektromanyetik spektrumun yalnızca Dünya atmosferine nüfuz eden kısımlarından gelen bilgileri kullanabilirlerdi. En ilginç olayların çoğu, en iyi veya yalnızca uzaydan erişilebilen frekanslarda incelenir. Uydu teleskopları, pulsarlar ve kara delikler gibi olayları anlamak ve evrenin yaşını ölçmek için kritik öneme sahiptir. Hubble Uzay Teleskobu, tartışmasız şimdiye kadar yapılmış en değerli astronomik araçtır!


Leave A Reply