Abdurrahman I. bin Muaviye Kimdir

0
Advertisement

Endülüs Emevi hükümdarlarından ve kurucusu olan Abdurrahman I. bin Muaviye hayatı ve dönemi hakkında kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Abdurrahman I. bin Muaviye Kimdir

ABDURRAHMAN I. bin Muaviye (731-788)

Endülüs Emevi Devleti’nin kurucusu ve ilk hükümdarıdır. Şam Emevîleri’nin onuncusu olan Hişam’ın torunudur. 750 yılında Abbasîler Şam Emevîleri’ni devirip, onların yerine yeni bir devlet kurunca, Emevîler’den ellerine geçirdiklerini öldürmeye başlamışlardı. O sırada Abdurrahman, Fırat üzerinde bir köyde saklanmıştı. Ortalık biraz durulunca kaçarak Mısır yolu ile Kuzey Afrika’ya gitti. Orada bir zaman dolaştıktan sonra 755 te Endülüs’e geçti. Orada kuvvet toplayarak, kendisine karşı duranları yenip duruma hâkim oldu ve 756 da Emevîler’in Endülüs kolunu kurarak Kurtuba (Cordoba) ya yerleşti.

Abdurrahman, Şam Emevîleri gibi kendine halife dedirtmedi. Sadece «Melik» unvanını aldı. İyi ve âdil bir idare kurdu. Berberi-ler’den meydana getirdiği ücretli bir ordu ile ayaklanmaların önüne geçti. Fransa kiralı Charlemagne ile dahi boy ölçüşebilecek hale geldi. Abbasi Halifesi Mansur’un yolladığı orduyu da yendi. Hükümdarlığı ofuz iki yıl sürdü. Bu müddet boyunca ilme hürmet etti. Alimleri korudu, memleketi imar etmek için elinden geleni vaptı. 600.000 ciltlik bir de kitaplık meydana getirdi. Bugün hâlâ Cordoba’daki Endülüs sanat eserlerinin harabeleri turistler tarafından hayranlıkla seyredilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply