29 Ekim Kompozisyon, Cumhuriyetin İlanı Konulu Kompozisyon Örnekleri

0

29 Ekim cumhuriyet bayramı konulu kompozisyon örnekleri. Özellikle cumhuriyet ve cumhuriyetin faziletleri, 29 Ekim kompozisyonu.

29 Ekim Kompozisyon

CUMHURİYET DÜŞMANLARINA İNAT CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLAYIN

29 Ekim hemen yanı başımızda yer alan Ortadoğu coğrafyasına bakınca gözüme çok daha da önemli çok daha da değerli gözüktü doğrusu. İnsan gibi ve kardeşçe yaşamanın nasıl önemli bir şey olduğunu. Yine böyle bir gün sayesinde acaba daha da fazla önemser miyiz ? Cumhuriyet rejiminin bizlere neler kattığını daha da iyi anlar mıyız?

Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşından galip çıktıktan sonra yönlenebilecekleri o kadar çok yol vardı ki.

Bir diktatörlük rejimi (ki o dönemler Avrupa’da dahi diktatörler bulunmaktaydı), bir krallık sistemi kurabilirdi. Halk Osmanlı döneminin ilginç politikaları sebebi ile hem aç, hem cahil hem de niteliksiz bırakılmıştı. Buna rağmen Atatürk üstün bir gayret göstererek sadece Cumhuriyet‘in ilanına sebebiyet vermemiş Cumhuriyet rejimin yerleşmesi, kökleşmesi içinde ömrünün sonuna kadar çalışmış ve bu yönde politikalar üretmiştir.

Cumhuriyet Bayramı sadece bir tatil günü gibi değerlendirilmemelidir. Tüm yapılacak etkinliklere katılım sağlanmalıdır. Ayrıca gerçekten şimdi modern ve insanca yaşamanın gerekliliğini yerine getirmemizi borçlu olduğumuz bu rejime saygılarımızı sunmalıyız. Yobazlık, gericilik ile mücadele de köklü Cumhuriyet geleneğimiz olmasaydı kim bilir şimdi ne hallere düşerdik bu sebeple hem Atatürk’e,  hem de Atatürk’ün silah ve çalışma arkadaşlarına Cumhuriyet Bayramının olduğu gün şükranlarımızı sunmalı ve Cumhuriyet düşmanlarına bu ülkeyi ve rejimini ne kadar çok sevdiğimizi göstermeliyiz.

29 Ekim bu ülkenin temelinin atıldığı gündür. Temel kazısı 23 Nisan‘da yapılmış ve bugün yani 29 Ekim’de de bu ülkenin en güzel özelliği olacak olan Cumhuriyet ilan edildi. Ne mutlu bizlere ki Atatürk’ün temellerini attığı bir Cumhuriyet rejimi altında yaşamaktayız.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR,KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


KOMPOZİYON ÖRNEĞİ 2

29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim – En Ayrıcalıklı Milli Günümüz

29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluş günü olduğundan sebep belkide yılın 365 günü içerisinde ki en ayrıcalıklı en güzel gün olarak yaşanması ve kutlanması gereken bir gündür.

29 Ekim‘de Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşında almış oldukları muazzam doğa üstü başarının taçlandırılması şereflendirilmesi anlamına gelen Cumhuriyetin ilan edildiği bu gün Türk toplumunun artık bağnaz, gerici yapıdan tamamen kurtulduğu gün olarak tarihe geçmiştir.

Cumhuriyet ile birlikte genç Türkiye Cumhuriyeti’nde artık Atatürk devrimlerinin önü açılmıştır. Günümüzde Ortadoğu ve yakın coğrafyamızda yaşanan türlü eziyet, rezillik ve geri kalmışlıktan kurtuluşun temelleri atılmıştır. Günümüzde kan ve göz yaşına boğulmuş olan o coğrafyadan farklı yaşam sürmemize şükretmeliyiz. Buna sebebiyet veren tüm Atatürk ve devrim arkadaşlarını bugün şükran ve minnetle anmalıyız.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşların eşsiz ileri görüşlülüğü ile Türk milleti kendisine yakışır bir yönetim sistemi olan Cumhuriyete geçiş yapmıştır. 29 Ekim’de taçlandırılan bu geçiş günümüzün modern ve gülü Türkiye’sinin önünü açmış ve bölgesinde yeniden güçlü bir ülke olmamazı sağlamıştır.

Cumhuriyet coşkusunun ve Cumhuriyet aşkının hiçbir zaman yüreğimizden çıkmaması ve onun değerini onun yokluğunda anlamamamız için Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği biz Türk gençlerine büyük işler düşmektedir. Cumhuriyet demek bizler için eşitlikçi ve bilim temelinde bir yaşam demektir.

***Bu yazı nkfu.com için özel yazdırılmıştır. Kopyalanması, link verilse dahi başka bir web sitesi ya da elektronik mecra üzerinde yayınlanması yasaktır


KOMPOZİSYON ÖRNEĞİ 3

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

CUMHURİYET DEMEK İNSAN DEMEK

Her yıl Ekim ayının 29. günü geldiğinde sadece ülkemizde değil bu ülkeye canı gönülden bağlı insanların yaşadığı her yerde büyük bir coşku ile Cumhuriyet Bayramı kutlanmaktadır ve Cumhuriyetini seven herkes tarafından da bu şekilde kutlanmaya devam edilmelidir. Cumhuriyet demek insanca yaşam, insan haklarının teminat altına alınması demektir.

Cumhuriyet neden önemlidir her yıl bu ülke neden Cumhuriyet bayramını kutlamaktadır diye hiç kendimize sorduk mu acaba? Cumhuriyet mutlak yönetim gücünün halk arasında eşit şekilde paylaştırılması demektir aslında. Cumhuriyet insanca yaşamanın temellerini atan bize yönetimi dolayısı ile bu ülkeyi daha güzel günlere taşımak için güç veren bir olgudur ve bu sebeple ondan vazgeçemeyiz.

Egemenlik hakkının kayıtsız şartsız bir şekilde halka ait olduğunu söyleyerek Cumhuriyet rejimini bizlere miras bırakın yüce Atatürk’ün bu eşsiz mirasına kendini bilen bu ülkeyi seven her Türk vatandaşının sahip çıkması gerekmektedir. Çünkü cumhuriyet demek ayrımcılık değil birleştiricilik demektir. Çünkü cumhuriyet demek bağnazlık değil akılcılık demektir.

Cumhuriyet düşmanları her daim bu ülkede olacaktır. Zaten Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde de belirttiği tüm durumlar oluşabilir. Ancak bizler bunlardan yılmayacağız ve hepimiz birer Cumhuriyet çocuğuna uygun şekilde mücadele edecek ve cumhuriyetimize sahip çıkacağız.

29 Ekim Cumhuriyet bayramlarında sadece göze hitap eden gösterileri izlemek de Cumhuriyete sahip olmak demek değildir. 29 Ekimde meydanlarda törenlerde olmalıyız ki içimizde (toplumda) yeşermeye çalışan Cumhuriyet düşmanlarına karşı mesajımızı net ve direkt olarak verebilelim. Bu ülkenin, cumhuriyet rejiminin ilelebet ayakta kalacağının teminatı olalım.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply