Adaçayı Yağı Ne işe Yarar, Nasıl Kullanılır? Sağlık Faydaları ve Yan Etkileri

0
Advertisement

Adaçayı yağı nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Adaçayı yağının sağlık için faydaları ve kullanım şekli nasıldır, yan etkileri.

Adaçayı yağı nedir?

Adaçayı (Salvia sclarea), Akdeniz Havzasına özgü çiçekli bir bitkidir. Bitkinin yapraklarından ve tomurcuklarından elde edilen uçucu yağ, cilt kremi olarak kullanabileceğiniz veya aromaterapi uygulamasının bir parçası olarak nazikçe soluyabileceğiniz temiz, ferahlatıcı bir kokuya sahiptir.

adaçayı yağı

Kaynak : pixabay.com

Adaçayı, yüksek sıcaklıklı bölgelerde yetiştirilmesi kolaydır. Genellikle çayda tatlandırıcı olarak kullanılmak üzere yetiştirilir. Göz sağlığı için bir tedavi olarak geleneksel kullanımı nedeniyle “temiz göz” ve “göz parlaklığı” adlarıyla da bilinir. Ancak şu anda çeşitli başka sağlık yararları için çalışılmaktadır.

Adaçayı yağının size fayda sağlayabileceği bazı yolları öğrenmek için okumaya devam edin.

Adaçayı esansiyel yağının kullanımları ve faydaları nelerdir?

1. Stres azaltma

Aromaterapi, zihni sakinleştirmek ve kaygı hissini azaltmak için kokunun gücünü kullanır. Koku alma sisteminiz, beyninizin duyguyu düzenleyen bölümünü doğrudan etkiler. İşte bu yüzden kokladığınız şeyler anıları tetikleyebilir ve hem olumsuz hem de olumlu duygular uyandırabilir.

Aromaterapide kullanıldığında, misk adaçayı yağı, bir refah hissi uyandırarak stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Stresli bir tıbbi test geçiren kadınlar üzerinde yapılan küçük bir araştırma, adaçayı esansiyel yağının solunduğunda gevşeme hissi uyandırdığını ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Advertisement

2. Antibakteriyel özellikler

Seyreltilmiş formdaki adaçayı yağı, bazı bakteri türleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Araştırmacılar, bunun tek başına veya yara bakımı için geleneksel tedavilere ek olarak etkili bir tedavi olabileceğini düşünüyor.

Bir laboratuar çalışmasında, misk adaçayı yağı, birkaç Staphylococcus bakteri suşunun neden olduğu ciddi dermatolojik enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı oldu. Laboratuvar çalışması, 61 kişinin bakteriyel enfeksiyonlarından alınan sürüntüleri kullandı. Her birinin antibiyotiklere iyi yanıt vermeyen, tedavisi zor bir yarası vardı. Yaralara yanıklar, diyabet veya cerrahi prosedürler neden oldu. Seyreltilmiş misk adaçayı yağının birkaç bakteri suşuna karşı etkili olduğu bulunmuştur.

3. Doğal antidepresan

Adaçayı, antidepresan olarak potansiyel faydalarını belirlemek için hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde test edilmiştir. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, misk adaçayı yağının bir anti-stresör olarak hareket ederek depresyon için faydalı olabileceğini gösterdi.

Menopoz dönemindeki kadınlarla yapılan bir başka küçük çalışma, solunan misk adaçayı yağının stres hormonu olan kortizolü azalttığını ve antidepresan benzeri bir etki ürettiğini gösterdi.

4. Menopoz semptomlarının hafifletilmesi

Adaçayı yağının bir bileşeni, vücuttaki östrojenin etkilerini taklit eden sklareoldür. Bu nedenle misk adaçayı menopoz semptomlarının bir kısmını azaltmada etkili olabilir. Bazı araştırmalar, ayak altlarına uygulanan seyreltilmiş misk adaçayı yağının sıcak basmaları azaltabileceğini öne sürüyor.

adaçayı krem

Kaynak : pixabay.com

5. Adet kramplarını azaltmak

Küçük bir çalışmada, ağrılı adet kanaması ve krampları yaşayan 48 kadını inceledi. Kadınlardan bazılarına adet döngüleri arasında her gün alt karınlarına sürmeleri için misk adaçayı yağı ve diğer uçucu yağlar içeren bir krem verildi. Kremi kullanan kadınların adet kramplarında kontrol grubuna göre belirgin bir azalma oldu.

Advertisement

Adaçayı esansiyel yağının herhangi bir yan etkisi var mı?

Kullanmaya başlamadan önce herhangi bir tür uçucu yağın kullanımı doktorunuzla görüşülmelidir. Kullandığınız diğer ilaçları veya bitkisel tedavileri doktorunuza bildirin. Adaçayı yağı, tansiyonu düşük olan kişilerde kullanım için uygun olmayabilir.

Adaçayı uçucu yağı nasıl uygulanır?

Misk adaçayı yağını doktorunuzun izni olmadan doğrudan gözlerinize, burun deliklerinize veya ağzınıza koymamalısınız.

Adaçayı esansiyel yağını kendiniz için deneyebileceğiniz bazı yollar:

  • Stres halindeyken sakinlik sağlamak için kokuyu derinlemesine içinize çekin. Küçük şişeleri yerel sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.
  • Yağı suda çalkalayıp oda spreyi olarak kullanabilirsiniz. Şişeyi iyice salladığınızdan emin olun. Bu karışımı yatağınıza veya koltuk minderinize de hafifçe püskürtebilirsiniz.
  • Bu uçucu yağa karşı hassas olup olmadığınızı kontrol etmek için bir yama testi yapın.
  • Esansiyel yağları doğrudan cildinize uygulamayın. Bunun yerine, bir masaj yağı için taşıyıcı yağa üç ila beş damla ekleyin. Daha güçlü bir karışımı, ince bir parfüm gibi doğrudan cildinize sürün. Bileklerinizdeki ve şakaklarınızdaki veya dizlerinizin ve kulaklarınızın arkasındaki nabız noktaları iyi noktalardır.
  • Solmuş kurutulmuş çiçekler üzerine misk adaçayı yağı serpin veya poşetler yapmak için küçük keten paketlerinde ezilmiş yaprakları ve tomurcukları kullanın.


Leave A Reply