ABD New York (Eyalet) Konumu, Tarihçesi, Kentleri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan New York Eyaleti hakkında bilgi, tarihi, bayrağı ve arması. New York hakkında ansiklopedik bilgi.

New York Eyalet Bayrağı

New York Eyalet Bayrağı

  • Yüzölçümü: 128.401 km2.
  • Başlıca kentleri: Albany (merkez), New York City, Buffalo, Rochester, Yonkers, Syracusa.

Amerika Birleşik Devletleri’nin temel 13 eyaletinden biridir. ABD’nin kuzeydoğu eyaletlerindendir. Kuzeyden Kanada’nın Quebec, doğudan Vermont ve Connecticut, güneydoğudan Atlas Okyanusu ve New Jersey, güneyden Pennsylvania eyaletleri, güneybatıdan Erie, batıdan Ontario gölleri, kuzeybatıdan St. Lawrence Irmağı ve Kanada’nın Ontario Eyaleti ile çevrilidir.

Dünyaca ünlü Niagara Çağlayanı, Ontario sınırı üzerinde, Ontario ile Erie gölleri arasındadır. Eyalet, yüzey şekilleri açısından değişik yapılar gösterir. Laurentian Kalkanı ile Appalaş Dağları’nın bir bölümü eyalet topraklarında kesişir. Atlas Okyanusu kıyılarında arazi düzleşir, kıyı boyunca geniş düzlükler uzanır. En yüksek noktası, kuzeydoğuda Adirondack Dağları’nda Marcy Tepesi’dir (1.630 m). Niagara, Hudson, Susquehanna, Delawa-ne, Black River, Raquette, başlıca ırmaklardır. Erie, Ontario ve Champlain gölleri batıda sınır boyunca sıralanır. Oneida, Ayuga, Seneca vb çok sayıda küçük buzul gölü vardır.

New York

Kaynak: pixabay.com

Yazlar serin ve kısa, kışlar uzun ve soğuktur.

En soğuk kesim olan Adirondack Dağları’nda sıcaklık, kışın -ll°C’ye kadar düşerken, yazın 31°C ve daha üzerine çıkar. Atlas Okyanusu kıyıları, New York City ve çevresinde, okyanusun iklim üzerindeki yumuşatıcı etkisinden dolayı kışlar daha ılıman (10°C) geçer. Yıllık ortalama yağış tutarı 1.076 mm’ dir. Bu değer, iç kesimlerde 910 mm ve 834 mm’ye kadar düşer. Buffalo, Rochester vb Kanada’ya yakın yerlerde yoğun kar yağışı görülürken, Hudson Irmağı kıyısında yer alan merkez Albany’ye daha az kar yağışı düşer. Başta Adirondack Catskill Dağları olmak üzere, orman varlığı yönünden zengindir.

ABD’nin en yoğun endüstri eyaletlerinden biri olmasına karşın, tarımsal etkinlikler, ekonomide önemli bir yer tutar. Tahıl (mısır, kış buğdayı, yulaf, kuru ot, patates, soğan), meyve (elma, ABD üretiminde ikinci; üzüm, vişne, şeftali, armut, erik, çilek, ahududu) ve hayvan yetiştiriciliği (sığır, süt ineği, domuz, koyun, kümes hayvanı) başlıca ekonomik etkinliklerdir. Endüstri sektöründe (makine, ulaştırma araç-gereçleri, çelik, kimya, iş makineleri, optik, fotoğraf makineleri, basım-yayın, elbise, mobilya, ayakkabı, metal ve alaşım, besin vb) çeşitli büyüklükte 32 bin iş yeri, 1.5 milyon kişiye iş olanağı sağlar. Atlas Okyanusu kıyıları, göller, dağlar, ulusal parklar, Niagara Çağlayanları vb rekreasyon alanları, çeşitli festivalleri, kültürel, sanatsal etkinlikleriyle, ülkenin ve dünyanın en canlı turizm merkezlerinden biridir. Doğal kaynakların (petrol, doğal gaz, titanyum, demir filizi, çinko, tuz, talk, zımparataşı mermer vb), zengin oluşu endüstriye büyük katkı sağlar.

New York

Kaynak: pixabay.com

Tarih:

1624’te, ilk koloniyi kuran Hollandalılar, bugünkü Manhattan Adası’nı, Canarsie adlı Kızılderili boyundan 24 dolara satın aldılar. Ancak, Hollandalılar, Long Island ve Güneydoğu New York’a yerleşmeye başlayan İngilizlere karşı koymadılar. Çeşitli çatışmalardan sonra İngilizler, Amerikan Devrimi’ne kadar yöreye egemen oldular. Amerikan Devrimi sırasındaki askeri eylemlerin önemli bölümü, New York Kolonisi topraklarında geçti. 1777’de bağımsız eyalet konumu kazandı. 1779’da, New York City bir süre eyaletin yönetim merkezi oldu.

Advertisement

1797’de yerine Albany seçildi. 1788′ de, “Birlik” Antlaşmasına imza koyan 11. eyalet oldu. Erie Kanalı (1825) açıldı; 1831’de başlayarak demiryolu yapımına girişildi; New York City, ülkenin finans merkezi oldu. Kölelik, 1827’de kaldırıldı. İç Savaş’ta Birlik’i (Kuzey) inançla savundu. Günümüzde yürürlükte olan 1894 Anayasası’na göre, Eyalet Parlamentosu, iki yıl için genel oyla seçilen 60 üyeli Senato ile 150 üyeli Meclis’ten oluşur. Eyalet Federal Kongre’de, 34 temsilci, 2 senatörle temsil edilir.


Leave A Reply