19 Mayıs Ne Zaman ve Ne Şekilde Bayram İlan Edildi?

0

19 Mayıs hepimizin bildiği üzere bir ulusal bayramdır. Peki 19 Mayıs ne zamandır bir ulusal bayram olarak kutlanmaktadır?

19 Mayıs Neden ve Ne Zaman Bayram İlan Edildi

Advertisement

19 Mayıs Ne Zaman ve Ne Şekilde Bayram İlan Edildi?

Bilindiği üzere 19 Mayıs günleri haftanın hangi gününe denk gelirse gelsin. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ulusal bir bayram olarak kutlanmaktadır. 19 Mayıs tarihi ülkemiz için oldukça önemlidir. Çünkü 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk Samsun’a ayak basarak Milli Mücadele ateşini yakmış ve engel olunamayacak bir tam bağımsızlık hedefine doğru yürümeye başlamış ve Allah’a şükürler olsun ki başarılı da olmuştur.

19 Mayıs gününün ulusal bir bayram olmasını bizzat Mustafa kemal Atatürk talep etmiş ve istemiştir. İlk olarak 20 Haziran 1938 tarihinde alınan bir karar ile 19 Mayıs günleri ulusal bir bayram olarak kabul edilmiş. Bu tarihten sonra ” Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında kutlanmaya ve çeşitli etkinlikler sergilenmeye başlanmıştır.

Uzunca bir dönem bayram bu isim ile kutlanmış ancak tarihler 7 Mart 1981’i gösterdiğinde bir değişiklik yapılmış ve bu bayramın ismine bir de “Atatürk’ü Anma” da eklenerek bugünkü hali olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haline gelmiştir.

Advertisement


Leave A Reply