10 Kasım İle İlgili Kompozisyon ve Atatürk Haftası Anlam ve Önemini Anlatan Yazı

0
Advertisement

10 Kasım ile ilgili kompozisyon. 10 Kasım Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü, Atatürk Haftası hakkında yazılmış kompozisyon / yazı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Dünyanın düzenidir bu. İnsanlar, doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Kimileri hayatta kayda değer bir şey yapmadan yaşarken kimileri ise tarihe adını altın harflerle yazdırarak bu düzende küçük bir değişiklik yaparlar. İşte öyle bir insandı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Mustafa Kemal’de herkes gibi bir insandı. Doğdu, yaşadı ama milyonların kalbinde yaşamaya devam etti. İnkılapları ve Türk milletine gösterdiği yolda yürüyen biz evlatları için o ölmedi yüreğimizde yaşıyor.

Daha ilkokul çağında öğrenmeye başlarız Atatürk‘ün adını. Önce doğum tarihi, 29 Ekim, 23 Nisan ve nihayet 10 Kasım gelir. Aslında bu tarihlerin önemi ve yapılan devrimlerin, akıtılan kanların nedeni öğrenildikçe büyüyen, düşündükçe anlam kazanan mevzulardır.

Bağımsızlığın kazanılması, doğduğundan beri bağımsız yaşayan bizler için, ancak bağımlı olmanın nasıl olacağını hayal ederek anlaşılır. Hiç çabalamadan hakları verilen kadınların, kadın haklarının önemini anlaması için, biraz daha geniş düşünmesi belki de Ortadoğuda bir çok memlekette haklarından yoksun yaşayan kadınlara bakması gerekir.

Atatürk’ü anlamak ve icraatlarını kavramak için önce var olanın değerini anlamalıyız. Sonrasında ise elimizdekilerin (bağımsızlık, cumhuriyet, inkılaplar vb.) yokluğunda neler olabileceğini, tüm bunların nasıl bir ortamda yoktan var edildiğini… İşte o zaman, bizi bizden çok düşünen bu lider, üstün zekası ve yetenekleri ile bize kendisine hayran bırakır.

Advertisement

Neden üzülürüz 10 Kasım’larda?

Atatürk öldü diye. Elbetteki böyle bir insanın daha uzun yaşaması Türkiye için çok daha hızlı bir gelişme sağlardı. Daha kısa zamanda daha büyük işler başarılabilir, Dünyadaki gelişim yarışına daha önden devam edebilirdik. Ancak Atatürk bir insandı. İnsan ömrünün sınırları ile sınırlıydı yaşam süresi. Bu sürede gereken kadarını yaptı ve gitti. Bu yüzden Atatürk’ün ölümüne üzülmek yerine birer Atatürk olmak gerekir.

10 Kasım ölüm yıl dönümüdür. Sevilen bir kimseyi kaybetmenin acısıdır. Ancak 10 Kasım‘larda Atatürk’ü aramak, yaşıyor olmasını dilemek tembelliktir, çalışmayı başkasından beklemenin işaretidir. O yapacağını yaptı. Şimdi sıra biz gençlerde. Kazanımlarımıza sahip çıkıp, geliştirmek, çalışmak, ilerlemek hatta koşmak bize düşüyor. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

10 Kasım resimleri

Web Siteleri İçin Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları nkfu.com sitesine aittir. Bu kompozisyon nkfu.com için yazdırılmıştır ve bu yazı ticari bir metadır. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı ve ya bir kısmı başka web sitelerin de kullanılamaz, yayınlanamaz. Aksi bir davranışta kanuni işlem yapılacaktır.


Leave A Reply