William Dunbar Kimdir? İskoç Şairin Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

William Dunbar kimdir? İskoç şair William Dunbar biyografisi, hayat hikayesi, eserleri, yazıları ve edebi kişiliği hakkında bilgi.

William Dunbar; (1460-1521), erken Rönesans’ta İskoçya’nın belki de en önemli şairi olmuş bir kişidir. Sıklıkla Chaucer ile karşılaştırılır, ancak Dunbar, Chaucer’ın teknik becerisine sahip olmasına rağmen, anlatı yeteneğinden ve geniş insan sempatisinden yoksundu.

Dunbar’ın biyografisinin çoğu tereddütle şiirlerinden çıkarılmalıdır. Muhtemelen Doğu Lothian’da doğdu, belki de iyi bir ailenin mülksüz küçük oğlu. Muhtemelen 1479’da St. Andrew Üniversitesi’nden mezun oldu ve muhtemelen bir rahipti. 1501’den 1513’e kadar, bilinmeyen hizmetler için kraliyet saymanının hesaplarına kaydedilen çeşitli ödemeler aldı. Ölümü 1513 gibi erken bir tarihte konulmuştur, ancak muhtemelen sık sık talep ettiği türden bir yardımla yaşarken, 1520’de şüpheli bir şekilde ona atfedilen bir şiir de bilinmektedir.

William Dunbar

William Dunbar (Kaynak : wikipedia.org)

Hayatı ve Edebi Kişiliği

Adı ilk olarak 1477’de, lisans ve yüksek lisans derecelerini aldığı Saint Andrews Üniversitesi Sanat Fakültesi’nin sicilinde yer alır . Daha sonra Saint Andrews’de (ya da Edinburgh ) Fransisken tarikatına katıldı ve Fransa’da gezgin bir keşiş ya da goliard olarak seyahat etti . 1491’de Büyük Britanya’dan bir büyükelçilik, Bothwell liderliğinde İskoçya’nın genç Kralı IV. James’e bir gelin bulması için gönderildiğinde bulunduğu Picardy’de birkaç yıl geçirdi . 1501’de Margaret Tudor’u bulan bu elçiliğe katıldı ve Moray Piskoposu Andrew Forman ile İskoçya’ya geri döndü ..

İskoçya’da bir din adamı oldu ve hangi işlevi olduğu bilinmeyen hizmetçi olarak emekli maaşı aldığı Mahkeme’ye sık sık gitti. Bu vesileyle yazmaya başladı. Ünlü alegori The Thrissil ve Rois  (1530), İngiltere’nin Margaret Tudor’unun 1503’te Kral James ile evliliğinin anısına İskoçya ve İngiltere’nin birleşmesi hakkında yazılmıştır. Onun hakkında elimizdeki tüm veriler 1520’ye kadar ki zamana aittir. Şiirlerinde veya emeklilik ödemelerinin kraliyet kayıtlarında yer alırlar.

Şiirlerinde bazen kişiseldir. Örneğin, krala dini bir menfaat için yalvarırken ya da Noel’i kutlamak için mütevazı yeni bir takım elbise için yalvarırken bir goliard dilenci olarak betimlenmiştir . Diğer çalışmalarda Dunbar, samimi yaşamının diğer yönlerini ortaya koyuyor gibiydi. Makaris için Ağıt’ta , çoktan vefat etmiş olan saray şairlerini veya makarlarını hatırlayarak ölümlülük üzerine acı bir düşüncede bulur kendisini. Meditatioun En Wyntir’de yaşlılık ve hüsrana uğramış hırsları üzerine düşünür .Heid-Ake’de migreni hakkında konuşarak aktivite eksikliğini mazur göstermeye çalışır .

Advertisement

Kendi dilinde bazen kaygısız ve çekingen olmayan Dunbar, metni küfürlü yazılar içeren ilk yazar olarak anekdot niteliğinde bir kayıt tutar . 1503’te yazılan (ve 1508’de basılan) şiiri Brash of Wowing ciddi sinkaflı dizlere içermektedir.

Albany Dükü naip John Stewart’ın (1517) Fransa’ya gidişini anlatan Quhen the Governour Past in France adlı bir şiir, Maitland El Yazmalarında Dunbar’a atfedilir ve o sırada hala aktif olduğunu düşündürür. Ancak Sir David Lyndsay’in The Testament and Complaint of the Papyngo of the 1530 adlı çalışmasında, o zaten ölmüş olarak listelenmiştir. Ölüm tarihi tam olarak bilinmiyor.


Leave A Reply