Fibonacci Dizisinin Sırları, Doğada Bulunan Altın Oran ve Borsa

0
Advertisement

Borsa ve piyasaların işleyişinde Fibonacci dizisi arasında bir bağlantı var mı? Ekonomistler ve analistler borsa ile Fibonacci dizisi ilişkisini araştırdı.

Fibonacci Dizisi ve Borsa

Fibonacci dizisi, sıfır ve bir ile başlayan bir sayı kümesidir. Bu dizideki her yeni sayı, ondan önceki iki sayının toplamıdır. Eğer bu sayıları bir grafiğe çizseydiniz, sonuç sürekli genişleyen bir spiral olur. Bu sayı serisinde bulunan altın orandır.

fibonacci borsa

Bu oran özel bir sayıdır. Bir çizgiyi iki parçaya bölerek bulunabilir, böylece uzun parçayı daha kısa parçaya bölerseniz, tüm çizgiyi daha uzun parçaya bölerseniz bitireceğiniz numarayı alırsınız. Bu oran, doğada birçok yerde, bir nautilus kabuğunun spiralinden, bir bitkinin üzerindeki yaprakların dağılma şekline kadar her birinin güneş ışığına maruz kalmasını en üst düzeye çıkarmak için az ya da çok bulunur.

fibonacci grafigi

Smithsonian dergisindeki bir makaleye göre, Fibonacci dizisi ve altın oran sadece doğada görünmüyor, borsa da dahil olmak üzere bir dizi insan yapımı şeyde mevcut. Piyasa son zamanlarda zor bir zaman geçiriyor ve keskin bir düşüş eğilimi gösterdikçe, yatırımcılar ve ekonomistler bunun geniş bir trendin başlangıcı mı, yoksa işler istikrar kazanacak mı ve ekonomiler düzene geri döneceklerini merak ediyorlar.

Advertisement

Analistlerin bunu anlamaya çalışmak için kullandıkları bir araç, Fibonacci dizisi olarak adlandırılan ‘Fibonacci retracement’ adı verilen bir şeydir. Bigger Pockets yatırım bloguna göre, geri çekilme oranları borsadaki fiyat dönüşümlerini tahmin etmek için kullanılıyor. Oranlar Fibonacci sayıları arasındaki mesafeden türetilir.

fibonacci

Çalışma şekli, tüccarların hisse senedi fiyatının zirve ve dip noktasında iki uç nokta araması ve noktalar arasındaki dikey mesafeyi genellikle% 26.3,% 38.2 ve% 61.8 olmak üzere üç Fibonacci oranına bölmesidir. Daha sonra bu noktaların her birinde yatay çizgiler oluşturabilir. Bunları potansiyel destek ve direnç seviyelerini bulmak ve ayrıca, hisse senedi fiyatının tersine dönebileceği noktaları belirlemek için kullanabilirler.

Leonardo Fibonacci

Altın orana sahip sayı serisinin adı, lakabı Fibonacci olan İtalya’dan bir Ortaçağ Matematikçisi, Leonardo Fibonacci’den gelir. Tarih, ailesi ile Kuzey Afrika’ya seyahat eden gümrük görevlisinin oğlu olması dışında, hayatı hakkında çok fazla şey bilmiyor. Oradayken, Arap matematiğini inceleme fırsatı buldu ve daha sonra Avrupalı matematikçiler arasında yayılmaya başlayan matematiksel kavramlarla eve geldi.

Arapça numaralandırma sisteminin kullanımını teşvik eden ve şerefine Fibonacci dizisi olarak adlandırılan bir dizi sayıyı Avrupa’ya tanıtması ile bilinir. Fibonacci dizisi ve geri çekilme oranlarının aslında borsa trendlerini analiz etmek için etkili araçlar olup olmadığı tartışmalıdır.

Nautilus

Kaynak: pixabay.com

Connecticut’taki Fairhead Strategies LLC’nin sahiplerinden ve analistlerinden Katie Stockton, onları piyasanın mevcut düşüş trendine devam edip etmeyeceğini tahmin etmek için kullanıyor, ancak trendin devam edip edemeyeceğini görmek için henüz yeterli bilgi toplamadı. UC Berkley’deki bir matematikçi olan Ken Ribet, biraz şüpheci, ancak diziyi kullanmanın kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olabileceğini düşünüyor. Sekans, piyasa güçlerini kendi başına anlamada bir rol oynamasa bile analistler buna inanıyor. Eğer sekans çok fazla yatırımcının satın almaya başlamasına neden olursa, piyasa sonuç olarak yükselişe geçecektir. Tersi de doğru olurdu.

Advertisement

Stockton, Ribet’in, fiyatının belirli bir Fibonacci seviyesinin üzerine çıkacağı altının geçen yıl piyasada nasıl hareket ettiğini belirten bir noktaya sahip olabileceğini kabul etti. Sonunda, Fibonacci dizisinin geniş piyasa güçlerinde oynayıp oynamadığını veya sadece büyülü bir etkisi olup olmadığını söylemek zor. Ancak teknik analistlerin ve bireysel yatırımcıların denemede kullandığı birçok araçtan biri olmaya devam ediyor.

Kaynak:https://www.thevintagenews.com/


Leave A Reply