Zheng He Kimdir? Çinli Kaşifin Hayatı Biyografisi ve Seferleri Hakkında

0
Advertisement

Zheng He kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Çinli kaşif Zheng He’nin hayatı, biyografisi ve seferleri nelerdir? Bu seferlerin amacı hakkında bilgi.

Zheng He

Meslek: Kaşif ve Filo Komutanı
Doğum: 1371 Yunnan Eyaleti, Çin
Ölüm: 1433
En çok bilinen özelliği: Hindistan’a yaptığı Hazine Gemisi seferleri

Zheng He

Biyografi:

Zheng He (1371 – 1433) büyük bir Çinli kaşif ve filo komutanıydı. Çin imparatoru için dünyayı keşfetmek ve yeni alanlarda Çin ticareti kurmak için yedi büyük sefer yaptı.

Zheng He’nin Çocukluğu

Zheng He doğduğunda adı Ma He idi. 1371 yılında Yunnan Eyaletinde doğdu. Babası ve dedesi Moğol Yuan Hanedanlığı’nın Müslüman liderleridir. Bununla birlikte, Ming Hanedanlığı devraldığında, Çinli askerler Ma He’yi yakaladı ve onu İmparator’un oğullarından biri olan Prens Zhu Di’ye köle olarak verdiler.

Ma Prense iyi hizmet etti ve hizmetçilerin arasında yükseldi. Kısa sürede prensin en yakın danışmanlarından biriydi. Prens Ma He’nin, adını Zheng He olarak değiştirdi. Daha sonra prens, Yongle İmparatoru olarak Çin İmparatoru oldu.

Advertisement

Baş Elçi

Yongle İmparatoru dünyanın geri kalanına Çin İmparatorluğu’nun ihtişamını ve gücünü göstermek istiyordu. Ayrıca dünyanın diğer halklarıyla ticaret ve ilişkiler kurmak istedi. Zheng He’yi baş elçi olarak seçti ve ona bir filo hazırlaması ve dünyayı keşfetmesi talimatını verdi.

Zheng He

Hazine Gemileri Filosu

Zheng He büyük bir gemi filosuna komuta etti. İlk yolculuğunun 200’den fazla gemiye ve yaklaşık 28.000 erkeğe komutanlık ettiği tahmin ediliyor. Gemilerin bazıları 400 feet uzunluğunda ve 170 feet genişliğinde olduğu tahmin edilen büyük hazine gemileridir. Bu bir futbol sahasından daha uzundur! Hazineyi taşıyan gemileri, at ve birlikleri taşıyan gemileri, hatta tatlı su taşıyan özel gemileri vardı. Zheng He’nin ziyaret ettiği medeniyetler, bu filo geldiğinde Çin İmparatorluğu’nun gücüne hayran kaldılar.

İlk Görev

Zheng He’nin ilk yolculuğu 1405’den 1407’ye kadar sürdü. Yol boyunca birçok kasaba ve limanı ziyaret ederek Hindistan’ın Calicut şehrine gitti. Ziyaret ettikleri yerlerde ticaret yapıp diplomatik ilişkiler kurdular. Ayrıca korsanlarla savaştılar ve hatta ünlü bir korsan liderini yakaladılar ve onlarla birlikte Çin’e geri getirdiler.

Altı Görev Daha

Zheng He, hayatının geri kalanında ek görevlere yelken açmaya devam edecekti. Afrika kıyılarına kadar gidip 25’in üzerinde ülkeyle ticari ilişkiler kurarak çok uzak yerlere gitti. Bir zürafa ve deve gibi hayvanlar da dahil olmak üzere her türlü ilginç eşyayı Çin’e geri getirdi. Ayrıca Çin İmparatoru ile görüşmek üzere çeşitli ülkelerden diplomatları getirdi.

Yedinci ve son hazine görevi sırasında öldüğüne inanılıyor.

Advertisement

Zheng He hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • ***İsminin başka bir çevirisi Cheng Ho. Sık sık Cheng Ho olarak anıldığını görürsünüz. Ayrıca prense hizmet ederken San Bao (Üç Mücevher anlamına gelir) adını aldı.
  • ***Zheng He’nin denize açıldığı gemilere “ıvır zıvır” deniyordu. Avrupalıların keşiflerinde kullandıkları gemilerden çok daha geniş ve büyüktüler.
  • ***Zheng He gemilerinin bazılarında Ümit Burnu’ndan dolanmış olabileceği düşünülüyor. Avustralya’yı da ziyaret etmiş olabilirler.
  • ***Üç farklı imparatora hizmet etti: ilk altı görevi Yongle İmparatoru altındaydı, Hongxi İmparatoru altında askeri bir komutandı ve son görevini Xuande İmparatoru altında yaptı.


Leave A Reply